Контакт

Свет

Познатата зеленоока Авганистанка евакуирана во Италија

Објавено пред

Познатaта зеленоока Авганистанка од насловната страница на магазинот „Национална географија“ пристигна во Италија во рамките на евакуацијата на Авганистанците откако талибанците ја презедоа власта во земјата, соопшти италијанската влада.

Кабинетот на премиерот Марио Драги соопшти дека Италија ја организирала евакуацијата на Шарбат Гула откога таа побарала помош да ја напушти земјата, пренесува британскиот весник „Гардијан“.

Италијанската влада ќе ѝ помогне да се интегрира во животот во Италија, се вели во владиното соопштение.

Гула доби меѓународна слава во 1984 година како девојче бегалец од Авганистан откако фотографијата на воениот фотограф Стив Мекари, на која до израз доаѓаат продорните зелени очи на Гула, беше објавена на насловната страница на списанието „Национална географија“ .

Мекари повторно ја најде Гула во 2002 година.

Таа била во Пакистан во 2014 година, но се скрила кога властите ја обвиниле дека купила лажна пакистанска лична карта по што била наредена нејзина депортација.

Гула беше вратена назад во Кабул, каде што претседателот приреди прием за неа во претседателската палата и ѝ предаде клучеви од нејзиниот нов стан.

Европа

Фон дер Лаен: Можно запирање на „Северен тек 2“ доколку Русија ја нападне Украина

Објавено пред

Проектот за гасоводот „Северен тек 2“ може да биде запрен доколку Русија ја нападне Украина, предупреди шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, мислејќи на гасоводот, кој се уште не е во функција и кој треба да транспортира гас од Русија до Германија.

„Сакам да бидам јасна: Ништо не е на одмет, сè е на маса“, рече Фон дер Лаeн во интервју за Си-Ен-Ен, одговарајќи на прашањето дали „Северен тек 2“ треба да се запре доколку Русија ја нападне Украина.

„Она што го гледаме е загрижувачко. Гледаме акумулација на руски воени сили околу Украина, најголема од Втората светска војна. Значи, има многу јасни знаци дека Русија врши огромен притисок врз Украина и многу јасно се заканува со воена агресија врз Украина, а тоа нема да се толерира. И за тоа се подготвуваме“, изјави првиот човек на Европската комисија.

Продолжуваат дипломатските напори за смирување на тензиите, предизвикани од руската акумулација на околу 100.000 војници недалеку од границата со Украина, пренесуваат агенциите.

„Европската комисија е одговорна за дизајнирање, обликување и развивање санкции против Русија – во финансиската, економската и технолошката област“, ​​рече Фон дер Лаен.

„ЕУ е најголемиот трговски партнер на Русија со околу 40 отсто од трговијата со стоки и најголем странски инвеститор во Русија, со 75 отсто од странските директни инвестиции кои доаѓаат од Унијата“, потсети шефот на Европската комисија.

„Овие бројки ви кажуваат дека тоа може да биде многу болно за Русија доколку ескалира агресијата врз Украина“, рече Фон дер Лаен, додавајќи дека работи во детали со американскиот претседател Џозеф Бајден на стратешко партнерство за енергетска безбедност.

На прашањето дали Русија треба да биде исклучена од глобалниот платен систем „SWIFT“ доколку ја нападне Украина, Фон дер Лаен повтори дека ништо не е исклучено. Сепак, таа одби да даде детали за пакетот санкции на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Цртежи од штрумфовите и Таличниот Том во новиот белгиски пасош

Објавено пред

Од 7 февруари официјалните пасоши на Белгија ќе бидат илустрирани со цртежи на најпознатите белгиски стрип-херои почнувајќи од штрумфовите, преку Таличниот Том до Тин Тин и Марсупилами.

Новите белгиски пасоши со тоа ќе станат едни од најуникатните во светот, а тоа ќе биде можност за понатамошна промоција на стрипот како национална уметност со која Белгијците многу се гордеат.

„Белгискиот пасош е еден од најдобрите во светот, тој е извор на гордост за нас, но и предмет на желбата на фалсификаторот. Затоа, постојано работиме на подобрување на неговата безбедност“, изјави шефицата на дипломатијата на Белгија, Софи Вилмес.

Новите пасоши ќе вклучуваат 48 безбедносни техники и треба да бидат двојно побезбедни од сегашните кога станува збор за злоупотреба.

Белгискиот пасош моментно е седми најценет по слободата на движење што му ја обезбедува на имателот на глобално ниво од 199 национални пасоши.

Прикажи повеќе...

Свет

Папата Франциско ги критикуваше лажните вести за коронавирусот и вакцините

Објавено пред

Поглаварот на Римокатоличката црква, денеска, го осуди објавувањето лажни вести за коронавирусот и вакцините и апелира да им се помогне на луѓето што веруваат во такви лаги да ги разберат вистинските научни факти.

Папата Франциско се сретна со новинарите, кои формираа мрежа за проверка на фактите, во обид да се борат против дезинформациите поврзани со пандемијата.

Тој постојано повикува на одговорно новинарство, кое ја бара вистината и ги почитува поединците, а таа порака ја повтори и на средбата со новинарите што работат на проверка на фактите.

„Тешко е да не се забележи дека овие денови, заедно со пандемијата, се шири инфодемија, искривување на реалноста засновано на страв, што во нашето глобално општество доведува до експлозија од коментари за погрешни, ако не и измислени вести“, рече папата Франциско.

Додаде дека пристапот до точни информации, засновани на научни податоци, е човеково право, кое особено мора да им се гарантира на оние што се помалку способни да направат разлика помеѓу вистината и купот дезинформации претставени на интернет како факти.

Тој повика на милосрден, мисионерски пристап кон оние што се жртви на лажни вести и апелира да им се помогне да ја разберат вистината.

Ватикан, анализираат светските медиуми, зазеде став дека е морално прифатливо луѓето да се вакцинираат против коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Сали: Второто полугодие ќе почне со физичко присуство

Второто полугодие во училиштата ќе почне со физичко присуство, изјави министерот за здравство, Беким Сали, и според него, епидемиолошката состојба...

Економија3 часа

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари, одлучи Владата

Владата, на денешната 8. седница, донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните прехранбени производи,...

Македонија4 часа

26 починати лица, регистрирани 1.908 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет5 часа

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг. Практично, тоа значи дека...

Свет5 часа

Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека САД го користат украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ги зголемат...

Регион6 часа

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија7 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ7 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет8 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија9 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет11 час

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет12 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет13 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија1 ден

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Досие