Контакт

Свет

Поради стравот од Русија и нападот на соседите, САД го оставија носачот на авиони во Средоземното Море

Објавено пред

Иако се чека низа преговори со цел да се смири тензијата меѓу Русија и Украина, САД го оставија носачот на авиони „Хари С.Труман“ во Средоземното Море „за секој случај“, пишува денеска „Дојче веле“.

Носачот, поточно целата група бродови што го придружуваа американскиот носач на авиони „Хари С.Труман“, требаше да продолжи во водите на Блискиот Исток, но американскиот министер за одбрана Лојд Остин нареди тој да остане во Средоземното Море.

Официјален Пентагон рече дека „оваа промена ја одразува обновената потреба за постојано присуство во Европа“, додавајќи дека „неопходно е да им се гарантира на сојузниците и партнерите нашиот ангажман во колективната одбрана“.

Свет

Папата Франциско ги критикуваше лажните вести за коронавирусот и вакцините

Објавено пред

Поглаварот на Римокатоличката црква, денеска, го осуди објавувањето лажни вести за коронавирусот и вакцините и апелира да им се помогне на луѓето што веруваат во такви лаги да ги разберат вистинските научни факти.

Папата Франциско се сретна со новинарите, кои формираа мрежа за проверка на фактите, во обид да се борат против дезинформациите поврзани со пандемијата.

Тој постојано повикува на одговорно новинарство, кое ја бара вистината и ги почитува поединците, а таа порака ја повтори и на средбата со новинарите што работат на проверка на фактите.

„Тешко е да не се забележи дека овие денови, заедно со пандемијата, се шири инфодемија, искривување на реалноста засновано на страв, што во нашето глобално општество доведува до експлозија од коментари за погрешни, ако не и измислени вести“, рече папата Франциско.

Додаде дека пристапот до точни информации, засновани на научни податоци, е човеково право, кое особено мора да им се гарантира на оние што се помалку способни да направат разлика помеѓу вистината и купот дезинформации претставени на интернет како факти.

Тој повика на милосрден, мисионерски пристап кон оние што се жртви на лажни вести и апелира да им се помогне да ја разберат вистината.

Ватикан, анализираат светските медиуми, зазеде став дека е морално прифатливо луѓето да се вакцинираат против коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Свет

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

Објавено пред

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг.

Практично, тоа значи дека Западот ја спушти топката во конфликтот со Русија, исто како што направи официјална Москва неколку часа претходно.

Столтенберг призна дека во НАТО има несогласување околу прашањето како да ѝ се помогне на Украина, која го извести половина свет за акумулацијата на руски војници на нејзината граница.

„Не знаеме точно какви се намерите на Русија кон Украина за да донесе избрзани одлуки за такво прашање“, рече Столтенберг, додавајќи дека секој следен потег и одлука на НАТО ќе зависи од развојот на настаните.

„Нема гаранции за намерите на Русија и можеби не донеле конечна одлука. Значи, од перспектива на НАТО, ние сме подготвени да се вклучиме во дипломатски напори, но исто така сме подготвени да ѝ одговориме на Русија доколку дојде до воена конфронтација во Украина, ние сме за двете опции“, рече Столтенберг.

Прикажи повеќе...

Свет

Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека САД го користат украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ги зголемат тензиите околу Русија.

„Главната цел на Вашингтон во овој случај воопшто не е судбината на Украина, за нив е важно да ги ескалираат тензиите околу Руската Федерација, да го затворат прашањето и потоа да се занимаваат со Кина, како што пишуваат самите американски политиколози“, рече Лавров.

Тој додаде дека не може да замисли како САД сакаат да ја затворат темата и додаде дека доколку таму останат разумни политички технолози, тие мора да разберат дека овој пат не води никаде, пренесува РИА Новости.

Шефот на руската дипломатија изјави дека доколку украинскиот претседател Зеленски сака да разговара за нормализација на односите со Русија, Москва е подготвена. Лавров додаде дека доколку Зеленски сака да разговара за Донбас, тоа треба да го направи во контакт групата, која, според одлуката на нормандискиот формат, треба да ги разгледа сите прашања директно меѓу Киев и Доњецк и Киев и Луганск.

Лавров денеска изјави дека Русија сака дипломатија, а не војна, по американскиот повик да се вратат на преговарачка маса и да не ја напаѓаат Украина.

„Ние го избравме патот на дипломатијата пред неколку децении“, рече Сергеј Лавров во интервјуто емитувано на повеќе руски медиумите.

Тој рече дека Русија мора да работи со сите и тоа е нејзиниот принцип.

„Ако е до Русија, нема да има војна. Ние не сакаме војни. Но, нема да дозволиме нашите интереси грубо да бидат газени, игнорирани“, рече Лавров.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Сали: Второто полугодие ќе почне со физичко присуство

Второто полугодие во училиштата ќе почне со физичко присуство, изјави министерот за здравство, Беким Сали, и според него, епидемиолошката состојба...

Економија1 час

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари, одлучи Владата

Владата, на денешната 8. седница, донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните прехранбени производи,...

Македонија2 часа

26 починати лица, регистрирани 1.908 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет3 часа

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг. Практично, тоа значи дека...

Свет3 часа

Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека САД го користат украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ги зголемат...

Регион4 часа

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија4 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ5 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет6 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија7 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет9 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет10 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет10 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија1 ден

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Досие