Контакт

Свет

Португалија прогласи вонредна состојба

Објавено пред

Португалскиот претседател, Марсело Ребело де Соса, прогласи вонредна состојба првпат од 1974 година, а мерките против епидемијата на коронавирусот стапија во сила на полноќ.

Двонеделната вонредна состојба, која е одобрена од парламентот, е одговор на невидениот предизвик за португалското општество, здравството и економијата, рече Де Соса.

Тој ја нарече борбата против пандемијата како херкуловска задача и вистинска војна, која ќе биде долга, тешка и неблагодарна.

Предлог-законот усвоен едногласно преку видеоконференција ги ограничува правата на граѓаните, медиумите, деловниот сектор и организациите.

Во Португалија има потврди 642 заразени и двајца починати, според Светската здравствена организација (СЗО).

Свет

Турција негира дека соборила ерменски борбен авион

Објавено пред

Претставник на турскиот претседател Фахретин Алтун негираше дека турски ловец соборил авион на ерменското Воено воздухопловство во воздушниот простор на Ерменија.

Веста ја демантираa и од Министерството за одбрана на Азербејџан, јави „Спутник“.

Претходно, ерменското Министерство за одбрана соопшти дека турски ловец „Ф-16“ соборил ерменски авион „Су-25“, а дека пилотот загинал.

Според соопштението на ерменското Министерство, турскиот ловец полетал од аеродромот од градот Гјанџа како поддршка на азарбејџанската авијација која гаѓала населени места во Ерменија.

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, претходно денеска рече дека Анкара е спремна да му даде поддршка на Баку и на преговарачката маса, но и на бојното поле.

Прикажи повеќе...

Свет

Заострени мерки во делови од Канада – се затвораат рестораните, музеите, кината…

Објавено пред

Три региони во Квебек, Канада, вклучително и Монтреал, од четврток ќе бидат ставени под строги епидемиолошки мерки.

Според мерките, не е дозволено да се примаат гости дома, освен негуватели, бебиситерки или даватели на услуги, а ќе бидат затворени рестораните, баровите, казината, кината, музеите… Мерките ќе бидат во сила 28 дена.

Рестораните ќе мора да ги затворат своите сали, вклучително и тераси, но може да останат отворени за услуги за достава на храна.

Владата препорачува луѓето да го ограничат патувањето меѓу регионите.

Ваквите мерки следуваат откако Квебек вчера пријави 750 нови случаи, од кои 245 во Монтреал.

Квебек најави и промена во пристапот на тестирање. Покраината сега бара од луѓето да бидат тестирани само ако имаат симптоми на Ковид-19 или ако знаат дека биле во контакт со заразено лице. Луѓето кои не спаѓаат во ниту една од овие категории не мора да бидат прегледани освен ако не препорача доктор.

Прикажи повеќе...

Свет

Италија најверојатно ќе ја продолжи вонредната состојба

Објавено пред

Италија најверојатно ќе ја продолжи вонредната состојба за да ја одржи кризата со коронавирусот под контрола, рече висок италијански официјален претставник, додека владата се обидува да избегне зголемување на бројот на новозаболени како што е случајот во повеќето европски земји.

Вонредната состојба, која ќе истече во средината на октомври, овозможува поголеми овластувања и за регионалните власти и за централната влада, што им олеснува на службените лица да ја заобиколат бирократијата што го гуши процесот на донесување одлуки во Италија.

„Верувам дека владата ќе треба да побара дополнително продолжување“, рече заменик-министерот за здравство Сандра Зампа за државната телевизија РАИ.

Италија беше првата земја во Европа погодена од Ковид-19 и има најголем број смртни случаи на континентот – 35.851.

Благодарение на еден од најстрогите карантини во светот, Италија успеа да ја стави пандемијата под контрола до летото. Сепак, случаите се зголемија во текот на минатиот месец и во последните седум дена во просек се пријавени по 1.694 нови случаи дневно.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија3 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија3 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија6 часа

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет6 часа

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија7 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија8 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија8 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија8 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија9 часа

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет9 часа

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија9 часа

Средба Османи – Вархељи: Почетокот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ11 час

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници...

Македонија11 час

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет12 часа

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет12 часа

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија12 часа

Министрите на владина седница ќе потпишат кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија, денеска, со почеток во 12 часот, во свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет12 часа

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа12 часа

Село во Романија третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Спорт22 часа

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи...

Досие