Контакт

Европа

Полска планира да потроши 404 милиони долари за изградбата на ѕид кон Белорусија

Објавено пред

Полска планира да потроши над 404 милиони американски долари за изградба на ѕид на границата со Белорусија според предлог-законот за кој пратениците треба да разговараат денеска во обид да го спречат приливот на мигранти.

„И покрај фактот дека полско-белорускиот дел од државната граница е ограден со боцкава жица и жичена ограда, бројот на обиди за преминување на границата не се намалува, туку расте“, се објаснува во образложението на законот објавен од полскиот парламент.

Од почетокот на јануари до крајот на септември, како што беше речено, граничарите спречиле 9.287 обиди за преминување на границата од Белорусија до Полска, а околу 8.000 од нив само во последните два месеца.

„Поради фактот дека оваа ситуација може да продолжи со месеци, ние мора да преземеме заштитни мерки“, изјави владиниот портпарол Пјотр Милер.

Полска и другите земји на ЕУ, Литванија и Летонија, објавија големо зголемување на бројот на мигранти од земји како Авганистан и Ирак што ја минуваат полската граница од Белорусија.

Европа

Брод со мигранти потона кај грчки остров, неколкумина се водат како исчезнати

Објавено пред

Дваесет мигранти се спасени, а неколкумина се сметаат за исчезнати при потонување брод во водите кај грчкиот остров Хиос, недалеку од Турција, соопшти грчката крајбрежна стража.

Спасените мигранти изјавија дека на бродот имало 27 лица, се наведува во соопштението на крајбрежната стража, која им пристигнала на помош во тешки временски услови, со поддршка од брод на НАТО, два хеликоптера и неколку бродови. Хиос е оддалечен седум километри од турскиот брег.

Според УНХЦР, повеќе од 2.500 луѓе го преминале Егејското Море од Турција оваа година наспроти 9.700 лица минатата година, кога повеќе од 100 луѓе загинаа или исчезнаа.

Прикажи повеќе...

Европа

Кримските артефакти да ѝ бидат вратени на Украина, одлучи холандскиот Апелационен суд

Објавено пред

Холандскиот Апелационен суд денеска донесе одлука за случајот со кримските уметнички дела од голема вредност и пресуди истите да ѝ бидат вратени на Украина.

Станува збор за дела кои биле изложени во Холандија кога Русија го анектираше полуостровот Крим во 2014 година.

Меѓу артефактите се и скитски свечен шлем направен од чисто злато од 4 век п.н.е. и златен украс за врат од 2 век од нашата ера, при што секој артефакт тежи повеќе од еден килограм.

Станува збор за предмети кои биле изложени во музејот Алард Пирсон во Амстердам во 2014 година, во времето кога Русија го присвои Крим.

Четири музеи од Крим побараа колекцијата да се врати, но Украина тврдеше дека е нејзина државна сопственост.

Судот во 2016 година донесе одлука водејќи се од правилото на УНЕСКО дека уметничките дела треба да се вратат на суверени држави, а бидејќи Крим не е суверена држава, Украина треба да одлучи каде ќе се вратат делата, по што Русија поднесе жалба на таа пресуда.

Апелациониот суд делумно ја промени одлуката на понискиот суд во 2019 година, наоѓајќи дека тој погрешно пресудил оти само владите можат да прогласуваат предмети за културно наследство.

Универзитетот во Амстердам, сопственик на музејот Алард Пирсон, најави дека музејот ќе продолжи да ги чува предметите додека не се решат процедурите за сите жалби.

Прикажи повеќе...

Европа

Ердоган до амбасадорите кои требаше да бидат протерани од Турција: Бидете повнимателни во изјавите

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека западните амбасадори кои требаше да бидат протерани од Турција отстапија од првичните намери и ги повика да бидат повнимателни во идните изјави, пренесоа медиумите во светот.

Ердоган во текот на викендот изјави дека наредил амбасадорите на 10 западни земји да бидат прогласени за „персона нон грата“ бидејќи повикале да се ослободи бизнисменот Осман Кавала, кој беше приведен пред четири години под обвинение за финансирање протести и учество во пуч.

Соединетите Американски Држави и другите амбасади денеска соопштија дека се придржуваат до дипломатската конвенција која не се меша во внатрешните работи на земјата домаќин.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија11 минута

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина на електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до...

Македонија48 минути

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија во моментот дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Oд таму додаваат дека Авганистанците овде...

Македонија3 часа

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето во Скопје даваат резултати

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е...

Македонија3 часа

Зимското сметање на времето почнува в недела, вечерта пред локалните избори

Зимското сметање на времето годинава почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето...

Свет3 часа

(Видео) Двајца загинаа, а четворица повредени во пукање во трговски центар во САД

Две лица загинаа, а четворица, од кои еден полицаец, се повредени во пукотница во трговски центар во градот Бојси, во...

Македонија4 часа

Во моментот активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

Бројот на заразени од коронавирус изнесува 6.187 лица и бележи зголемување во однос на претходната недела. Според епидемиолошки анализи во...

Свет4 часа

ЕМА ја одобри вакцината на „Модерна“ како трета доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината на „Модерна“ против Ковид-19 како трета доза за лица над 18 години....

Регион20 часа

Рама: Ако Западен Балкан не може во ЕУ, нека дојде ЕУ на Балканот

Влезот на Западен Балкан во Европската Унија се чини дека е привремено замрзнат, но ако регионот не може да се...

Македонија20 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија22 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет23 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија1 ден

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет1 ден

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет1 ден

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет1 ден

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион2 дена

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион2 дена

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија2 дена

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Досие