Контакт

Свет

Повторно затворен поранешниот претседател на Киргистан

Објавено пред

Претседателот на Киргистан Соронбај Жeнбеков отпушти највисоки безбедносни функционери во обид да ја консолидира својата моќ и нареди повторно затворање на поранешниот претседател Алмазбек Атамбајев, кој беше ослободен од затвор пред само неколку дена.

Во исто време, парламентот работи на обезбедување кворум за гласање на новата влада и ставање крај на политичкиот ќор-сокак во централноазиската држава, која беше опфатена со немири по спорните избори на 4 октомври.

Воените контролни пунктови беа поставени преку ноќ околу главниот град Бишкек, а оклопните возила беа забележани во градот откако Жeнбеков нареди распоредување војници за да се воспостави ред во немирите.

Женбеков ги отпушти највисоките безбедносни функционери кои ги поддржуваа неговите противници или не реагираа кога опозицијата во вторникот соопшти дека ја презема власта.

Службата за државна безбедност објави дека го привела Атамбаев под обвинение за поттикнување немири. Поранешниот претседател некогаш беше заштитник на Жeнбеков, а сега му е најголем непријател. Приврзаниците на Атамбај во вторникот го ослободија поранешниот претседател од затвор каде што издржуваше долга казна под обвинение за корупција.

Парламентот планираше да се собере во претседателската резиденција на периферијата на Бишкек, откако демонстрантите упаднаа во парламентот и ги окупираа владините згради. Седницата започна, но не е познато дали е обезбеден потребниот кворум од 61 пратеник за гласање на новата влада.

Русија, која има значајно влијание врз Киргистан, оваа недела ситуацијата ја опиша како хаотична. Повредени се над 1200 луѓе, а едно лице е убиено во уличните нереди од почетокот на протестите против спорните избори. Владејачката партија прогласи победа, а опозициските партии пак не ги признаваат изборните резултати.

Оваа поранешна советска република со 6,5 милиони жители е од стратешко значење. Во неа се наоѓа руска воена база и делува како трговски центар помеѓу Кина и Русија.

Европа

Десетици илјади Французи и денеска протестираа против ковид-сертификатите

Објавено пред

Илјадници луѓе единаесетти викенд по ред, повторно протестираа во Франција против ковид-сертификатите што ги воведе владата за сузбивање на епидемијата, но бројот на учесници на овие протести се намалува веќе неколку недели.

Во Париз, кадешто беа планирани четири протестни маршеви, неколку илјади луѓе излегоа на улиците во раните попладневни часови. Проценките за бројот на демонстранти низ Франција се движат од 60.000 до 80.000, што е јасен пад од почетокот на движењето кон средината на јули. Пред една недела имаше 80.000, а на 7 август 237.000.

Кон средината на септември, вакцинацијата стана задолжителна во Франција за 2,7 милиони здравствени работници, персоналот во болниците и домовите за стари и изнемоштени лица, како и за пожарникарите и возачите на брза помош.

Предлог-законот за продолжување на сертификатите за коронавирус по 15 ноември ќе биде на дневен ред на 13 октомври на владина седница.

Потврдата за Ковид стана задолжителна на 21 јули за места каде што се собираат повеќе од 50 луѓе. Потоа беше проширена за баровите и рестораните и во големите трговски центри, а на 30 август и за 1,8 милиони вработени кои имаат контакти со луѓе.

На 30 септември, треба да се прошири на лица на возраст од 12 до 17 години.

Франција, која брои околу 67 милиони жители, ја надмина границата од 50 милиони луѓе кои примиле барем една доза од вакцината.

Прикажи повеќе...

Регион

Курти свика седница на Советот за национална безбедност на Косово

Објавено пред

Косовскиот премиер, Албин Курти, ги повика на состанок членовите на Советот за безбедност на земјата по случувањата на северот од Косово, објавуваат косовските медиуми.

На состанокот ќе се разговара за тензиите по одлуката на владата на Курти за примена на реципроцитет со Србија за регистерските таблички на возилата.

Кризата се продлабочи во текот на минатото деноноќие, откако непознати сторители запалија центар за регистрација на возила во рамки на општинскиот објект во Зубин Поток и фрлија експлозивни направи во таков центар во Звечане.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Хаос на бензинските пумпи во Велика Британија поради недостаток на гориво

Објавено пред

Во Велика Британија владее паника поради недостаток на гориво, што создаде големи редици на бензинските пумпи.

Полицијата беше приморана да интервенира и да воведе ред.

Владата ги повика возачите „да продолжат со вообичаеното полнење на горива“. Стотици бензински пумпи сега планираат да воведат ограничување од 30 фунти за полнење гориво по возач, за да се осигура дека секој има „фер шанса да наполни гориво“.

Тука нема да спаѓаат возачите на камиони и итните служби поради нивната витална улога.

Голем број возачи вчера ги блокираа патиштата во страв поради недостаток на гориво.

Британскиот премиер, Борис Џонсон, се согласи привремено да ги олесни правилата за имиграција, така што странските возачи на камиони ќе можат да работат во Британија за да помогнат во оваа криза.

Обединетото Кралство во петокот соопшти дека ќе го реши проблемот со недостатокот на возачи на камиони-цистерни за испорака на нафта и бензин, што предизвикува растечки проблеми во синџирите на снабдување со гориво.

Се проценува дека Велика Британија треба да увезе околу 100.000 возачи за нормализирање на ситуацијата, откако 25.000 се вратија во Европа пред Брегзит, а пандемијата го запре процесот на пристигнување на нови возачи, околу 40.000 од нив.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија12 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа12 часа

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион17 часа

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа17 часа

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија18 часа

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија18 часа

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија1 ден

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија1 ден

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ2 дена

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија2 дена

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија2 дена

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет2 дена

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија2 дена

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет2 дена

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Досие