Контакт

Свет

Полицијата во Чикаго уби малолетник кој се обидел да побегне за време на контрола

Објавено пред

Седумнаесетгодишник им подлегна на повредите откако во него пукаше полицијата во Чикаго, пренесуваат американските медиуми.

„Малолетникот се обиде да побегне за време на сообраќајна контрола. Полицаецот, кој се обидел да го стигне, пукал во него. Момчето подоцна починало“, пишува во соопштението на одделот за истраги на случаи во кои е вмешана полицијата.

Истражителите од тој оддел ги прегледале сите расположливи снимки и продолжуваат со сослушување на сведоци, за да ги утврдат околностите на несреќата, се додава во соопштението.
Како што се наведува, жртвата е Мајкл Елам.

Претходно полицијата објави дека нејзин припадник пукал во осомничен во вооружен инцидент и дека лицето е пренесено во болница и е во критична состојба.

Полицијата во Чикаго, третиот по големина американски град, изминатите години е обвинувана за повеќе пропусти. Во 2014 година полицаец белец со 16 куршуми го застрела Лаквон Мекдоналд, 17-годишник Афроамериканец, вооружен со нож, кој бил на поголема оддалеченост од него. Полицаецот Џејсон Ван Дјук беше осуден на речиси 7 години затвор поради убиство.

Подоцна, видеоснимка објавена во 2015 година за убиството на момчето ги разлути жителите и предизвика неколкумесечни протести.

Сојузната истрага на полицијата утврди дека полициските злоупотреби биле чести во тој град, погоден со насилства и криумчарење дрога.

Регион

Црногорец изрешетан од автоматско оружје додека шетал на улица во Шпанија

Објавено пред

Четириесет и едногодишен Црногорец вчера бил убиен на улица во Шпанија, пренесуваат српските медиуми. Како што се наведува, Милош Перуничиќ бил убиен додека шетал пред голем број сведоци и на сред бел ден, при што му пришол маж облечен во морнарско одело и испукал неколку куршуми во него.

Потоа напаѓачот на лице место побегнал со мотор, пренесува „Вијести“.

Мотивот за убиството засега не е познат, а истражителите веднаш презеле снимки од надѕорните камери и сослушале неколку сведоци.

Убиениот Перуничиќ во себе имал босански документи. Тој одамна не живее во Црна Гора и наводно е близок на криминалниот клан, на избеганиот Алан Кожар.

Други извори тврдат дека Перуничиќ е во роднински врски со осуден криминалец од Бар, па ќе се проверува дали мотивот за ликвидација во Марблеј е можеби одмазда поради непослушност на својот роднина.

Од врвот на црногорската полиција за „вијести“ неофицијално е кажано дека колегите од Шпанија ги известиле за ликвидацијата на Перуничиќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Научниците од Пентагон очекуваат вакцина против коронавирусот до крајот на годината

Објавено пред

Научник од Американската воена програма за истражување на заразни болести рече дека е оправдано да се очекува дека до крајот на годината ќе биде достапна одредена форма на вакцина против коронавирус за дел од населението во Соединетите Држави.

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер на 15 мај објави дека американската армија и владата имаат намера да ја произведат вакцината во соработка со приватниот сектор до крајот на годината.

Полковничката Венди Саммонс-Џексон, директорка на Програмата за истражување на воените инфективни болести на САД, на прес-конференција во Пентагон изјави дека е разумно да се очекува форма на вакцина што ќе биде достапна за одреден дел од населението до крајот на годината.

Нејзиниот колега д-р Кајвон Модјарад додаде дека истражувачите учат за новиот вирус побргу отколку за кој било друг вирус.

Научниците од Американската воена програма соопштија дека соработките се во тек со американските и меѓународните компании за фармакологија и биотехнологија, вклучувајќи ги AstraZeneca PLC, Johnson & Johnson, Moderna Inc. и Sanofi SA.

Исто така се соработува на развој на лекови и вакцини, а војската планира да тестира сопствен „кандидат“ за вакцина на луѓето кон крајот на летото.

Прикажи повеќе...

Свет

Католичкиот архиепископ на Вашингтон: Трамп ги прекрши верските принципи на црквата

Објавено пред

Католичкиот архиепископ на Вашингтон остро ја критикуваше посетата на претседателот Доналд Трамп на центарот посветен на папата Јован Павле Втори во време на масовни протести во САД, нарекувајќи ја посетата манипулација, пишува Би-би-си.

Трамп победи на изборите во 2016 година со силна поддршка од бели католици и евангелски христијани.
Само неколку месеци пред следните претседателски избори, во кои се надева дека ќе освои втор мандат, Трамп се обидува даги придобие тие гласачи, па се сликаше со Библијата пред Епископалната црква, а следниот ден го посети центарот посветен на Јован Павле Втори.

Пред заминувањето на Трамп во националното светилиште на Јован Павле Втори, архиепископот Вилтон Д. Грегори изјави дека посетата ги крши религиозните принципи на црквата, додавајќи дека католиците треба да ги бранат правата на сите луѓе.

„Сметам дека е збунувачки и понижувачки што секој католички верски објект дозволува да биде толку ужасно злоупотребуван и изманипулиран на начин што ги крши нашите верски принципи, а кои нè повикуваат да ги браниме правата на сите луѓе, дури и на оние со кои не се согласуваме“, рече архиепископот во соопштението.

Грегори, исто така, го осуди растерувањето на демонстрантите во близина на Белата куќа, за да може Трамп да ја посети епископалната црква оштетена во протестите и да се слика со Библијата во рака пред претставниците на медиумите.

Грегори е првиот Афроамериканец што ја предводи Вашингтонската архиепископија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа1 час

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет1 час

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет2 часа

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа3 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион15 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет15 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет16 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија16 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија18 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија20 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија20 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија21 час

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион23 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија24 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион1 ден

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет1 ден

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет1 ден

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт1 ден

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа1 ден

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Досие