Контакт

Свет

Поранешниот американски потпретседател: Бајден ѝ направи повеќе штета на Америка од кој било претседател

Објавено пред

Поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс оцени дека актуелниот претседател Џозеф Бајден „ѝ нанел повеќе штета на Америка од кој било претседател во модерната историја“.

dobivaj vesti na viber

Пенс за „Фокс њуз“ изјави дека за 14 месеци инфлацијата во САД била највисока во последните 40 години, а цената на бензинот пораснала за 70 отсто.

Тој оцени и дека актуелната администрација направила грешки во борбата против пандемијата на коронавирус и укажа на, како што наведе, „катастрофалното повлекување“ на САД од Авганистан.

Свет

Мекдоналдс најде купувач за ресторани во Русија

Објавено пред

Популарниот американски синџир за брза храна Мекдоналдс денеска објави дека започнал процес на продажба на своите ресторани во Русија на еден од носителите на лиценцата во таа земја, откако работел повеќе од 30 години, јавува Анадолија.

dobivaj vesti na viber

Најавено е дека Александар Говор, кој раководи со 25 ресторани во Сибир, е подготвен да купи 850 руски Мекдоналдс ресторани и да ги работи под ново име, а продажната цена не е откриена.

Компанијата во понеделникот соопшти дека ќе ја напушти Русија по инвазијата на Украина.

„Договорот за продажба е предмет на регулаторно одобрување и се очекува да биде затворен во рок од неколку недели“, велат од Мекдоналдс.

Спич, која ја поседува лиценцата од 2015 година, се согласи да задржи 62.000 вработени најмалку две години под исти услови како и Мекдоналдс, како и да им исплати плати до затворање на продажбата,пренесе Дневен аваз.

Прикажи повеќе...

Свет

Талибанецот, за кој САД нудат 10 милиони долари да го фатат: Ги чуваме непослушните жени дома

Објавено пред

Авганистанскиот министер за внатрешни работи и помошник заменик-лидерот на талибанците Сираџудин Хакани се појави пред камерите на Си-Ен-Ен во Кабул, само неколку месеци откако за прв пат го покажа своето лице во јавноста.

dobivaj vesti na viber

Запрашан за авганистанските жени кои велат дека се плашат да ги напуштат своите домови под талибанско владеење, Хакани низ смеа рече: „Ние ги чуваме непослушните жени дома“.

Откако репортерот побара да го разјасни својот коментар, тој рече: „Кога реков палави жени, тоа беше шега што се однесуваше на оние палави жени кои контролираат некои други партии да ја преиспитаат актуелната власт“.

Хакани, исто така, рече дека на жените ќе им биде дозволено да работат во согласност со „талибанското толкување на исламскиот закон и националните, културните и традиционалните принципи“.

Дозволено им е да работат во нивните рамки“, рече тој. Тој вели и дека во авганистанската влада нема никој против образованието на девојчињата.

– „Многу наскоро ќе слушнете многу добри вести за ова прашање, ако даде Господ“, додаде тој, без да прецизира временска рамка.

Соработниците на Хакани изјавија дека ова интервју е обид да се отвори ново поглавје во односите со САД и светот.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден: Шведска и Финска ги исполнуваат сите услови за влез во НАТО

Објавено пред

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, изјави дека Шведска и Финска ги исполнуваат сите услови за влез во НАТО.

dobivaj vesti na viber

„Денес, со гордост потврдувам дека ја имаат поддршката од Соединетите Американски Држави“, рече Бајден по приемот на шведската премиерка Магдалена Андерсон и финскиот претседател Саули Ниинисто во Белата куќа.

Бајден рече дека Соединетите Американски Држави ќе соработуваат со Финска и Шведска за да се спротивстават на каква било агресија на која може да бидат изложени за време на процесот на пристапување во НАТО.

„Кога новите членки ќе влезат во НАТО, тоа не е закана за ниту една земја. И таа никогаш не била. Задачата на НАТО е да се брани од агресија“, рече Бајден.

Соединетите Американски Држави со поканата на претставниците на двете земји во Вашингтон ден по поднесувањето на официјалните кандидатури за членство во НАТО покажаа нетрпеливост кога станува збор за проширување на алијансата, пренесе „Дневен аваз“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа28 минути

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија1 час

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет2 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија3 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија5 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија5 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа7 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија9 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион9 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија11 час

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија11 час

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија11 час

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет12 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет12 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија14 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет23 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион24 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет1 ден

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија1 ден

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија1 ден

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...