Контакт

Свет

Повеќе од 5.000 новозаразени од коронавирус во Токио

Објавено пред

Домаќинот на Олимписките игри, Токио, потврди повеќе од 5.000 новозаразени од коронавирус поради брзото ширење на делта-сојот, па експертите стравуваат дека здравствениот систем набргу би можел да биде преоптоварен.

Новозаразените, од нив 5.042 се нов рекорд за тој град. Научниците стравуваат дека дневниот број на заразени може да се удвои во следните две недели. Во болниците се примаат само сериозно болни лица.

„Делта-сојот е многу силен непријател“, рече гувернерот на Токио, Јурико Коике. Владата размислува да воведе полициски час за да го спречи ширењето на инфекцијата. На граѓаните им се советува да останат дома.

Во Токио е прогласена вонредна состојба, која треба да остане во сила до 31 август. Затоа рестораните и баровите мора да бидат затворени порано и не смее да служат алкохол. Организаторите на Олимписките игри регистрираа 31 новозаразено лице, кои се поврзани со Игрите, најмногу досега.

Свет

Гутереш за глобалното затоплување: Светот е на пат кон катастрофа

Објавено пред

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш нагласи дека светот е на пат кон катастрофа, доколку владите не се обврзат на поамбициозни намалувања на емисиите на штетни гасови, со цел да се запре глобалното затоплување и неговите последици.

Новиот извештај на ОН, што содржи преглед на сите национални обврски поднесени од потписниците на Париската климатска спогодба до 30 јули, наведува дека тие ќе доведат до зголемување на емисиите на штетни гасови за речиси 16 проценти до 2030 година, во споредба со нивоата од 2010 година

Парискиот климатски договор ја постави целта глобалното затоплување да се задржи под два Целзиусови степена до крајот на векот, а идеално на максимални 1,5 степени, додека експертите велат дека планетата веќе се загреала за 1,1 степен Целзиусов во споредба со прединдустриското време.

„Светот е на катастрофален пат за загревање до 2,7 Целзиусови степени“, нагласи генералниот секретар на ОН.

Тој додаде дека е неопходно емисиите да се намалат за 45 отсто до 2030 година, со цел да се постигне неутралност на јаглерод до средината на векот.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Вашингтон протест и контрапротест во врска со насилниот упад во Конгресот

Објавено пред

Вашингтон денеска е во состојба на готовност, пред собирот на поддржувачите на поранешниот претседател Доналд Трамп, кои ќе излезат на улица за да ги поддржат демонстрантите кои упаднаа во Капитол на 6 јануари.

Црната ограда, која беше поставена околу комплексот шест месеци по смртоносните настани во срцето на aмериканската демократија, беше вратена на тоа место, заедно со надзорни камери, непосредно пред собирот „Правда за Ј6“ (6 јануари) што ќе се одржи в петок во 18 часот по локално време.

Службеници од агенциите за внатрешна безбедност предупредија на можно насилство, се вели во разузнавачкиот извештај објавен од американските медиуми.

Во близина на протестот за поддршка на Трамп ќе се одржи контрасобир, пренесува „Франс прес“.

„Свесни сме за малиот број неодамнешни закани преку интернет за можно насилство, а поврзани со планираниот собир, вклучително и за дискусии ден пред протестите кои поттикнуваат насилството“, се наведува во документот на Министерството за внатрешна безбедност, кој го пренесе Си-ен-ен.

Американските власти очекуваат околу 700 демонстранти. Во времето на собирот нема да има членови на таа институција во Конгресот, кои главно уште се на летни одмори и нема да се вратат до следната недела.

Организаторот Look Ahead America (Гледај напред, Америко) планира слични настани низ САД во наредните недели, а организацијата вели дека нејзината цел е да ги поддржи луѓето на кои им се суди за ненасилни прекршоци.

Демонстрантите се повикуваат да ги почитуваат безбедносните сили и да се воздржат од носење обележја поврзани со Трамп.

Илјадници поддржувачи на поранешниот претседател од Републиканската партија, многумина од нив поврзани со екстремната десница и расистички групи, упаднаа во Конгресот пред осум месеци, бидејќи институцијата ја потврди победата на Џо Бајден на претседателските избори, кои Трамп ги оспори.

„Нашите срца и умови се со оние што се неправедно гонети за протестите на 6 јануари, поврзани со наместените претседателски избори“, рече Трамп во четвртокот.

За настаните беше покренато обвинение против 600 лица, а десетици се изјаснија за виновни.

Повеќето од нив се соочуваат со помали, прекршочни казни, но на некои им се закануваат и подолги затворски казни, пишува „Франс прес“.

Прикажи повеќе...

Свет

Советот за безбедност на ОН едногласно усвои резолуција за Авганистан

Објавено пред

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска едногласно усвои резолуција во која се нагласува дека новата талибанска власт во Авганистан мора да формира инклузивна влада со целосно, еднакво и значајно учество до 2022 година, што ќе им даде време на членовите да ги проценат своите постапки за почитување на човековите права.

Резолуцијата усвоена од Советот за безбедност на ОН го продолжува тековниот мандат на политичката мисија на ОН во Авганистан за шест месеци, објави АП.

Претходно денеска амбасадорот на Авганистан, кој ја претставуваше соборената администрација во ОН, Гулам Исакзај, побара да остане на таа позиција во Њујорк, соопшти портпаролот на ОН, Фархан Хак.

Според него, Исакзај потпишал писмо испратено до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, со список на авганистанската делегација за Генералното собрание.

Не е познато дали талибанците, кои ја преземаа власта во Авганистан минатиот месец, ќе предложат свој претставник во ОН.

Хак посочи дека Исакзај го испратил своето барање за акредитација, ден по почетокот на седницата на Генералното собрание.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија12 часа

29 починати и 561 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.384 тестирања, а регистрирани се 561 нов случај на...

Македонија13 часа

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија15 часа

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија17 часа

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија18 часа

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија18 часа

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија18 часа

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија19 часа

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија20 часа

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион21 час

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет21 час

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија2 дена

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија2 дена

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет2 дена

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија2 дена

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет2 дена

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија2 дена

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија2 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Досие