Контакт

Свет

Поранешни лидери ги повикаа Г7 да помогнат во вакцинирањето на најсиромашните

Објавено пред

Повеќе од 100 поранешни премиери, претседатели и министри за надворешни работи ги повикаа лидерите на Г7 да платат две третини од 66 милијарди долари потребни за вакцинирање против коронавирус во најсиромашните земји.

Во писмото, до кое „Гардијан“ имаше пристап, се предупредува, пред самитот на Г7 во Лондон, в петок, дека лидерите на Велика Британија, САД, Франција, Германија, Италија, Јапонија и Канада мора да ја направат оваа година „пресвртница во глобалната соработка”.

Се посочува дека помалку од два процента од луѓето во супсахарска Африка примиле вакцина против коронавирусот и дека во Велика Британија 70 проценти од популацијата досега примиле барем една доза од вакцината.

Меѓу потписниците на писмото се поранешните британски премиери Гордон Браун и Тони Блер, поранешниот генерален секретар на ООН, Бан-Ки-мун и 15 поранешни африкански лидери. Потписниците на писмото наведуваат дека анкетите покажуваат дека јавноста го поддржува нивното барање.

Истражувањето, нарачано од хуманитарната организација „Спаси ги децата“, покажа дека 79% од луѓето во Велика Британија сметаат дека Г7 треба да плати за вакцинацијата за најсиромашните, со цел светот да биде безбеден.

Свет

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Објавено пред

Кинеската мисија во Европската унија денеска ја осуди проценката на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“.

Водачите на НАТО вчера изразија загриженост за амбициите на Кина за развој на нуклеарен арсенал, означувајќи го како системски предизвик за време на самитот на кој американскиот претседател Џо Бајден ги повика своите колеги од НАТО да се спротивстават на кинескиот авторитаризам и растечката воена моќ.

„ Амбициите и однесувањето на Кина претставуваат предизвик за меѓународниот поредок заснован на правила и во области од значење за безбедноста на Алијансата“, рече лидерот на НАТО.

„НАТО кажува невистини за мирниот развој на Кина, погрешно ја проценува меѓународната ситуација и укажува на менталитетот на Студената војна“, рече Кина во одговорот објавен на веб-страницата на кинеската мисија

Се додава дека Кина е секогаш посветена на мирен развој и не претставува никому системски предизвик, но дека нема да остане без одговор ако некој стави такви предизвици пред себе.

Групата седум најразвиени земји (Г7), кои се состанаа во Велика Британија за време на викендот, ја критикуваа Кина за нејзините човекови права во провинцијата Синџијанг, повика на висок степен на автономија во Хонг Конг и побара темелна истрага за потеклото на коронавирусот во Кина.

Кинеската амбасада во Лондон објави дека решително се спротивставува на споменувањето на Синџијанг, Хонг Конг и Тајван, наведувајќи дека фактите се искривени и со тоа се откриваат злобните намери на повеќе земји, како што се САД.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин: Не сум нарачал убиство на Навални

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин ги отфрли обвинувањата на Вашингтон кон Русија, за неговата вмешаност во претседателските избори во САД, сајбер нападите и наводното обид за убиство на затворениот опозиционер Алексеј Навални.

Путин негираше дека го нарачал убиството на Навални и додаде дека нема да се третира полошо од кој било друг затвореник.

Во пресрет на состанокот со американскиот колега Џозеф Бајден во Женева, рускиот лидер во изјава за Ен-Би-Си Њуз додаде дека е изненаден што Русија не е обвинета и дека тој стои зад движењето „Црните животи се важни“.

Што се однесува до тврдењата на Америка за хакерски напади, рускиот лидер изјави дека ваквите обвинувања се чиста „фарса“.

„ Ние сме обвинети за разни работи. Мешање во избори во САД, сајбер напади и така натаму. И тие никому не дадоа докази за тоа, само неосновани обвинувања“, додаде Путин.

Прикажи повеќе...

Свет

Дизниленд ги отвори вратите за посетителите, но засега само за вакцинираните

Објавено пред

Целосно вакцинираните лица против Ковид-19 од утре ќе можат да влезат во тематските паркови на компанијата „Волт Дизни“ без маски, објави американската компанија.

Ова правило ќе важи за посетителите на Дизниленд во Орландо и Анахајм, објави „Ројтерс“.

Компанијата нема да побара доказ за имунизација на влезот, но наведе дека очекува луѓето кои не биле целосно вакцинирани да продолжат да носат маски во затворено, освен за време на оброците.

Маските ќе бидат задолжителни за сите посетители во транспортот, вклучително и автобуси, електрични возови и гондоли.

Физичкото растојание повеќе нема да биде потребно во Дизниленд, Калифорнија.

Сепак, некои видови забава ќе работат со ограничен капацитет, додаваат од „Волт Дизни“.

„ Ние не сме навистина подготвени да укинеме сè одеднаш, но ние сме оптимисти и едвај чекаме на денот кога принцовите и принцезите на Дизни ќе можат повторно да се прегрнат“ заклучи компанијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската унија денеска ја осуди проценката на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија14 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет16 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет18 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија18 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа19 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија20 часа

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија21 час

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион21 час

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија21 час

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија23 часа

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет23 часа

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија24 часа

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт1 ден

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт2 дена

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт2 дена

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија2 дена

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа2 дена

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ2 дена

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија2 дена

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Досие