Контакт

Европа

Пожар во црква во Египет за време на миса, најмалку 35 загинати

Објавено пред

Најмалку 35 лица загинаа, а 45 се повредени во пожар во црква во египетскиот град Гиза, изјавиле два безбедносни извори за Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Пожарот, најверојатно од електрични инсталации, избувнал кога 5.000 верници се собрале на миса во црквата Абу Сифин во областа Имбаба, предизвикувајќи стампедо, велат изворите. Повредените се хоспитализирани, соопштило Министерството за здравство.

Пожарот, според властите, сè уште не е изгаснат, јавуваат агенциите.

„Ги мобилизиравме сите државни служби за да се осигураме дека ќе бидат преземени сите мерки“, објави претседателот Абдел Фатах ал Сиси на Фејсбук.

Минатиот март, најмалку дваесет луѓе загинаа во пожар во текстилна фабрика во источното предградие на Каиро. Во 2020 година, два болнички пожари ги однесоа животите на четиринаесет пациенти.

Иако многубројни, Коптите сметаат дека се потиснати во општеството и ги осудуваат рестриктивните закони за изградба на цркви и многу полибералните закони за џамиите.

Темата е чувствителна, а коптскиот активист за човекови права Патрик Заки неодамна поминал 22 месеци во притвор за наводно ширење лажни информации за напис во кој наводно се разоткрива кршењето на христијанските права во Египет, пишува во написите.

Европа

Планот на Трас ги потресе финансиските пазари, таа со порака: Го трасиравме вистинскиот пат

Објавено пред

Британската премиерка Лиз Трас го бранеше својот економски план кој ги наруши финансиските пазари, велејќи дека е подготвена да преземе „контроверзни“ чекори за повторно да го запали економскиот раст и дека нема да го промени курсот и покрај пресвртите.

dobivaj vesti na viber

„Го трасиравме вистинскиот пат“, тврди таа за локалните радиостаници на Би-би-си.

На прашањето дали ќе го промени мини-буџетот што ги шокираше пазарите со обемот на даночните намалувања и парите што владата ќе ги позајми, Трас порача: „Не прифаќам теза за тоа прашање“.

„Соочени сме со тешки економски времиња. Не го негирам тоа. Тоа е глобален проблем. Но, британската влада се вклучи и постапи апсолутно правилно во овие тешки времиња“, вели Трас.

Британскиот министер за финансии минатата недела ги шокираше финансиските пазари со откривање план за намалување на даноците без објаснување за влијанието врз јавните финансии или како владата ќе ја реформира економијата за да го поттикне растот.

Како резултат на тоа, фунтата потона и приносите на британските обврзници вртоглаво пораснаа, принудувајќи ја Банката на Англија да ја оживее својата програма за купување обврзници во средата за да ги поддржи пензиските фондови.

Трас рече дека владата мора да преземе итна и решителна акција за да ги заштити домаќинствата и бизнисите од зголемените сметки за енергија.

„Се разбира, тоа значи носење контроверзни и тешки одлуки. Но, јас сум подготвен на тоа како премиер бидејќи ми е важно да ја поттикнеме нашата економија“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Европа

Захарова за „саботажата“ на Северен тек: Вашингтон има целосна контрола над водите околу Данска и Шведска

Објавено пред

Марија Захарова, портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, за каналот „Соловиев лајв“ изјави дека „Вашингтон има целосна контрола над водите околу Данска и Шведска, каде што четири места тече гас од Северен тек 1 и Север“.

dobivaj vesti na viber

„Тоа се случи во трговските и економските зони на Данска и Шведска. Тоа се земји кои се целосно под контрола на американските разузнавачки служби“ – рече Захарова.

Данска е членка на НАТО, а Шведска се обидува да се приклучи на воената алијанса откако ја напушти својата историска политика на неврзување по руската инвазија на Украина.

Захарова не презентираше докази за американска контрола над Шведска и Данска. Русија често се противи на американското влијание и воената поддршка за Европа.

Европската Унија се сомнева дека саботажа е причината за истекувањето на подморскиот руски гасовод кон Европа и вети „силен“ одговор на секое намерно нарушување на нејзината енергетска инфраструктура.

Прикажи повеќе...

Европа

Дали Путин би ризикувал да ги искористи своите подморници во предизвикување експлозии на „Северен тек“?

Објавено пред

Три крајбрежни линии на рускиот гасовод Северен тек, кој ја снабдува Германија, претрпеа „невидена“ штета во понеделникот, што резултираше со големо истекување на гас под вода.

dobivaj vesti na viber

Шведските сеизмолози подоцна објавија дека регистрирале две експлозии по должина на трасата на гасоводот. Европските лидери во вторникот рекоа дека веруваат дека експлозиите биле „намерни“, додека некои официјални лица го обвинија за инцидентот Кремљ, сугерирајќи дека тие биле наменети како закана за континентот во услови на неуспешна руска инвазија на Украина.

И покрај военото колебање на Русија во Украина, модернизираната руска подморничка флота се смета за застрашувачка сила.

И нејзината шпионска нуклеарна подморница „Белгород“, модифициран брод од класата Оскар III управуван од Генералниот директорат за истражување на длабинско море (GUGI), е способен да ги наруши подводните комуникации, а како што пренесува „Јутарни лист“, ако може да ги попречи каблите – зошто не и цевководите?

Меѓутоа, прашањето е дали рускиот претседател Владимир Путин би ризикувал да ги искористи своите подморници за таква работа, под закана од дипломатски и други последици доколку нешто тргне наопаку.

Друга можност е дека можеби биле користени автономни подводни возила или подводни дронови кои носат експлозиви. Но, тие би морале да доаѓаат од брод, а тоа тешко дека би останало незабележано на оваа област, а што се однесува до беспилотните летала, секогаш постои можност да фрлат експлозиви на погрешно место.

Ако претпоставиме дека е користен некаков вид бомба, експлозијата не би морала да се случи директно на цевката бидејќи експлозијата се зголемува под вода, па за истото количество полнење може да се постигне многу поголем ефект под површината отколку на брегот.

Иако штетата немаше непосредно влијание врз снабдувањето со енергија на Европа – континентот претходно се сврте кон складирање залихи и алтернативни извори, па оваа епизода, како што пишува „Вашингтон пост“, најверојатно ќе го означи крајот на проектот за гасоводот Северен тек, што е повеќе од дводецениски напор што ја продлабочи европската зависност од рускиот гас и сега се смета за „тешка стратешка грешка“.

Двете експлозии доведоа до истекување на сите три цевководи на подводниот гасовод што ги поврзува Русија и Германија, како резултат на што на површината на данските и шведските води почнаа да излегуваат гасни меури, создавајќи „дамка“.

„Тоа се намерни дела, а не случајност“ изјави во вторникот данската премиерка Мете Фредериксен.

Во морето истече големо количество гас, како што соопшти данската агенција за енергетика – на бродовите и авионите им беше наредено да останат најмалку пет наутички милји од овие локации. Британски „Телеграф“ истакнува дека истекувањето на гасоводи во морето е ретко и дека три истовремено укажуваат на саботажа.

Со оглед на тоа дека цевката е на длабочина од само околу 70 метри, тајното влегување на нуклеарна подморница во Балтичкото Море би било многу тешка задача, ако не и невозможна, пренесува „Јутарњи лист“. Додека нуркачите можат да оперираат на тие длабочини, морските струи може да бидат многу незгодни, а секој придружен брод – подморница или брод – најверојатно би бил забележан со оглед на густината на сообраќајот во областа.

Се вели дека руските подморници се многу добро обучени за такви операции бидејќи со децении ги усовршувале своите вештини „истражувајќи“ подводни интернет кабли по должина на Северниот Атлантски Океан. Подморничките сили на Советскиот Сојуз беа познати меѓу западните поморски команданти по нивната способност да се движат по морското дно со специјално дизајнирани инженерски уреди за време на Студената војна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Македонија ќе добие 4 милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...

Економија28 минути

(Видео) Коциќ: Сметките за струја на граѓаните ќе бидат субвенционирани со 80 отсто

Пратеникот на СДСМ, Ненад Коциќ, на прес-конференција изјави дека обезбедени се пари и ќе има доволно за сите потреби од...

Македонија1 час

Анкета: Општинските инспектори се жалат на недостиг на опрема и кадар за определени области

НВО Инфоцентарот заедно со партнерските организации Спектар од Крива Паланка и Центарот на заедницата на општина Струга, во јуни годинава,...

Регион1 час

Апсења во Подгорица – со години работеле за руската разузнавачка служба

Неколку црногорски државјани се уапсени во Подгорица под сомнение дека работеле за руската разузнавачка служба, дознава „Вијести“ од повеќе извори....

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за нивниот предлог-закон за енергетика

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата достави барање до Собранието за одржување  итна седница на која ќе се разгледува предлог-законот...

Свет1 час

Трамп: Се смееја на моите предупредувања, ама веќе не се смеат

Саботажата што ги оштети гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2 може да доведе до ескалација или дури и...

Европа2 часа

Дали Путин би ризикувал да ги искористи своите подморници во предизвикување експлозии на „Северен тек“?

Три крајбрежни линии на рускиот гасовод Северен тек, кој ја снабдува Германија, претрпеа „невидена“ штета во понеделникот, што резултираше со...

Европа3 часа

Ердоган: Го познавам Путин, кога нешто ќе замисли, го прави тоа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, опишувајќи ги рускиот претседател Владимир Путин и плановите на Русија по референдумот за ослободените територии,...

Економија3 часа

МТСП: Во тек е етапната исплата на септемвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на 29.9.2022 година (четврток) почнува етапната исплата на пензиите за септември, кои...

Европа4 часа

Володин: Забрането е Русите да бегаат од мобилизација

Вјачеслав Володин, претседателот на руската Дума, на Телеграм објави дека Русите не треба да бегаат од Русија во обид да...

Економија4 часа

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

„Економско енергетскиот совет на Владата на синоќешната седница донесе одлуки кои гарантираат непречено снабдување со електрична енергија и енергенси за...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Ковачевски има психофизички проблем кој му предизвикал трајна неспособност, може да носи погрешни одлуки

„Дезертерот Ковачевски кукавички бега од одговори и одговорност. Тој треба да каже едноставно дали лажел за да избегне служење воен...

Регион4 часа

(Видео) Поплава во Риека, загина маж во автомобил

Силно невреме вчера ја зафати Риека и предизвика огромни поплави. Сообраќајот во делови од градот, вклучително и поголемиот дел од...

Свет4 часа

Бајден: Не злоупотребувајте го ураганот за да ја зголемите цената на нафтата

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика нафтените компании да не ги зголемуваат цените на горивата злоупотребувајќи го ураганот Ијан, кој...

Економија14 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија20 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија20 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија21 час

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...

Македонија22 часа

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси,...