Контакт

Свет

Поранешниот шеф на кампањата на Трамп ќе признае вина во истрагата за соработка со Русија

Објавено пред

Пол Манафорт, поранешниот шеф на предизборната кампања на претседателот на САД, Доналд Трамп, според судски документи, се согласил да ја признае вината по две точки од обвинението на специјалниот обвинител Роберт Мулер, што би било нов удар за Трамп во долгата истрага за руското влијание врз претседателските избори во САД од 2016 година.

Во рамки на договорот, 69-годишниот Манафорт би можел да се обврзе да соработува во истрагата на Мулер, за улогата на Русија во изборите, во однос на тоа дали штабот на Трамп бил во дослух со Русите за време на кампањата.

Според документи од судот во Вашингтон, Манафорт ќе се изјасни за виновен по една точка од обвинението за заговор против САД и една точка од обвинението за заговор поради попречување на правдата. Во новото судско обвинение додадени се пет дополнителни точки.

Судот во Вирџинија минатиот месец го осуди Манафорт за банкарски и даночни измами.

Одлуката на Манафорт би можела да биде голем удар за Трамп, кој минатиот месец го пофали својот поранешен помошник, бидејќи тој не се договори со обвинителите како наговиот поранешен адвокат, Мајкл Коен.

Трамп на 22 август на „Твитер“ напиша: „За разлика од Мајкл Коен, тој одби да изнесе измислени приказни за да се договори. Голема почит за овој храбар човек“.

Свет

Ердоган: Судбината на американскиот свештеник е во турски раце, и иранскиот гас ќе продолжиме да го купуваме

Објавено пред

Од

Државниот секретар на САД Мајк Помпео во понеделникот изрази надеж дека Турција ќе го ослободи овој месец свештеникот Ендрју Брансон. Тој во јули беше ставен во домашен притвор откако помина во затвор 21 месец, и овој случај ги влоши односите меѓу Анкара и Вашингтон.

Ердоган во вторникот, за време на посетата на Њујорк на годишното генерално собрание на Обединетите нации, рече дека одлуката за Брансон ќе ја донесе судот.

Ако биде осуден, Брансон може да помине  до 35 години во затвор. Тој ја отфрла вината.

Ердоган додаде дека Турција ќе продолжи да купува ирански природен гас и покрај американските санкции против Техеран, и потврди дека не е возможно да ги продолжат мировните преговори во Сирија додека е на власт претседателот Башар ал Асад.

Исто така турскиот претседател кој ќе замине в четврток во официјална посета на Германија, изрази надеж дека ќе се подобрат односите со таа земја нарушени пред две години и дека ќе се  зголеми трговската размена.

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Болтон го предупреди Иран: Ве чека пекол

Објавено пред

Од

dzon bolton sovetnik za nacionalna bezbednost belata kukja

Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон, ги предупреди иранските власти дека „ги чека пекол” ако тие му наштетат на САД.

Предупредувањето на Болтон дојде неколку часа откако претседателот на САД, Доналд Трамп го обвини Иран дека сее „хаос, смрт и уништување” на Блискиот Исток, на што иранскиот претседател, пак, одговори со критики кон администрацијата на Трамп и тоа пред се поради покажувањето на големо непријателство.

„Ако работите против нас, нашите сојузници, или нашите партнери, ако се направи штета на нашите граѓани, навистина ве чека пекол. Мојата порака е јасна – Ве посматраме и ќе ве најдеме”, предупреди тој.

Болтон заклучи дека Иран не ги почитува своите соседи, ниту граници, ниту пак суверените права на државите, туку, наместо тоа, иранските лидери ги „ограбуваат ресурсите на земјата со цел да се обогата и се шири хаос на Блискиот Исток и подалеку.”

Денеска, американскиот претседател, Доналд Трамп ќе претседава на состанокот на Советот за безбедност на ОН за Иран и неширење на нуклеарно оружје. Инаку, САД неодамна воведоа санкции против Иран откако се повлекоа од нуклеарниот договор постигнат во Техеран во март 2015 година, со кој иранските нуклеарни активности се ограничени во замена за олеснување на претходно изречените санкции.

Рохани вчера во Њујорк, изјави дека дијалогот треба да почне и да се спречи заканувањето и, како што рече, „не фер санкциите” кон земјата. Рохани додаде дека ниту една земја не може да биде на сила принудена да седне на преговарачка маса.

„САД меѓународните односи ги сфаќаат на авторитарен начин. Тие сметаат дека власта и моќта значат право. Нивното разбирање на овие две поими, под кои не се почитува ниту правната и легитимна власт, се одразува преку малтретирање и наметнување”, рече Рохани.

Прикажи повеќе...

Вести

Кинески државјанин уапсен за шпионажа во Чикаго

Објавено пред

Од

Еден кинески државјанин е уапсен во Чикаго под сомнение дека во име на кинеската власт шпионирал американски инжинери и научници.

Меѓу наводно шпионираните имало и натурализирани Американци со потекло од Кина и Тајван кои по договор работат за американскиот сектор за одбрана и кои тој наводно требало да ги регрутира како шпиони.

„Џи Чаоќун (27) е обвинет дека свесно делувал во САД како агент на странска влада“, се наведува во соопштението од канцеларијата на државниот обвинител во Чикаго. Тој наводно работел по налог на високо позиционирани разузнавачи од Кина и бил задолжен да собира информации за осум лица, пренесува „Асошиејтед прес“.

Како што наведува „Ројтерс“, Чаоќун првпат заминал во САД во 2013 година за да студира електротехника на Институтот за технологија во Илиноис, а во 2016 година им се придружил на резервистите во американската војска.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија26 минути

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека, како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика, цврсто стои на...

Регион1 час

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пељешац

Апокалипса на Пељешац по пожарот кој дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава1 час

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет1 час

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион2 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет14 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион16 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија18 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија19 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток20 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток20 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ21 час

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток21 час

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story23 часа

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток23 часа

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион24 часа

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија1 ден

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредните денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори што произведуваат, подготвуваат...

Свет1 ден

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет1 ден

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ1 ден

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Досие