Контакт

Европа

Порошенко: Цариградската црква донесе одлука

Објавено пред

Украинскиот претседател, Петро Порошенко, изјави дека цариградскиот патријарх веќе донел одлука за доделување автокефалност на Украинската црква.

„Одлуката е веќе донесена“, изјави тој за новинарите во Киев.

Одлуката на Цариградската патријаршија да ја прифати автокефалноста на Украинската црква претставува легализација на распадот и ќе доведе со ненепоравливи последици по православното христијанство, рече портпаролот на московскиот патријарх Кирил.

„Ова го легализира расцепот. Со своите дела Цариград ја премина црвената линија и катастрофално го погоди единството на православието“, рече портпаролот Владимир Легојда.

Европа

Русија ги игнорира санкциите наметнати од САД врз руските бизнисмени

Објавено пред

Кремљ ги игнорира ограничувањата наметнати врз руски бизнисмени кои би требало да дојдат на Светскиот економски форум во Давос во јануари и го поздрави потегот на организаторите кои ја укинаа забраната за доаѓање на неколку руски тајкуни.

„Фајненшал тајмс“ минатиот месец објави дека Олег Дерипаска, Виктор Векселберг и Андреј Костин биле известени да доаѓаат на форумот поради санкциите што Вашингтон ги наметна над одредени руски бизнисмени.

Руската новинска агенција РИА во саботата цитирајќи извор од владата посочи дека забраната е укината. Интернет-порталот „Бел“, пак, објави дека организаторите се откажале од забраната за Русите, но под услов да не учествуваат на панели во рамките на форумот каде што ќе бидат и американските граѓани, како и на други настани, на маргините на форумот, на кој ќе бидат организирани од страна на САД.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва го поздравува потегот на организаторот, кој ќе овозможи учество на руските бизнисмени на форум во Давос и ќе ги игнорира ограничувањата наметнати врз нив.

Прикажи повеќе...

Европа

Помагачот на напаѓачот од Стразбур ќе биде изведен пред суд

Објавено пред

Пред судот во Париз денеска треба да се појави мажот кој е осомничен дека му помогнал на Шериф Чекат за нападот во Стразбур.

Како што соопштија од канцеларијата на парискиот обвинител, мажот е обвинет дека му помогнал на напаѓачот при купување на оружјето.

Извор кој е запознаен со истрагата за тамошните медиуми потврдил дека се работи за маж што на напаѓачот Шериф Чекат, му помогнал да се здобие со оружје, односно со оружјето со кое го извршил нападот на божиќниот панаѓур во Стразбур во кој загинаа 5 лица, а повеќе од 10 беа повредени.

Прикажи повеќе...

Европа

Евакуиран супермаркет во Британија поради сомнителен пакет

Објавено пред

Британската полиција го евакуираше супермаркет „Асда” во Клемсфорд, во јужниот дел на Британија, откако бил пронајден сомнителен пакет.

Од страна на полицијата веднаш биле исконтактирани експерти за експлозивни направи, кои се на терен за да го испитаат пакетот, пренесува „АП“.

„Кордонот ќе остане на место како мерка за претпазливост, а продавницата е евакуирана”, изјави еден од полициските службеници кои се на терен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

Викиликс афера: Димитров се брани на „Фејсбук“, му извадиле стари инфомации

Објавата на тајните документи од страна на Викиликс дека министерот за надворешни работи, Никола Димитров два пати бил заштитен извор...

Македонија3 часа

(Видео) Сексуалните работници бараат декриминализација на нивната работа

Сите знаат каде можат да купат љубов, но молчат иако тоа е основно човеково право, велат сексуaлните работнички кои денеска...

Македонија5 часа

Српски медиуми: Возачот на автобусот што се преврте кај Лесковац возел со 100 километри на час

Возачот на автобусот што се преврте во Лесковац при што загинаа тројца македонски државјани е приведен, објавија српските медиуми. „Курир.рс“,...

Крвав четврток6 часа

Нинџа предложи нови докази за 27 април – 115 аудиоразговори и 20 фотографии

Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат...

Македонија7 часа

Тунтев на комеморацијата за Стојаноски: Јован друже, не се договоривме вака

Премиерот Зоран Заев во име на Владата се обрати на комеморацијата за починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. „Тешко е...

Бегството на Груевски7 часа

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија7 часа

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски во предметот на...

Бегството на Груевски7 часа

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа8 часа

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа9 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија9 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет21 час

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија22 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија1 ден

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија1 ден

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија1 ден

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија1 ден

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Досие