Контакт

Свет

Десетина повредени во судир на каталонските сепаратисти и полицијата, има и уапсени

Објавено пред

Во судир на каталонските сепаратисти и полицијата во Барселона денеска беа повредени 14 лица, а шест се уапсени, соопштија властите во Каталонија.

Меѓу повредените е и еден полицаец на богатиот шпански регион, а три лица се сместени во болница.

Поддржувачите на независноста на Каталонија денеска неколку пати се судрија со полицијата во центарот на Барселона додека демонстрираа против марш на кој учесниците бараа зголемување на платите на припадниците на шпанската полиција.

Сепаратистите пристигнаа на собирот и извикуваа „Бегајте од тука фашисти“. Првите судири избија претпладне кога полицијата интервенираше бидејќи демонстрантите фрлија боја врз учесниците на маршот.

Полицајците користеа пендреци за да ги поттиснат сепаратистите и да ги раздвојат спротивставените групи.

До судирот дојде два дена пред првата годишна од незаконскиот референдум за независност на Каталонија, што заврши со насилство на шпанската полиција.

Регион

Рекордни 728 новозаразени со коронавирус во БиХ, починаа 20 лица

Објавено пред

Институтите на ентитетите во Босна и Херцеговина во вторникот регистрираа рекордни 728 нови случаи на коронавирус, а починале 20 лица.

Регистрирани се нови случаи во сите кантони во Федерацијата БиХ.

Досега се тестирани вкупно 184.117 примероци, а SARS-CoV-2 е потврден кај 22.967 лица.

Заклучно со вторникот, 17.759 пациенти биле излекувани во БиХ, а во изминатите 24 часа е забележано опоравување кај 103 пациенти. Во моментов, 4.555 случаи се позитивни на вирусот.

Прикажи повеќе...

Свет

Европската комисија започна постапка против Кипар и Малта за „златните пасоши“

Објавено пред

Европската комисија поведе прекршочна постапка против Кипар и Малта поради практиката на доделување државјанство на странски инвеститори, т.н. „златен пасош“.

Комисијата смета дека доделувањето на државјанството на овие земји-членки, а со тоа и на државјанството на ЕУ, во замена за предодредено плаќање или инвестиција и без вистинска врска со засегнатите земји-членки, не е компатибилно со принципите на Договорот за ЕУ.

Брисел проценува дека ваквото однесување исто така го нарушува интегритетот на статусот на државјанство на ЕУ, предвиден во член 20 од Договорот за функционирање на Европската унија.

Владите на Кипар и Малта имаат рок од два месеци да одговорат на официјалното известување на Комисијата за започнување на постапката, испратено во писмена форма.

Прикажи повеќе...

Свет

Траги од коронавирус пронајдени на амбалажа од замрзната морска храна во Кина

Објавено пред

Траги од коронавирус се пронајдени на пакувања замрзната морска храна во кинески град кој неодамна преживеа епидемија на корнонавирус, соопштија владините здравствени власти. До сознанието е дојдено во истрагата за неодамнешниот кластер на случаи на Ковид-19 во Кингдао, пренесува „Њујорк тајмс“.

„Потврдено е дека контактот со надворешното пакување контаминирано од коронавирусот може да предизвика инфекција“, се вели во соопштението на Кинескиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Извештајот не сугерираше дека некое лице се заразило од вирусот од пакувањето замрзнат бакалар, кој потекнува од неодредена странска земја.

СЗО тврди дека не е потребно да се дезинфицираат материјалите за пакување храна иако официјалните лица нагласуваат дека треба добро да ги измиете рацете откако ќе работите со замрзната храна и нивното пакување.

Кина е една од неколкуте земји што сугерираше дека смртоносниот вирус може да се пренесе преку замрзната храна. Официјални лица рекоа дека епидемија во Пекинг летово можеби поткнала од увезен лосос.

До последната епидемија, Кина не пријави нови случаи на коронавирус речосо два месеци. Властите веруваат дека двајца пристанишни работници заразиле десетина луѓе во болница.

Центарот за контрола и превенција на болести на САД на својата страница вели: „Можеби луѓето можат да добијат Ковид-19 со допирање површина или предмет, како што се пакувањата  храна или садовите за јадење на кои има вирус и потоа допирање на устата, носор или очите. Сепак, не се смета дека ова е главниот начин на ширење на вирусот “.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија2 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа2 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија2 часа

Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија3 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа4 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија4 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија4 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет4 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет5 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет5 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија19 часа

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет20 часа

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија22 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија23 часа

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија23 часа

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет24 часа

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија24 часа

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ24 часа

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија1 ден

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Досие