Контакт

Свет

Погрешна вест за руска инвазија на Украина го вознемири светот, стигна итна реакција од Москва

Објавено пред

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека објавата на американската агенција „Блумберг“ за почетокот на руска инвазија на Украина зборува за опасноста од агресивните изјави на САД и западните центри и како таквите пораки можат да имаат непоправливи последици.

dobivaj vesti na viber

Руските агенции претходно објавија дека американската агенција на својата интернет-страница објавила вест под наслов „Русија изврши инвазија на Украина“, а подоцна признала дека се работи за грешка и ја повлекла веста.

Песков за РИА Новости изјави дека ова е одличен пример колку е опасна ситуацијата предизвикана од бескрајните агресивни изјави кои доаѓаат од Вашингтон, Лондон и другите европски престолнини.

„Тоа е илустрација какви последици може да има од атмосферата на екстремна тензија создадена од овие агресивни акции на нашите колеги во Европа“, рече Песков.

Според него, по ваквите неточни информации, веќе место „лажна вести“ може да се каже „Блумберг вести“.

Руската агенција „Тасс“ објави дека „Блумберг“ во соопштение објаснил дека подготвува наслови за различни сценарија и дека еден од тие наслови ненамерно бил објавен на страницата околу 16.00 часот по локално време (околу 22.00 часот по средноевропско време).

„Длабоко жалиме за грешката“, соопштија од „Блумберг“, додавајќи дека се истражува причината за грешката, пренесе „Тасс“.

Свет

Кисинџер до Зеленски: Не сум го кажал тоа

Објавено пред

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер негираше дека некогаш тврдел дека Русија треба да ги задржи териториите за кои Украина смета дека се под нејзина јурисдикција.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека критиките упатени кон неговите изјави се несоодветни.

„ Во моментов, Русија сè уште окупира 15 отсто од предвоената украинска територија. Таа мора да и биде вратена на Украина пред да може да се воспостави значаен прекин на огнот“, рече поранешниот американски државен секретар во интервју за магазинот „Тајм“ објавено во неделата, пренесува „Раша Тудеј“ на Англиски.

Кисинџер смета дека Крим и делот од Донбас под контрола на проруските сили на Доњецк и Луганск треба да бидат исклучени од равенката, бидејќи тие се од големо значење за Русија надвор од сегашната криза.

„ Јас не реков дека треба да се отстапи територијата. Јас само имплицирав дека треба да има посебен статус во сите преговори“, додаде тој.

Кисинџер предупредува на краен рок за мирно решение во Украина. 99-годишникот ги коментираше забелешките што ги даде во мај за време на говорот со видео врска на Светскиот економски форум во Давос. Тој повика на мировни преговори меѓу Русија и Украина да започнат наскоро и предупреди дека неуспехот на Западот да одговори на безбедносните интереси на Москва ќе го доближи до Кина.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој во неколку наврати отфрли каков било исход освен руски воен пораз како неприфатлив за неговата земја, го критикуваше Кисинџер за, како што рече, смирување на Русија. Украинскиот лидер го спореди државникот со архитектите на Минхенскиот договор од 1938 година – Обединетото Кралство и Франција – кои го отворија патот за инвазијата на нацистичка Германија врз Чехословачка.

По вооружениот пуч на Мајдан во 2014 година, Крим гласаше да ја напушти Украина и да стане дел од Русија, што Москва го одобри. Двете републики во Донбас, пак, бараа широка автономија во рамките на Украина, но се фатија за оружје кога новите власти во Киев започнаа воена акција против нив. Русија ја наведе потребата да се заштити републиката од континуирани украински напади пред да започне сопствена офанзива против Украина во февруари.

Интервјуто на Кисинџер беше посветено на дискусијата за неговата нова книга за раководството на извонредните државници. Тој истражува шест случаи: повоениот западногермански канцелар Конрад Аденауер, францускиот претседател Шарл де Гол, египетскиот претседател Анвар Садат, премиерот на Сингапур Ли Куан Ју и британската премиерка Маргарет Тачер. Запрашан да го процени лидерството на Зеленски, Кисинџер ги повтори своите ставови дека човекот одиграл историска улога во освојувањето на претседателството на нацијата која „нормално не би избирала некој како него, поради неговото потекло“ – мислејќи дека тој е Евреин, како што е и самиот Кисинџер. Тој додаде дека „останува да се види дали може да го институционализира она што го започнал или тоа е влијание на исклучителна личност врз една многу драматична ситуација“.

„ Тој не се изрази за тоа како ќе изгледа светот по војната со истата јасност и убедување со која ја води војната. Но, јас го сметам за голема фигура“, додаде Кисинџер.

Прикажи повеќе...

Свет

Лавров пречекан со традиционално јадење со кисело млеко

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, е во работна посета на Монголија.

dobivaj vesti na viber

На аеродромот во Улан Батор рускиот дипломат беше пречекан со традиционално јадење со кисело млеко наречено арул, кое личи на суво сирење. Веднаш по излегувањето од авионот, Лавров бил пречекан од девојки во национални носии, кои му понудиле да проба традиционално монголско јадење.

Лавров во текот на денот ќе разговара со шефот на монголското МНР, Батмун Батчег.

Се очекува министрите детаљно да разговараат за клучните прашања од билатерално значење, како и за текот на исполнувањето на договорите на повисоки нивоа за натамошен развој на соработката во трговско-економската, транспортно-инфраструктурната, енергетската и хуманитарната област, како и зајакнување на меѓусебната соработка на меѓународната сцена и во регионалните прашања.

Покрај тоа, Лавров ќе биде примен и од највисокото политичко раководство во земјата.

Прикажи повеќе...

Европа

Песков: „Русија има план доколку НАТО се прошири“

Објавено пред

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека руското Министерство за одбрана има планови за безбедноста на земјата доколку НАТО се прошири.

dobivaj vesti na viber

Песков денеска изјави дека Русија прави напори да ја обезбеди својата безбедност, особено во контекст на можното распоредување на оружје на НАТО во Финска и Шведска.

„Таквите опции се разгледуваат, а тоа не го прави Кремљ, туку Министерството за одбрана. Веќе кажавме дека имаат соодветни планови и се прават напори за да се обезбеди нашата безбедност“, изјави Песков на прашањето дали Русија разгледува опции за одговор на евентуалното формирање на базата НАТО во Финска недалеку од руската граница, пренесува ТАСС.

Прашан за коментар за процесот на приклучување на Финска и Шведска во НАТО, Песков рече дека претседателот Владимир Путин веќе ја разјаснил својата позиција „и нема што да се додаде“.

Шефовите на дипломатиите на Финска и Шведска и амбасадорите на 30 членки на НАТО рано денеска ги потпишаа протоколите за пристапување во алијансата.

Тие ќе можат да влезат во НАТО откако сите членки ќе ги ратификуваат документите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија4 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија4 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија5 часа

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ6 часа

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија7 часа

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ7 часа

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија8 часа

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија9 часа

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет10 часа

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија10 часа

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...

Македонија11 час

Шарл Мишел во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денес пристигнува во посета на Скопје. Се очекува Мишел во рамките на посетата да...

Македонија21 час

(Видео) Летаат јајца кон Собранието, демонстрантите бараат оставки

Демонстрантите од владината зграда се упатија кон Собранието, каде што ја пробија оградата и навлегоа во дворот на законодавниот дом. На...

Македонија24 часа

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија1 ден

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...

Македонија1 ден

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Владата на својата официјална веб-страница го објави францускиот предлог интегрално преведен на македонски јазик. Oд Владата коментираат дека предлогот во...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Утре ќе биде владината седница, ако имаат разум да го слушнат народот

Утре ќе биде владината седница според нашите информации и затоа ја повикувам цела Македонија утре да дојде тука. Можностите се...

Свет1 ден

Близок соработник на Путин: Ако дојде до трета светска војна, прво ќе го гаѓаме Лондон

Близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Лондон може да биде првата стратешка цел во случај на трета...

Македонија1 ден

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни – подготвен документ на експертската јавност

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и...