Контакт

Свет

Полска, Унгарија и Словачка го продолжуваат ембаргото на украинското жито

Објавено пред

Полска, Унгарија и Словачка одлучија да воведат еднострана забрана за увоз на украинско жито и други производи од таа земја, откако Европската унија објави дека нема да ги продолжи ограничувањата што ги воведе, а кои истекуваат денеска на полноќ.

dobivaj vesti na viber

Полска воведува забрана за украинските житарки, а Унгарија забранува 24 производи од Украина, вклучувајќи житарки, зеленчук, неколку месни производи и мед.

„Ќе ја продолжиме таа забрана и покрај несогласувањето на Европската комисија. Ќе го направиме тоа бидејќи тоа е во интерес на полските фармери“, изјави полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Унгарската влада донесе декрет со кој се забранува увоз не само на украинско жито, туку и на голем број други земјоделски производи. Словачкиот министер за земјоделство Јозеф Береш исто така потврди дека Словачка продолжува со сопствената забрана за увоз на украинско жито.

Европската комисија претходно објави дека нема да го продолжи ембаргото за увоз на украински житарки во нејзините пет соседни земји.

Земјоделците од споменатите пет земји постојано се жалеа на заситеноста на пазарот на жито, што предизвика пад на цените и тие се соочија со банкрот. Со исклучок на Бугарија, останатите земји се залагаа за продолжување на забраната до крајот на годината.

Моравјецки во неколку наврати изјави дека Полска нема да дозволи да биде преплавена со украинско жито и дека не може да дозволи дерегулација на пазарот. Откако Русија се повлече од договорот за жито што ѝ дозволи на Украина да извезува жито преку пристаништата на Црното Море, ЕУ воспостави копнени патишта, таканаречени солидарни патишта.

Свет

Руски активист доби осум години затвор за видео за Буча

Објавено пред

Русија го осуди политичкиот активист Ричард Роуз (38) на осум години затвор за објави на социјалните мрежи во кои ја критикува инвазијата на Украина.

dobivaj vesti na viber

Роуз беше уапсен во април минатата година, откако повторно објави видео во кое ги обвинува руските сили за масакрот во Буча.

Властите првично го обвинија за ширење незаконски дезинформации, а подоцна и за тероризам, бидејќи најдоа објава во која се повикуваше на атентат на претседателот Владимир Путин со цел да се стави крај на конфликтот во Украина.

Неговата сопруга Марја Роуз беше приведена во април 2022 година, но беше ослободена во очекување на почетокот на судењето, според групата за човекови права ОВД-Инфо, како што објави „Гардијан“. ОВД-Инфо додава дека Марја Роуз со синот побегнала во Ерменија, каде што биле уапсени и им се заканувале со екстрадиција. На крајот биле ослободени и побегнале во Полска.

Прикажи повеќе...

Свет

Шји Џинпинг: Кина е подготвена да развие стратешко партнерство со Јужна Кореја

Објавено пред

Кина е подготвена да соработува со Јужна Кореја за промовирање и развој на стратешко партнерство во согласност со сегашниот момент, изјави кинескиот претседател Шји Џинпинг за време на денешната посета на јужнокорејскиот премиер.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Шји се состана со јужнокорејскиот премиер Хан Дук-су во источниот кинески град Хангжу пред отворањето на Азиските игри.

Шји, исто така, рече дека сериозно ќе размисли за посетата на Јужна Кореја, објави јужнокорејската новинска агенција „Јонхап“.

Хан побара од кинескиот претседател да одигра конструктивна улога во односите со Северна Кореја.

Прикажи повеќе...

Свет

Германија воведува гранични контроли со Полска и Чешка

Објавено пред

Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер најави воведување гранични контроли на границата со Полска и Чешка, како што пренесоа денеска германските медиуми.

dobivaj vesti na viber

„Мислам дека сега треба да бидеме прагматични и да воведеме стационарни гранични контроли на границите со Полска и Чешка“, рече Фезерво интервју за весникот „Велт ам Зонтаг“. .

Таа нагласи дека веќе има длабински контроли во пограничните области, кои ќе бидат надополнети со стационарни контроли на самата граница. Истовремено, Фезер рече дека не треба да се очекува дека воведувањето постојани гранични контроли кон Полска и Чешка ќе го реши проблемот со илегалната миграција.

„Сакаме да го намалиме бројот на бегалци кои доаѓаат во Германија“

„Ова е само еден од инструментите што треба да придонесат за намалување на бројот на бегалци кои доаѓаат во Германија“, изјави министерката.

Фезер со месеци го одбиваше барањето на опозицијата и сојузните покраини на истокот на Германија, кои се под напад на се посилниот бегалски бран кои во последно време сè почесто пристигнуваат преку Чешка и пред се Полска. Од 2015 година вакви контроли има и на германско-австриските гранични премини.

Најавата на Фезер дека сепак ќе воведе контрола кон Полска и Чешка беше поздравена од полициските синдикати, како и од демохристијанската опозиција.

Како што информираат од јавниот сервис АРД, т.н Балканската рута до Германија води преку Унгарија и понатаму Словачка, Чешка или Полска. Причините за промената на рутата се зголемената контрола на хрватската граница со Босна и Херцеговина, како и построгиот режим за регистрација на бегалците во Австрија.

„Договорот ЕУ-Турција во моментов не функционира добро“

Фезер рече дека една од причините за зголемувањето на бројот на бегалци е фактот што договорот меѓу Европската унија и Турција за спречување на заминувањето на бегалците во ЕУ „во моментов не функционира добро“.

Борбата за намалување на бројот на бегалци е главна општествено-политичка тема во Германија последниве денови, а власта и сигнализираше на опозицијата дека се залага за меѓупартиско решение на ова прашање.

Во првите осум месеци од годинава во Германија пристигнале над 200.000 бегалци, што е повеќе отколку во цела година лани, а властите стравуваат дека бројките би можеле да ги достигнат размерите на кризните години 2015 и 2016 година, кога над милиони бегалци пристигнаа во Германија, главно од Сирија.

Градовите и општините со месеци испраќаат апели до федералната влада да го запре приливот на бегалци поради преполните капацитети за прифаќање и прекршување на финансиските рамки.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на споменатите информации...

Македонија1 час

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија4 часа

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Македонија4 часа

СДСМ: Мицкоски е бледа копија на Груевски, распадот на ДПМНЕ е поради суети и големо внатрешно незадоволство

Расколот, внатрешните проблеми, со еден збор распадот на ДПМНЕ не е заради вредности туку заради суети и големо внатрешно незадоволство,...

Култура5 часа

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет5 часа

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...

Македонија5 часа

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Пендаровски во интервју за Гласот на Америка, по неговиот говор пред светските лидери во ОН, вели дека со последните измени...

Македонија6 часа

Oсмани-Кравињо: Преговарачкиот пакет се заснова на европски принципи, да не се пропушти шансата

На маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со...

Македонија23 часа

„Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во објава на социјалните мрежи му упати порака на својот поранешен сопартиец Никола Груевски...

Економија1 ден

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија1 ден

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија1 ден

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија1 ден

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија1 ден

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија1 ден

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион1 ден

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа1 ден

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет1 ден

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа1 ден

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...