Контакт

Свет

Полицискиот синдикат во Чикаго ќе ги исклучи полицајците што ќе клекнат со демонстрантите

Објавено пред

Шефот на моќниот полициски синдикат во Чикаго рече дека секој полицаец во градот што ќе клекне на колено за време на протестите по смртта на Џорџ Флојд, ќе биде исклучен од синдикатот, пренесува „Фокс 32 Чикаго“.

Џон Катанзара, новиот претседател на чикашкиот братски ред на полицијата, рече дека гестот на кој сведочеле за време на протестите по смртта на Флојд во Минеаполис е предавство на униформата.

„Не верувам дека е време или место да се прави тоа. Ако клекнете, ќе ризикувате против вас да бидат поведени обвиненија и да бидете исклучени од синдикатот. Земето го, на пример, овој викенд. Ова беше за укинување на финансирањето и на полицијата. И за тоа ќе клекнете на колено? Тоа е смешно“, рече Катанзара пред станицата.

Смртта на Флојд на 25 мај предизвика светски повици за расна правда и за осуда на полициската бруталност и поттикна силно движење за укинување на полицијата по две недели судири меѓу полицијата и демонстрантите.

Минатата недела еден поручник од њујоршката полиција се извини поради својата „ужасна одлука“ да клекне на колено за време на протестите, со што ја посрамотил униформата.

На прашањето за коментар на изјавата на Катанзара, градоначалничката на Чикаго, Лори Лејтфоут, рече дека нема да го удостои тоа со коментар.

„Јас навистина не мислам дека треба да им придаваме важност на таквите несреќни коментари и нема да одам да удостојам со понатамошен одговор“, рече таа.

Полицајците од Чикаго што ќе бидат исклучени од синдикатот сепак ќе може да останат на работа, но нема да им бидат загарантирани придобивките од договорите што се преговараат помеѓу градот и синдикатот.

Катанзара, кој во 2017 година беше критикуван за објавување фотографија во униформа на „Фејсбук“ со знак за поддршка на претседателот Доналд Трамп и за правото на вооружување, рече дека полицајците што сега им клекнуваат на демонстрантите ја прават истата работа – само на другиот крај на политичкиот спектар.

„Тоа е политички став“, рече тој пред станицата. „Сакам да видам што се случува на ниво на одделот. Нема да претпоставувам ништо бидејќи градоначалничката поддржува ваков вид работи“.

Регион

Хрватски епидемиолог: Живееме како да нема вирус, Европа ни се чуди

Објавено пред

Минатата сабота, во Хрватска беше забележан рекорден број нови случаи на коронавирус (140), а во исто време се одржаа неколку настани во текот на викендот, во кои се собраа голем број луѓе.

Неколку илјади навивачи беа на Максимир на фудбалското дерби помеѓу Динамо и Хајдук, од кои само неколкумина носеле маски, додека Северина одржа концерт во Сплит на кој се собраа повеќе од илјада луѓе. Хрватска, која многу брзо донесе строги мерки и воведе целосен карантин, подеднакво брзо ги напушти сите забрани и стана многу либерална по однос на заштитата од вирусот.

Поради само една венчавка во Задар, на која се собраа повеќе од 300 луѓе, заразени се 23 лица, меѓу кои и вработени во општата болница во градот, како и вработени во службата за итна помош, а се дозна дека е заразена и државната секретарка од Министерството за наука и образование, поради што целото Министерство, заедно со министерката Блаженка Дивјак, се упатени на тестирање и самоизолација.

Бранко Колариќ, специјалист епидемиолог од Институтот за јавно здравје „Д-р Андрија Штампар“, во разговор за „Индекс“ вели дека Хрватска треба да ги заостри мерките и да ги ограничи собирите односно дека луѓето сами треба да се воздржат од организирање на прослави.

„Треба да се ограничи собирањето на повеќе од 100 луѓе. Овие концерти, спортски настани и свадби, на кои се собираат голем број на луѓе, секако не се добри за епидемиолошката состојба. Би сакал да апелирам луѓето да се воздржат од толку големи собири и прослави“, изјави епидемиологот.

„До пред 2 седмици се однесувавме како никогаш да не имало епидемија и тоа не беше добро. Од тогаш бројот на новозаразени лица започна нагло да се зголемува, а некои луѓе изразуваат гнев поради воведувањето на нови мерки. Мерките служат за намалување на инфекциите и спречување на потребата од построг режим. Ќе мораме да се навикнеме да живееме заедно со оваа болест, што е заедничка одговорност на сите граѓани. Можам да кажам дека повеќето европски земји се изненадени од Хрватска и од фактот дека овде се живее како да пандемијата да поминала. Сведоци сме на ширење на инфекцијата со локален пренос, а тоа е тешко да се стави под контрола за неколку дена“, објаснува доктор Колариќ.

Тој наведува дека општеството нема друг избор освен граѓаните строго да се придржуваат кон мерките со цел да се спречи ширење на вирусот.

Според информациите на здравствените власти, во Хрватска денеска се регистрирани 92 нови случаи на инфекција со коронавирус.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 11 починати и 351 новозаболни од ковид-19

Објавено пред

Во Србија во последното деноноќие регистрирани се уште 351 нови случаи на коронавирус, а починаа 11 лица.

На респиратор се 169 луѓе.

Претходно денеска, Кризниот штаб во Србија донесе одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на јавни места на отворено и затворено. За време на престојот на јавни места мора да се држи растојание од 1,5 метар, односно минимум четири метри по лице.

Воведени се и построги мерки за маски. Обврската за носење маски во затворено, што претходно беше на сила во Белград, сега се проширува на цела Србија.

Маските се задолжителни и на отворено каде што не е можно да се обезбеди безбедно растојание од 1,5 метар. Кризниот штаб исто така препорачува и децата да носат маски.

Построгите мерки стапуваат на сила од петок.

Прикажи повеќе...

Регион

Кон: Белград сега е бомба, подобро да воведеме полициски час

Објавено пред

Главниот српски епидемиолог, Предраг Кон, изјави дека мора да се спречи вирусот и дека било полесно кога во сила биле вонредната состојба и рестриктивните мерки.

Тој во емисијата „Фокус“ на телевизијата „Б92“ нагласи дека луѓето мора да сфатат оти долга е борбата што ни претстои.

„Повторно во еден момент, кога се укина вонредната состојба, дојде до сфаќање дека сè е завршено, тоа е една голема грешка што ќе остане историски забележана“, заклучува Кон.

Тој ги наведе сите настани што биле организирани во меѓувреме и оцени дека нема никој што се прославил во сфаќањето на тие мерки.

„Се очекуваше дека топлото време ќе го намали тој пренос, кој стана експлозивен. Дојде до суперпренос на вирусот, таму каде што се скандира, гласно се извикува, каде што има препотување, испарување, таму постои аероген пренос“, објаснува Кон.

Што се однесува, пак, до преносот на коронавирусот преку воздухот, Кон вели дека ако сте на оддалеченост помала од еден метар и на отворен простор, не е возможно преку аероген и по пат на капки да се пренесе вирусот.

„Кога некој носи маска, а оној што е заразен не носи, јас сум заштитен само 30 отсто. Ако не ја носам маската, а заразениот ја носи, јас сум заштитен 95 отсто, а ако сите носиме маски, тогаш сме заштитени 99 отсто. Ние сега имаме толку многу застапен вирус, така што можеме да помислиме дека секој бил во контакт. Тој би требало да биде во самоизолација. Ако сите бидеме во самоизолација, тогаш е подобро да воведеме полициски час“, предлага Кон.

Тој повтори дека се воведени нови мерки за задолжително носење маска секаде во Србија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија1 час

ДИК: Одѕивот до 17 часот најголем во Крива Паланка – 58,7 отсто, во земјата 38,78 отсто

Одѕивот на предвремените парламентарни избори до 17 часот е 38,78 отсто, а со оглед на ситуацијата во која се гласа...

Македонија2 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија3 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија3 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија4 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија5 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија6 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион6 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет7 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија8 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија10 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион10 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија11 час

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија12 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија12 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија20 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет22 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Македонија1 ден

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија1 ден

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Досие