Контакт

Свет

Поплави во Кина: 33 мртви, десетици илјади евакуирани

Објавено пред

Десетици илјади луѓе се евакуирани од поплавените подрачја во централниот дел на Кина во четвртокот, а бројот на жртви порасна на 33 лица.

Неколку градови беа поплавени и посевите уништени бидејќи катастрофалното време се прошири на север, а официјалната новинска агенција „Синхуа“ досега објави директни економски загуби од 189 милиони долари.

Метеоролошките служби го зголемија нивото на предупредување за невреме за четири града во северниот дел на Хенан на црвено – највисоко ниво на системот за предупредување во четири фази.

Меѓу загинатите се и 12 лица што биле во подземната железница во главниот град на провинцијата Џенгџоу, околу 650 километри југозападно од Пекинг, која беше поплавена. Осум лица се водат за исчезнати во целата провинција.

Повеќе од 73.000 луѓе се евакуирани од градот Анјанг, на границата со провинцијата Хенан и Хебеи, кога од понеделникот беа поплавени од над 600 мм дожд, објави официјалната новинска агенција „Синхуа“.

Ксинџијанг, мало гратче северно од Џенгџоу, забележа 812 мм дожд помеѓу вторникот и четвртокот соборувајќи ги локалните метеоролошки рекорди. Седум вештачки езера се излеаја во градот, а погодија многу блиски села и градови.

Од крајот на средата, повеќе од 470.000 луѓе и повеќе од 55.000 хектари земјоделски култури се погодени од врнежите од дожд. Локалната влада распореди повеќе од 76.000 членови на тимот за пребарување и спасување.

 

Европа

Делта варијантата на коронавирус е доминантна во 19 европски држави

Објавено пред

Позаразна делта варијанта на коронавирус сега доминира во голем дел на Европа, објавија Европскиот центар за превенција и контрола на болести и Светската здравствена организација.

Податоците собрани помеѓу 28 јуни и 11 јули покажуваат дека варијантата делта е доминантна во 19 од вкупно 28 земји.

Просечното учество на анализираните случаи на делта варијантата во овие 19 земји е 68,3 проценти. Претходно доминантната алфа варијанта достигна учество од 22,3 проценти.

Брз раст кај помладите луѓе

Бројот на потврдени случаи се зголеми во Европа во последните четири недели, со особено брз пораст кај помладите луѓе.

Според сегашните трендови, во следните месеци делта ќе стане доминантна варијанта на коронавирус во светот.

„Далеку сме од ставање крај на пандемијата и, за жал, во многу земји од нашиот регион бележиме значително зголемување на случаите поврзани со ширењето на варијантата делта со голема преносливост“, рече регионалниот директор на СЗО Ханс Клуж.

„Добрата вест е дека податоците јасно покажуваат оти приемот на вакцини значително го намалува ризикот од сериозни болести и смрт. Кога ќе бидат повикани да го сторат тоа, луѓето треба да се вакцинираат“, рече директорот на СЗО за Европа.

Прикажи повеќе...

Свет

САД купуваат 200 милиони дополнителни дози од вакцината „Фајзер“

Објавено пред

„Фајзер“ и германскиот партнер „Бионтек“ во петокот објавија дека американската влада купува 200 милиони дополнителни дози на вакцината против Ковид-19 и би можеле да ја набават и новата верзија на вакцината насочена кон новите варијанти на вирусот.

Со тоа, вкупниот број на дози наменети за Соединетите држави изнесува 500 милиони, со приближно 208 милиони дози веќе доставени, според владините податоци.

„Фајзер“ минатата година потпиша договор со американската влада за 100 милиони дози на вакцина за скоро 2 милијарди долари, со опција за купување на други 500 милиони дози.

Повеќето од новите дози ќе бидат испорачани до крајот на годината, а останатите 90 милиони ќе бидат доставени до 30 април следната година.

Директорот на Центарот за контрола и превенција на болести во САД во четвртокот рече дека просекот на нови случаи во САД во седум дена пораснал за 53 проценти во однос на претходната недела.

Делта варијантата на вирусот, најдена во Индија, е присутна во повеќе од 80 проценти од новите случаи на национално ниво.

„Фајзер“ објави претходно овој месец дека компаниите планираат да побараат одобрување од регулаторите на САД и Европа за дополнителни дози на вакцината против „Ковид-19“

Компаниите смислија нова верзија на вакцината насочена кон делта варијантата, која планираат да ја тестираат во наредните недели, но наведоа дека сегашната вакцина може да обезбеди и заштита од таа варијанта.

Прикажи повеќе...

Свет

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Објавено пред

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12 години и повеќе, според препораката на Европската агенција за лекови (ЕМА).

Експертите на ЕМА во Амстердам денес позитивно ги оценија релевантните податоци од студијата и го отворија патот за одобрување на вакцините за деца и млади на возраст од 12 до 17 години. Европската комисија сè уште треба да даде зелено светло, но тоа се смета за формалност.

Кон крајот на мај, вакцината „Фајзер“ беше одобрена за деца и за млади на возраст од 12 до 17 години.

Примената на вакцината „Модерна“ се заснова на истражување спроведено на 2.500 адолесценти во САД. Според компанијата, ефикасноста била 100 проценти. Американските власти сè уште размислуваат дали да ја одобрат вакцината за возраст од 12 до 17 години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија3 часа

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија3 часа

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт4 часа

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија5 часа

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Македонија7 часа

Судот ги ослободи Мијалков и поранешните „алфи“, нема доволно докази дека го малтретирале Бошкоски

Кривичниот суд ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина припадници на поранешната полициска единица „Алфа“...

Свет8 часа

ЕУ досега донира само три проценти од ветените вакцини, повеќето се од „Астра зенека“

Членките на Европската Унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против Ковид-19 на сиромашните земји, претежно од „Астра...

Европа9 часа

Француски професор: Враќањето во нормала можеби ќе биде дури во 2023 година

Враќањето во нормалa поради пандемијата на коронавирусот може да се очекува во 2022 година, но дури и во 2023, изјави...

Спорт9 часа

Денеска официјално започнуваат 32. Олимписки игри во Токио – Македонија со 8 претставници

Во Токио денеска во 13 часот по средноевропско време ќе бидат отворени 32. Олимписки игри кои е планирано да траат...

Топ10 часа

Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Полицијата заплени марихуана вредна речиси 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на...

Македонија10 часа

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за...

Македонија20 часа

Бојан Јовановски спроведен во „Идризово“ за да ја издржува казната од девет години затвор

Осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, попладнево од домашен притвор бил спроведен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна...

Топ22 часа

Стрелиште во Гази Баба нелегално продавало муниција, кај негови клиенти пронајдени 300 куршуми

Секторот за оружје при МВР извршил контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена...

Македонија1 ден

Заев: СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на локалните избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево преку социјалните мрежи потврди дека со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се договориле СДСМ...

Македонија1 ден

Антикорупциската бара градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на...

Топ1 ден

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето...

Топ1 ден

Ресенец испраќал пораки дека има бомби на повеќе локации во Охрид

Четириесет и шестгодишен ресенец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено...

Македонија1 ден

Заев: Пописот нема да влијае врз правата на граѓаните од етничките малцинства

Во интервјуто за емисијата „Конфликт зоун“ премиерот Зоран Заев зборуваше за исходот од претстојниот попис за кој изрази уверување дека...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад со цел да...

Регион1 ден

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот....

Досие