Контакт

Свет

Порасна бројот на жртвите од поплавите во Индонезија

Објавено пред

Бројот на жртвите во поплавите и свлечиштата околу главниот град на Индонезија, Џакарта, се искачи на најмалку 21, соопштија властите, предупредувајќи на обилни дождови што се очекуваат во наредните денови.

Овие поплави, најсмртоносни во последните години, раселија повеќе од 30.000 луѓе, блокираа патишта и ја прекинаа електричната енергија во некои делови, предизвикувајќи хаос во делови од најголемиот град на Југоисточна Азија.

Портпаролот на Министерството за социјални работи потврди дека бројот на загинатите достигнал се искачил на 21 лице, пренесува „Ројтерс“.

Џакарта и градовите во близина се поплавени откако обилниот дожд падна на 31 декември, и продолжи и наредниот ден. Индонезиската агенција за геофизика и за денеска предвидува дожд, придружен со грмежи и засилен ветер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Австриски министер: Ердоган долева масло на оган

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи на Австрија, Карл Нехамер, остро го критикуваше претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, тврдејќи дека тој не придонесува за деескалација, туку за ескалација на насилството на Блискиот Исток.

На прес-конференција, Нехамер рече дека Ердоган долева масло на оган.

Тој посочи дека веќе минатото лето имало јасни информации дека Турција влијаела врз предизвикувањето немири во 11. општина во Виена, кога се судрија припадниците на турската и курдската заедница.

Во тоа време, симпатизерите на турските Сиви волци, тврди министерот, го нападнаа курдскиот митинг против насилството врз жените, а сега Турција влијае врз демонстрациите насочени против Израел.

Покрај изјавите на Ердоган, Нехамер спомна бројни турски знамиња на антиизраелските протести во Австрија.

„Нема причина конфликтите да се пренесуваат од странство во Австрија“, рече Нехамер, додавајќи дека австриските власти ќе постапат решително против антисемитската и антиизраелската омраза на протестите.

Тој рече дека Австрија има историска одговорност кон Евреите, кои мора да имаат шанса да живеат безбедно во оваа земја.

По неколкудневни немири и конфликти во 11. општина во Виена меѓу Курдите и Турците пред скоро една година, полицијата спроведе неколку акции пред неколку дена.

Нехамер извести дека се извршени повеќе од 100 апсења и поднесени се 164 пријави, а биле проверени над 3.200 лица и додаде дека полицијата, по тие конфликти, работела на разбивање на мрежите што стојат зад тие немири.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган апелира до папата да ги поддржи санкциите против Израел

Објавено пред

Турскиот претседател Таип Реџеп Ердоган побара итен прекин на израелскиот „масакр“ врз Палестинците, пренесе агенцијата АФП.

Како што е наведено, Ердоган денес разговарал по телефон со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, и за време на разговорот побарал да се прекине масакрот што Израел го спроведува врз Палестинците.

„Целото човештво треба да се обедини против окупаторот Израел, кој не се двоуми да напаѓа и светилишта“, рече Ердоган за време на разговорот.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Објавено пред

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19.

Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој ќе се користи за првпат во болниците низ главниот град на Њу Делхи, објави Би-би-си. Во соопштението на Владата се вели дека лекот ќе биде од голема корист за луѓето кои страдаат од Ковид-19.

Сепак, некои критичари предупредуваат дека нема доволно податоци за поддршка на итно одобрување на лекот за третман против Ковид-19.

Лекот – 2-деокси-Д-гликоза или 2-ДГ – е развиен од Организацијата за истражување и развој на одбраната (ДРДО) во соработка со фармацевтската компанија „Д-р Редис“.

Резултатите од клиничките испитувања покажаа дека оваа молекула помага за побрзо закрепнување на хоспитализираните пациенти и ја намалува дополнителната зависност од кислород, објави индиската влада. Владата соопшти дека лекот ќе се користи како дополнителна терапија во умерени до тешки случаи на заболени со коронавирус.

Со повеќе од 24 милиони случаи и 270.000 смртни случаи, Индија сега е епицентар на глобалната пандемија. Болниците низ целата земја веќе немаат празни кревети за нови пациенти или кислород, додека крематориумите остануваат без простор.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија5 минути

Oд полноќ се намалува цената на Еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет50 минути

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Свет1 час

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Регион3 часа

Почнува самитот Брдо-Бриони: Целта е што побрзо приближување на Западен Балкан кон ЕУ

Балканските лидери учествуваат на самитот Брдо-Бриони. На самитот учествуваат претседателите на процесот, претседателите на Словенија и Хрватска и лидерите на...

Свет3 часа

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа4 часа

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет4 часа

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет4 часа

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет5 часа

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија14 часа

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија20 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет21 час

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија21 час

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет1 ден

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет1 ден

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет1 ден

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет2 дена

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија2 дена

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет2 дена

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Досие