Контакт

Свет

Полскиот премиер: Санкциите од САД ќе го забават Северен тек 2, но нема да го запрат

Објавено пред

Полскиот премиер призна дека санкциите од САД нема да успеат да го торпедираат главниот гасовод од Балтичко Море наменет за снабдување на Германија со руски природен гас и рече дека посакува проектот никогаш да не почнел, пренесува РТ.

„Верувам дека санкциите на САД ќе го одложат проектот, но нема да го запрат“, рече Матеуш Моравјецки, во интервју за германски „Ди Велт“ .

Швајцарско-холандска компанија за поставување цевки „Олсиз“ ја прекина својата работа на гасоводот во декември поради страв дека ќе биде погодена од санкциите што беа усвоени од страна на САД претходно тој месец.

Моравјецки, чија влада тврди дека проектот ќе ја направи ЕУ премногу зависна од рускиот гас, ја нарече одлуката на Берлин да не го напушти Северен тек 2 чекор во погрешна насока. Тој истакна дека иако Полска редовно ја изразувала својата загриженост во врска со гасоводот до германската канцеларка Ангела Меркел, тоа не го менува фактот дека Варшава и Берлин имаат различни мислења за ова прашање.

Меркел остро се спротивстави на обидите на САД да ја нарушат изградбата на гасоводот, тврдејќи дека тоа ќе биде од корист и за Германија и за ЕУ. На состанокот со рускиот претседател Владимир Путин во Москва во саботата, канцеларката истакна дека Северен тек 2 ќе се заврши без оглед на сè и вети дека ќе ја продолжи поддршката за проектот.

Путин рече дека Русија е способна самостојно да го заврши проектот и дека, иако изградбата би можела да трае неколку месеци подолго, таа ќе биде завршена или до крајот на оваа или до почетокот на следната година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Објавено пред

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија, за мерките за борба против ширење на корона вирусот.

Тој порача дека Кина се соочува со сериозна ситуација во која корона вирусот многу брзо се шири.

Си-ен-ен пренесува дека ресурсите и експертите ќе бидат упатени во болниците за лекување на тешките случаи на заболени од вирусот.

Лекувањето нема да биде одложено поради трошоците, а ќе се гарантираат залихи на материјали за провинцијата Хубеи и главниот град Вухан.

Информациите за ширењето на вирусот кои ќе се објавуваат мора да бидат точни, брзи и транспарентни, наведува Си-си-ти-ви.

Во Вухан се градат две нови болници, со вкупно 2.600 кревети, за да има место да се згрижат сите заболени. Од новиот вид на корона вирус досега почина 41 човек, а заболени се над 1.300 луѓе во светот.

Прикажи повеќе...

Регион

Протести поради недостиг на вода во Бугарија

Објавено пред

Жителите на бугарскиот град Перник протесираа пред седиштето на владата во Софија, бидејќи се без вода веќе неколку месеци, пренесуваат бугарските медиуми.

Демонстрантите изразија сомневање дека зад недостигот на вода во тој индустриски град стојат подмитување и неспособност и предупредија дека резервоарот на браната Студена, кој е единствен градски извор, ќе биде празен за две недели.

Кризата со водоснабдувањето во Перник, кој е оддалечен 30 километри западно од Софија, почна во ноември кога локалните власти наметнаа рационално користење на водата, поради недостиг на залихи оф блиската брана.

На почетокот на јануари бугарскиот министер за заштита на животната средина поднесе оставка откако беше обвинет за намерно лошо управување со снабдувањето со вода во градот.

Учесниците на протестот носеа жолти елеци, а организаторите најавија протести за понеделник пред регионалното Министерство за развој.

Протестот го поддржаа и жителите на градот Бобов дол, кои пак имаат проблем со згадувањето на воздухот и кои сметаат дека тоа загадување е резултат на палење на отпадот во локалната термоелектрана.

Прикажи повеќе...

Свет

Пекинг град на духови поради смртоносниот вирус

Објавено пред

Улиците на Пекинг и други кинески градови, во кои вообичаено има гужва и сообраќај, денеска се пусти. Во Кина овој период вообичаено е време кога милиони Кинези патуваат до своите домови за да со своите семејства ја прославата Кинеската нова година.

Но, оваа година, сезоната на празници, кои траат до 4 февруари, стана сезона на страв поради појавата на корона вирусот низ земјата, вклучително и главниот град Пекинг. Поради тоа откажани се новогодишните прослави и традиционалните пазари во близина на храмовите, а многумина Кинези нема да можат да патуваат до нивните домови.

Вухан, градот од 11 милиони жители во централната провинција Хубеи, кој е жариштето на вирусот и уште неколку околни градови со вкупно 50 милиони граѓани, се наоѓаат во изолација.

Шангај привремено го затвори Дизниленд, а во кината се откажани премиерите на седум блокбастери. Најголемите и најважни прослави се откажани и во Макау и Хонгконг, во кои се забалежани по два случаи на заболени од новиот вирус.

Досега до вирусот починаа 41 човек, а заболеа повеќе од 1.300 луѓе во светот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ2 часа

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија6 часа

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ7 часа

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет8 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет8 часа

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет8 часа

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа9 часа

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија9 часа

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет9 часа

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија24 часа

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија1 ден

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија1 ден

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија1 ден

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија1 ден

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија1 ден

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија1 ден

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет1 ден

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Досие