Контакт

Свет

Поранешен претседател уапсен на аеродром, имал куфер полн со непријавени пари

Објавено пред

Поранешниот претседател на Хондурас, Мануел Зелаја бил уапсен на аеродромот Тегусигалпа затоа што имал торба во која имало непријавено 18.000 долари.

Тој тврдел дека парите не се негови.

Зелаја на „Твитер“ напиша дека бил неправедно приведен додека се подготвувал да отпатува за Мексико, каде требало да учествува на семинар.

„Причината: торба со 18.000 долари што не ми припаѓа мене“, напиша Зелаја.

Кога цариниците го прегледале куферот со рентген, виделе дека внатре има уште една торба со непријавени пари, пишуваат локалните медиуми.

Според законот, сите патници мора да пријават износ над 10.000 долари. Ако не го сторат тоа, може да добијат парична казна во висина од една третина од непријавените пари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Куба се надева дека ќе произведе 100 милиони дози од вакцината против Ковид-19

Објавено пред

Куба се надева дека годинава ќе произведе 100 милиони дози од својата вакцина против коронавирус и ќе ја вакцинира целата популација, најави директорот на институтот „Финлеј“, кој управува со два од четирите проекти за вакцина кои се во фаза на клинички студии.

„Имаме капацитет да произведеме 100 милиони дози од ‘Соберане 2’, која е најнапредниот кандидат за кубанска вакцина“, изјави Висенте Верес пред новинарите, додавајќи дека фазата на производство е веќе започната.

Според него, ако сè оди како што треба, целото население на Куба ќе биде вакцинирано оваа година.

„Во февруари ќе почнеме клиничко испитување на педијатриската популација, така што вакцината може да се примени и на деца“, рече тој.

Целта е да се започне општа вакцинација на Кубанците во првата половина на годината. Вакцината ќе биде бесплатна, но не и задолжителна. Верес рече дека ќе им биде понудена и на туристите.

Куба има четири кандидати за вакцини: „Соберана 1 и 2“, „Абдала“ и „Мамбиса“, сите во фаза на клинички испитувања. Првите три се даваат со инјекција, четвртата е спреј за нос.

Доколку некоја од нив добие конечно одобрување, тоа ќе биде првата вакцина против Ковид-19 направена и произведена во Латинска Америка.

Иако неодамна се зголеми бројот на случаи, Куба останува една од најмалку погодените земји од пандемијата во нејзиниот регион, со вкупно 19.122 заболени и 180 смртни случаи. Во Куба живеат 11,2 милиони жители.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден потпиша – САД се враќаат во Парискиот климатски договор

Објавено пред

Претседателот на САД, Џо Бајден, потпиша извршна уредба со која започна процесот на враќање на Соединетите држави во Парискиот климатски договор, со што е укинат еден од клучните потези на неговиот претходник Доналд Трамп.

Набргу откако положи заклетва како 46-ти американски претседател, Бајден потпиша серија декрети со кои се укинаа климатските политики на Трамп кој долго време се спротивставуваше на глобалниот договор за климата потпишан од скоро сите земји во светот, а во ноември 2020 година, САД и официјално се повлекоа од пактот.

Во исто време, одлуката на САД означи големо намалување на американското финансирање за посиромашните земји за да им помогне да ги надминат ефектите од климатските промени.

Европската унија и Обединетите нации синоќа го поздравија враќањето на САД во Парискиот договор за климатски промени. Францускиот претседател, Емануел Макрон, исто така, го поздрави потегот на Бајден, и напиша на Твитер: „Добредојдовте назад во Парискиот договор“.

На неговиот прв ден на функцијата, Бајден, исто така, потпиша и указ со кој се бара преиспитување на сите одлуки на Трамп за ублажување на мерките за заштита на животната средина.

Прикажи повеќе...

Свет

Словенија ги отвора ски-центрите, училиштата, фризерските салони…

Објавено пред

Благодарение на подобрувањето на епидемиолошката состојба во поголемиот дел од Словенија, скијачките центри наскоро ќе бидат отворени под одредени услови, следната недела повторно ќе започнат часовите во пониските одделенија во основните училишта, а ќе се отворат и пазарите и фризерските салони, објави словенечката влада.

„Во девет од 12-те региони, оние со подобра епидемиолошка слика, ски-центрите ќе бидат повторно отворени од сабота, а оние со негативен тест за коронавирус можат да скијаат“, потврди премиерот Јанез Јанша по сесијата.

Што се однесува до условите за влез во Словенија за патниците од ЕУ и Шенген зоната, владата одлучи тие да можат да влезат без задолжителен карантин или негативен тест за коронавирус, под услов престојот да не трае подолго од 12 часа, а во следните случаи: ако имаат недвижен имот или земјиште во Словенија, поради грижа на член на семејството или имот, поради контакт со дете и некои други исклучителни случаи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска наместо до 18 ќе работат до 21 часот. Согласно одлуката на Владата, рестораните...

Свет12 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет13 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет15 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија15 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт16 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија16 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија17 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет18 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија18 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија18 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет21 час

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет22 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија23 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ23 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет23 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет24 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија1 ден

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет2 дена

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет2 дена

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Досие