Контакт

Свет

Полета првиот авион од Австралија директно до Европа

Објавено пред

Авионот кој прв пат лета директно од Автсралија до Велика Британија, полета денеска од западниот австралиски град Перт, со што времето на летање на оваа релација е скратено за три часа. Авионот не мора повеќе да прави прелет во Сингапур и на Блискиот Исток.

По 17 часовен лет авионот „Боинг 787-9 дримлајнер“ ќе слета на лондонскиот аеродром во 5 часот и 5 минути по локално време со поминати 14.484 километри.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Маркон му испрати писмо на Вучиќ: Братството по оружје да биде основа за стратешко партнерство

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ прими писмо од францускиот колега Емануел Макрон во кое лично му се заблагодари на присуството во Париз на церемонијата, со која беше одбележана стогодишнината од примирјето во Првата светска војна.

Макрон во писмото наведе дека знае колку спрскиот народ претрпел за време на Првата светска војна, поднесувајќи повеќе од еден милион и двесте илјади жртви, што претставувало речиси една третина од населението.

„Сакам да одадам признание на нивната борба на страната на сојузниците, а особено на Франција на Солунскиот фронт, за што не се зборува многу често, иако беше одлучувачки за ставање крај на тој разорувачки судир“ се наведува во писмото кое е доставено до канцеларијата на Вучиќ.

Тој му порача на Вучиќ и на српскиот народ дека сака да бидат во целост уверени во неговите залагања да се укаже чест и да се заживее ова сеќавање.

„Изразувам желба одбележувањето на братството по оружје на нашите две земји и жртвите на нашите војници, послужат како основа за ново заедничко настојување на нашите две држави во рамки на стратешкото партнерство, за да повеќе ја унапредиме соработката, европските вредности и регионалната стабилност“ истакна Маркон.

Тој му се зблагодарил на Вучиќ за неодамнешното писмо во кое му укажал на придонесот на Владата на Република Србија во развојот на наставата на француски јазик и мултилатералната франкфона соработка.

Прикажи повеќе...

Свет

Потрагата по напаѓачите во Кабул сè уште трае, бројот на мртвите расте

Објавено пред

Властите во Авганистан се обидуваат да ја идентификуваат групата што стои зад самоубиствен напад во кој загинаа најмалку 55 лица и беа повредени 80 лица на верскиот собир во Кабул, откако талибанците ја отфрлија одговорноста за нападот.

Меѓу жртвите се верски претставници од различни делови на земјата поканети од страна на авганистанскиот совет  Улема за да го прослават роденденот на пророкот Мухамед во вторникот.

Додека не се дознае кој е одговорен за нападот, не е јасно дали целта била да се поткопа владата на претседателот Ашраф Гани или се работи за дел од стратегијата за да се задржи притисок врз неговата влада и западните сојузници, додека се обидуваат да започнат мировни преговори со талибанците за завршување на 17-годишната војна.

Бројот на мртвите се зголемува, бидејќи поголемиот дел од повредените беа во тешка состојба.

Прикажи повеќе...

Свет

Киднапирана Италијанка која работела како волонтер во хуманитарна организација во Кенија

Објавено пред

Вооружени лица киднапираа Италијанка што работелa за хуманитарна организација во крајбрежниот регион на Кенија и притоа повредија неколку лица во нападот, објави полицијата од Кенија.

Напаѓачите кои неселективно пукаа кон луѓето, ранија пет лица во нападот што се случи во шопинг центар Чакама во областа Килифи, изјави шефот на полицијата Џозеф Боинет. Нападот се случил доцна синоќа.

Тој додаде дека при нападот била киднапирана 23-годишна Италијанка, која работела како волонтер во хуманитарна организација во југоисточниот дел на Кенија. Мотивот за нападот во моментов не е познат.

Полицијата соопшти дека инцидентот го сметаат за терористички напад, но и дека идентитетот на напаѓачите засега не е познат.

Исламските екстремисти од Сомалија претходно беа обвинети за серија киднапирања на странци долж брегот на Кенија.

Поради напади и киднапирања на странци, Кенија испрати војска во Сомалија во 2011 година за да се бори екстремистите од групата Ал Шабаб.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Сијарто потврди дека Груевски преку унгарската граница бил пренесен од унгарски дипломати

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија50 минути

Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување обвинетиот е недозволиво да...

Македонија1 час

Директорот на затворот „Шутка“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија1 час

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет2 часа

(Видео) Напад во Денвер, едно лице загина, двајца напаѓачи се уапсени

Доцна синоќа во центарот на Денвер две лица отвориле оган при што неколкумина беа ранети, а едно лице загина. Шефот...

Свет2 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија2 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија12 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија14 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија15 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија16 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized19 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија19 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски20 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија20 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски21 час

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија24 часа

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет24 часа

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија1 ден

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Афера „Банки“1 ден

(Видео) Афера „Банки“ – како банката му ја одзеде болницата на доктор Адил Мустафа!?

Приватната болница „Шендети“ во Мала Речица, Тетово, неколку години по отфрлената кривична пријава од Обвинителството, остана со катанец на вратата....

Досие