Контакт

Свет

Поранешната претседателка на Јужна Кореја осудена на 24 години затвор

Објавено пред

Поранешната претседателка на Јужна Кореја, Парк Геун Хе осудена е на 24 години затвор на судењето за корупција кое директно беше пренесувано на телевизија. На Парк (66) која беше сменета во март минатата година поради корупциски скандал, и се закануваше казна затвор до 30 години. Таа веќе една година се наоѓа во притвор поради незаконски врски со моќни јужнокорејски конгломерати.

Во центарот на аферата се наоѓа долгогодишната пријателка и соработничка на Парк – Чои Сун Сил. Парк е обвинета дека со соработка со Чои прифатила и и било ветено мито од јужнокорејските гиганти самсунг, Лотес и СК во замена за политички услуги. Исто така таа беше осомничена дека натерала 18 големи компании да донираат во две добротворни фондации со кои управувала Чои. Таа веќе е осудена на 20 години затвор поради злоупотреба на моќ.

Поради голем интерес на јавноста, изрекувањето на пресудата на Парк беше пренесувано на телевизија. Таа не присуствуваше на судењето. Обвинителството за неа бараше 30 години затворска казна и парична казна од 89 милиони евра.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Црна Гора 60 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Црна Гора се пријавени 60 нови случаи на коронавирус, а едно лице починало, соопшти тамошниот Институт за јавно здравје.

Во последните 24 часа тестирани се 465 лица, а најголем број од заболените се од Подгорица, Бијело Поле и Никшиќ.

Од почетокот на епидемијата во Црна Гора се потврдени 3.361 случај, а починале 53 лица, од кои 44 од почетокот на јуни.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Вирусот, најверојатно, потекнува од лилјаците

Објавено пред

Тимот на СЗО, кој го истражува потеклото на Ковид-19 во Кина, соопшти дека вирусот, најверојатно, потекнува од лилјаците.

Најверојатно, лилјакот имал уште едно животно домаќин како посредник.

Резултатите од истрагата на СЗО со нетрпение ги очекуваат научниците и владите во светот, пренесе „Ројтерс“.

„Тимот имаше опширни разговори со кинеските колеги и доби информации за епидемиолошките студии, биолошки и генетски анализи и ветеринарски истражувања“, наведе портпаролот на СЗО, Кристијан Линдмајер.

Тој додал дека имале и видеоразговори со виролози и научници од Вухан.

Претставникот на СЗО, Мајк Рајан, изјави дека можни се изненадувања.

„Фактот дека се вклучи алармот во Вухан не значи дека заразата преминала од животно на човек“, рекол тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Научник од „Харвард“: Ни требаат евтини тестови за Ковид-19 и повеќе тестирања

Објавено пред

Истражувачите повикуваат на употреба на брзи тестови, кои се евтини и кои можеби не се толку точни, но тестирањето може да се спроведе неколкупати неделно од страна на целата популација и тие имаат добра причина за нивната употреба.

Мајкл Мина, доцент по епидемиологија на Универзитетот „Харвард“, со недели се залагаше за, како што вели, „луди“ тестови.

Неговата идеја е да се оддалечи од сегашните молекуларни тестови со висока прецизност, познати како PCR, кои сè уште се оскудни и за кои луѓето честопати мора да чекаат со часови за да се тестираат, а потоа треба да почекаат неколку дена за резултати.

Тој ја повика Администрацијата за храна и лекови (ФДА) да ја одобри продажбата на брзи тестови што може да се користат дома со помош на хартиена лента што ја менува бојата за 25 минути и дава резултат сличен на тестот за бременост, пишува „Сајанс алерт“.

Овие тестови имаат мала чувствителност, што значи дека немаат многу позитивни резултати и затоа даваат многу лажни позитивни резултати.

Но, за Мина и другите експерти, таквата стратегија би била поефикасна во однос на јавното здравство затоа што бројот на утврдени случаи ќе биде поголем во целата популација отколку во сегашниот систем.

Брзите тестови имаат тенденција да бидат добри во откривање луѓе што емитуваат големи количини вирус, што се случува кога тие се најзаразни, на почетокот, а PCR-тестовите се многу чувствителни и може да детектираат дури и мали концентрации на вирусот кога луѓето веќе не се толку заразни.

„Ние сме толку фокусирани на скапите тестови со врвен квалитет што никого не тестираме“, рече Мина додавајќи:

„Можеби само ни треба доволно евтин тест што може да се користи често“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ2 часа

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија3 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија3 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија4 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија4 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија4 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија5 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија5 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет7 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион7 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ8 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет9 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет10 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа10 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија22 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион22 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија23 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ1 ден

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија1 ден

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Досие