Контакт

Свет

Повеќе од 100 бегалци се удавија на брегот на Либија, преживеаните ги апсат

Објавено пред

Повеќе од 100 бегалци се удавија на почетокот на септември кога гумените чамци во кои се превезувале потонале на брегот на Либија, соопшти организацијата Лекари без граници. Бегалците со два чамци тргнале од Либија на 1 септември, рано утрото, а во нив се наоѓале голем број луѓе, претежно Африканци, се наведува во соопштението на организацијата.

На едниот чамец се расипал моторот, додека вториот започнал да се издишува, изјави еден од преживеаните.

Либиската крајбрежна стража голем дел од преживеаните ги префрлила до либиското пристаниште Хомс на 2 септември, објавија Лекари без граници. Еден од преживеаните вели дека меѓу многуте удавени имало деца и цели семејства.

„Тие можеа да бидат спасени ако спасувачите пристигнеа порано“, рече неуменуваното лице. Во чамците имало бегалци и мигранти од Судан, Нигерија, Камерун, Гана, Либија, Алжир и Египет.

Организацијата Лекари без граници наведе дека преживеаните сега во Либија се соочуваат со дополнителни проблеми.

„Наместо да ја добијат поддршката што им е потребна, бегалците и мигрантите ги апсат и притвораат во тажни животни услови, без основни мерки за правна помош“, наведува организацијата.

Свет

Се урна рудник во Мјанмар, се стравува дека загинаа 54 рудари

Објавено пред

Се стравува дека повеќе од 50 луѓе ги загубија своите животи во Мјанмар, во Хпакант, кога доцна синоќа рударите кои ископуваа жад беа затрупани со куп јаловина, изјавија пратеникот на Хпакант, Тин Сое и еден спасител.

Според Сое, три тела се извлекуваат од урнатините, објави Ројтерс.

Тој рече дека вкупно 54 работници кои работеле за две рударски компании, заедно со 40 машини и возила, биле заглавени кога на нив се срушил голем куп отпад.

„Тие нема да преживеат. Тоа не е можно, бидејќи се наоѓаат под кал “, изјави Тин Сое за Ројтерс во телефонскиот разговор.

„Многу е тешко да се најдат телата”, додаде тој.

Началникот на пожарникарската служба Аје Теин, рече дека потрагата по преживеаните е во тек.

Смртоносни свлечишта и други несреќи се чести кај слабо регулираните рудници во Хпакант.

Прикажи повеќе...

Свет

Исламска држава презеде одговорност за нападите во Шри Ланка

Објавено пред

Терористичката организација Исламска држава презеде одговорност за бомбашките напади во Шри Ланка, во кои загинаа над 300 луѓе, а повредени се 500.

Претходно властите во Шри Ланка обвинија локална исламистичка група за нападите, која наводно била поддржана од меѓународна мрежа.

Бројот на загинати во самоубиствените бомбашки напади врз цркви и хотели во Шри Ланка на Велигден, порасна на 321, на денешниот национален ден на жалост. Меѓу загинатите се и 45 деца. Над 500 луѓе се во болница и се во критична состојба. На жртвите денеска им беше одадена почит со триминутен молк.

Во земјата синоќа беше воведена вонредна состојба, а денеска се одржа првиот масовен погреб на загинатите.

Прикажи повеќе...

Европа

Австриски политичар поднесе оставка поради контроверзна песна

Објавено пред

Австрискиот политичар Кристијан Шлихер од Партијата на слободата поднесе оставка денес под притисок од јавноста, откако неговата антимигрантска песна предизвика жестока реакција во Австрија и пошироко.

Ова беше потврдено од страна на заменик-канцеларот Хајнц-Кристијан Штрахе, партиски колега на Шлихер кој рече дека тој ќе ја напушти партијата ФПО.

Шлихер поднесе оставка како заменик-градоначалник на Браунау на Ина, инаку родното место на Адолф Хитлер.

Во песната Шлихер ги споредува мигрантите со стаорци и предупредува на опасноста од мешање на културите, објавија австриските медиуми.

Остро реагираше и канцеларот Себастијан Курц, кој е во коалиција со Партијата на слободата од 2017 година и побара нејзиниот огранок во Горна Австрија да се дистанцира од песната.

„Изборот на зборови е ‘одвратен, нечовечен и длабоко расистички’“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ1 час

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ1 час

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија2 часа

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија3 часа

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет3 часа

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион4 часа

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет4 часа

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Свет5 часа

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ15 часа

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа18 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201919 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет20 часа

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201921 час

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија23 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201923 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 20191 ден

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 20191 ден

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет1 ден

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ1 ден

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Досие