Контакт

Свет

Повеќе од 2.000 азиланти во Британија лажеле за возраста за да го измамат системот

Објавено пред

Најновите податоци од британскиот „Хоум офис“ откриваат дека повеќе од 2.000 баратели на азил ги лажеле службениците за имиграција за својата возраст преправајќи се дека се деца за да ги подобрат шансите да останат во земјата, пренесува „Дејли мејл“.

Од 2015 година владата испитувала 3.755 случаи на имиграција во кои возраста на мигрантот била во прашање. Од тие истраги утврдено е дека околу 2.203 баратели на азил се на возраст над 18 години иако претходно тврделе дека се малолетни.

Реалниот број на измамнички побарувања од мигранти може да биде поголем бидејќи случаите против „децата“ не се отвораат ако се чини дека тие не се значително постари од 18 години по што возраста им ја проценуваат локалните социјални работници.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи изјави за „Дејли мејл“:

„Го поправаме нашиот расипан систем за азил за да го направиме цврст и фер. Ќе се обидеме да престанеме со злоупотреба на системот, истовремено грижејќи се тој да биде сочувствителен кон оние на кои им е потребна наша помош пречекувајќи ги луѓето преку безбедни и легални патишта“.

Според сегашниот систем во Велика Британија, на децата бегалци, што бегаат од војна, хуманитарни кризи или од тероризам, им се обезбедува финансиска помош до 25. година од животот. На оние што имаат над 18 години сè уште им се дава помош од владата, но плаќањата се многу пониски.

Проблемот со барателите на азил што се претставуваат како деца беше нагласен во октомври кога родителите се пожалија дека „дете“ мигрант, кое изгледа како да има 40 години, се запишало во училиште во Ковентри, Англија. Владата допрва треба да ја открие возраста на мигрантот, но фотографиите што беа споделени на интернет покажуваат јасни знаци на старост.

Проблемот не е нова појава. Во 2018 година ученик беше отпишан од средното училиште „Стоук“ кога се утврди дека има 30 години, а не 15, како што тврдел тој.

Среде рекордните мигрантски бранови со бродови што го преминуваат Ла Манш од Франција, Советот на округот Кент (ККЦ) во август рече дека поради повеќемесечните вонредни барања, веќе не може безбедно да сместат повеќе мигранти што тврдат дека се деца.

Подоцна ККЦ откри дека околу 25 отсто од илегалните мигранти со бродови што тврдат дека се деца се всушност постари од 18 години.

Во октомври истрагата спроведена од „Дејли мејл“ откри дека Советот исплатил над 300.000 фунти од британските даночни обврзници за правни случаи против 25 мигранти обвинети дека лажеле за својата возраст. Истрагата утврди дека 13 од правните случаи се во тек, а другите случаи се отфрлени, повлечени или решени вон судски.

Натали Елфике, пратеничка од Довер, рече:

„Ниту едно дете или младо лице не смее да тргне на пат со опасните мали бродови преку Ла Манш. Оние што намерно лажат за својата возраст за да може да го измамат системот, треба да се соочат со законски последици“, рече таа додавајќи дека Французите мора да сторат повеќе со десетиците милиони фунти што ги плаќа британскиот даночен обврзник за да ги заштити напуштените деца мигранти и да ги чува подалеку од рацете на бандите за трговија со луѓе.

Свет

Киргистан со напиток од билки ќе се бори против коронавирусот

Објавено пред

Киргистан ќе користи тоник од билки во лекувањето на болеста предизвикана од Ковид-19, соопшти министерот за здравство.

Неговата изјава следи откако претседателот на Киргистан го пофали тој препарат и покрај предупредувањата на медицинските експерти дека содржи потенцијално смртносни отрови.

Министерот Алимкадир Бејшеналиев на интернет брифинг се напи од лекот oд корен од ендемски растенија за да покаже дека истиот е безбеден.

„ Оние со благи симптоми ќе се опорават за еден ден, а оние со потешка форма на болест за три до четири “, тврди тој.

Претседателот Садир Џапаров лично им го дал на лекарите рецептот што го добил од неговиот татко, а тие веќе го користат, рече министерот за здравство.

Нот Бермет Бариктабасова, поранешен советник на Министерството за здравство, го опишува растението како едно од најотровните во Казахстан.

„ Дури и во најмали дози, екстрактот има силно негативно влијание врз телото и едно лице може брзо да умре“, вели таа, додавајќи: „ Се враќаме во средниот век“.

Во Киргистан се пријавени над 90.000 случаи на коронавирус и над 1.500 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Свет

Британија ја поддржа Чешка за протерувањето руски дипломати

Објавено пред

Велика Британија денеска даде „целосна поддршка“ на одлуката на чешката влада да протера 18 руски дипломати, за кои смета дека се членови на разузнавачката служба.

„ Велика Британија им дава поддршка на нашите чешки сојузници, кои открија до каде ќе оди ГРУ (руската воена разузнавачка служба) во обидите за извршување опасни и малигни операции, каде што го видовме врвот на моделот на однесување во нападот во Солсбери “, напиша британскиот министер за надворешни работи, Доминик Раб на Твитер.

Во Солсбери, во 2018 година, имаше напад врз Сергеј Скрипаљ, поранешен службеник за разузнавање на ГРУ и двоен агент, на кого, според тврдењата на британските власти, двајца агенти на ГРУ му ставиле нервен агенс „новичок“ на рачката на вратата на куќата.

Скрипаљ и неговата ќерка се разболеа, но закрепнаа од нападот.

Прикажи повеќе...

Свет

Инцидент на забава во САД – подот од куќата пропадна во подрумот, повредени над 30 луѓе

Објавено пред

Најмалку 30 луѓе се повредени на забава кога се урнал подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија.

Полицијата соопшти дека повеќе од 500 луѓе биле на забавата во близина на Универзитетот во Џорџија, пренесува АП.

Гостите претрпеле бројни повреди, од расекотини до скршени раце, кога подот паднал под пониско ниво во подрумскиот простор под куќата.

„ Можеше да биде многу полошо, треба да бидеме благодарни што испадна вака“, рече капетанот на противпожарната служба, Нејт Мос и додаде дека ваквите несреќи се чести кога има премногу луѓе во старите згради.

Улицата каде се наоѓа куќата беШе преполна со возила и луѓе кои излегоа надвор да видат што се случило, па противпожарните возила едвај успеаја да се пробијат до местото на несреќата, рече капетанот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Изгласан петиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Македонија3 часа

Пратеничка позитивна на Ковид-19 и облечена во скафандер пристигна во Собранието

Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна Ковид-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги усвоиме законите...

Свет4 часа

Инцидент на забава во САД – подот од куќата пропадна во подрумот, повредени над 30 луѓе

Најмалку 30 луѓе се повредени на забава кога се урнал подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата соопшти...

Свет4 часа

Бабиш: Агeнтите кои го отруја Скрипаљ, се поврзани со експлозијата во Чешка

Двајца руски државјани, обвинети за труење на Сергеј Скрипаљ во 2018 година во градот Солсбери во Велика Британија, се поврзани...

Македонија6 часа

Во ковид центрите во Скопје хоспитализирани нови 42 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Свет6 часа

(Видео) Во Кина пуштен во функција воз без машиновозач

Во Кина почна да работи линија на автономен воз без машиновозач и екипаж. Линијата е отворена во Чонгкинг и е...

Регион6 часа

Белград би можел да биде домаќин на самитот Бајден и Путин

Прашањето дали Белград, како неутрален терен, може да биде домаќин на средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател...

Македонија6 часа

Утре пристигнуваат вакцините на „Фајзер“

Во Македонија утре ќе пристигнат 10 илјади вакцини на компанијата „Фајзер“. Исто толку вакцини се очекува да пристигнат и на...

Свет18 часа

Чешка протера руски дипломати

Чешка одлучи да протера 18 вработени во руската амбасада во Прага, за кои надлежните чешки служби тврдат дека се руски...

Свет19 часа

ФСБ спречи атентат на Лукашенко

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9 мај...

Македонија22 часа

Нови 824 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313,...

Свет22 часа

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат...

Свет24 часа

(Видео) Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде...

Економија1 ден

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија1 ден

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Македонија1 ден

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе бидат донирани на десетина пациенти

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22...

Македонија1 ден

Одбраната на Камчев поднесе кривични пријави за судиите кои му одредија притвор

Одбраната на Орце Камчев поднесе кривични пријави против судиите кои му го продолжија притворот за уште 30 дена за предметот...

Регион1 ден

Рама тврди дека го видел документот со промена на границите на Западен Балкан

Албанскиот премиер, Еди Рама, го потврди постоењето на мапа во врска со промената на границите на Западен Балкан, пренесува Газета Експрес....

Свет1 ден

Русија им забрани влез на високи претставници на администрацијата на Бајден

Русија воведе забрана за влез на високи претставници на САД. Меѓу нив се и јавниот обвинител Мерик Гарланд и министерот...

Досие