Контакт

Свет

Пожар предизвикан од молња проголта 150 години стара црква во Масачусетс

Објавено пред

Историската Прва баптистичка црква во Вејкфилд, Масачусетс, беше изгорена до темел во огромниот пожар предизвикан од молња, пренесува РТ.

Пожарот избувнал во вторникот вечерта, но пожарникарите не успеале да го спасат 180 метри високото здание. Сведоците велат дека пожарот бил предизвикан од молња што ја погодила црквата и бргу се раширил.

„Го видов ударот на молњата, го видовме чадот и пожарот бргу се разгоре“, вели жителот Кристијан Бруно.

За среќа, никој не бил повреден во пожарот иако во тоа време имало часови во црквата.

100-ина пожарникари со часови се бореле со пожарот. Било толку жестоко што топлината можела да се почувствува во неколку блока, а огнените пламени можеле да се видат од периферијата на градот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Во желудникот на мртов кит пронајдени 40 килограми пластика

Објавено пред

На Филипините пцовиса млад кит кој проголтал 40-ина килограми пластични кеси, соопштија морските биолози од островот Минданао.

Во текот на обдукцијата во желудникот на китот биле пронајдени речиси 40 килограми пластични кеси, меѓу кои кеси од ориз и кеси од плантажи со банани.

Од желудникот на китот била извлечена голема количина отпад, а морските биолози велат дека причина за бруталната смрт е желудочен шок, кој настанал кога цицачот проголтал голема количина пластика која завршила во океанот.

„Гардијан“ наведува дека пластиката за еднократна употреба се користи премногу во југоисточна Азија.

Според извештајот на здружението „Оушн конзерваси“ за 2017 година, Кина, Индонезија, Филипините, Тајланд и Виетнам заедно фрлиле повеќе пластика во океаните од остатокот на светот.

Морскиот биолог Дарел Блатчеј вели дека во изминатите 10 години 57 кита и делфини настрадале поради голтање пластика во океаните.

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Членови на семејството на напаѓачот во Утрехт: Го направи тоа поради семејни проблеми

Објавено пред

Членови на семејството на напаѓачот од Утрехт изјавиле дека Ѓокмен Танис го извршил нападот поради семејни проблеми, јави „Анадолија“.

Тој, наводно, поради семејни проблеми, утрово пукал во луѓето во трамвај. Најпрвин пукал во член од своето семејство, а потоа и во луѓето што се обидувале да му помогнат на повредениот.

Според пишувањата на холандските медиуми, Танис имал нарушено ментално здравје, а пред две недели бил на судење поради силување.

Полицијата соопшти дека се разгледуваат повеќе можни причини за нападот и дека не е утврдено дали станува збор за терористички напад. Полицијата не ја исклучува можноста нападот да е извршен од семејни причини.

Танис со години не бил во контакт со татка си, кој живее во Турција. Се појавија и информации дека неговите родители се разведени по што татко му повторно се оженил.

Полицијата го уапси Танис неколку часа по нападот. Градоначалникот на Утрехт, Јан ван Занен, соопшти дека се убиени три лица, а девет се повредени. Подоцна полицијата соопшти дека се повредени пет лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Уапсен осомничениот за нападот во трамвајот во Утрехт

Објавено пред

Холандските власти го уапсиле осомничениот за нападот во Утрехт, во кој беа убиени три лица.

Станува збор за триесет и седумгодишниот Ѓокман Танис, роден во Турција. Тој е осомничен дека денеска отворил оган во трамвај во Утрехт, при што убил три, а ранил девет лица.

Претходно, полицијата објави негова фотографија на „Твитер“, а на локалните жители им беше советувано да не му пристапуваат на човекот, туку веднаш да се јават во полиција.

Фотографијата е принтскрин од снимката од безбедносните камери направена во трамвајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Пожарот на Скопска Црна Гора се шири

Пожарот на Скопска Црна Гора, на местото наречено Влајингроб, што избувна пред неколку часа, се шири. На терен интервенираат противпожарни...

Свет11 час

Уапсен осомничениот за нападот во трамвајот во Утрехт

Холандските власти го уапсиле осомничениот за нападот во Утрехт, во кој беа убиени три лица. Станува збор за триесет и...

Топ14 часа

Собранието ќе потроши речиси половина милион евра на авиобилети и хотели

Засилена меѓународна соработка, средби, конференции, семинари, специјални гостувања поврзани со ЕУ и НАТО-интеграцијата, како и редовни активности на пратениците, спаѓаат...

Македонија15 часа

Кај „Чинарот“ во Охрид се ѕида со одобрение за поставување урбана опрема

Општина Охрид ги одобрила градежните активности на плоштадот Чинар во Охрид, каде што минатата недела охриѓани алармираа за нова дивоградба....

Македонија15 часа

(Видео) Премиерот со премногу овластувања во новата агенција за разузнавање, реагираат експертите

Една од главните забелешки на експертската јавноста на јавната расправа за формирањето на новата агенција за разузнавање која ќе ја...

Свет16 часа

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение...

Свет18 часа

Напаѓачот од Нов Зеланд сам ќе се брани пред судот

Терористот кој во петокот во новозеландскиот град Крајстчрч нападна две џамии и уби 50 луѓе, а рани над 40, планира...

Владо Бучковски Владо Бучковски
Македонија19 часа

Бучковски ми кажа дека „Маѓар телеком“ е политички монтиран случај, рече сведокот

Професорот од Правниот факултет Дејан Мицковиќ во сведочењето за случајот „Маѓар телеком“ на прашање на обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова,...

Македонија20 часа

Мицковиќ: На Зврлевски му пријавив дека добивам закани да сведочам за „Маѓар телеком”

Дејан Мицковиќ, професорот од Правниот факултет во Скопје, сведочеше на денешното рочиште за случајот „Маѓар телеком”, како поранешен претседател на...

Топ20 часа

Двајца мотоциклисти загинаа во сообраќајни несреќи

Дваесет и едногодишен гостиварец вчера загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток, додека возел мотоцикл...

Свет21 час

Австралиската полиција ги претресе куќите на сестрата и мајката на Брентон Тарант

Австралиската полиција извршила претрес во две куќи на подрачјето на Нов Јужен Велс во потрагата по материјал што би можел...

Регион22 часа

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што...

Свет22 часа

Владата на Нов Зеланд поддржа построги закони за оружје

Премиерот на Нов Зеланд, Јакинда Ардерн, изјави дека владиниот кабинет ги поддржал измените на законот за оружје, по терористичкиот напад...

Регион1 ден

Грчката полиција: Брентон Тарант престојувал на Крит и Санторини

Грчката полиција соопшти дека осомничениот за нападите во двете џамии во Нов Зеланд, Брентон Харисон Тарант престојувал на грчките острови...

Избори 20191 ден

Силјановска: Да ја спречиме еколошката катастрофа во Охрид и Струга

„Македонијо, време е да ја спречиме оваа еколошка катастрофа што се случува во Охрид и Струга“, порача кандидатката за претседател, Гордана...

Свет1 ден

Масовен погреб за жртвите од авионската несреќа, во земјата спуштени празни ковчези

Илјадници граѓани и членови на семејствата се собраа на заедничкиот погреб за жртвите на настраданите во недамнешната авионска несреќа во...

Избори 20192 дена

Пендаровски: Мојот концепт е за напред, а на Силјановска е за назад

Заедничкиот кандидат за претседател на нашата држава Стево Пендаровски по посетата на Охрид, попладнево се сретна и со граѓаните во...

Крвав четврток2 дена

Првпат во Македонија притворот се гарантира со гаранција, реагираат адвокатите на обвинетите за 27 април

Адвокатите на обвинетите за настаните од 27 април реагираат на определувањето притвор за нивните клиенти, бидејќи, како што пишуваат, судот...

Македонија2 дена

(Видео) Арсовски: Шилегов ќе ги труе скопјани со опасен отров од странство

Петре Шилегов нема намера да се откаже од труењето на скопјани, истакна денеска на прес-конференција Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој...

Регион2 дена

Вучиќ за упадот во РТС: Нема да дозволиме насилство, наидоа на тврд орев

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска напладне се обрати пред српската јавност во однос на вчерашните случувања, кога дел од демонстрантите...

Досие