Контакт

Свет

Постигнат договор, Турција и Русија заеднo го следат примирјето во Нагорно-Карабах

Објавено пред

Турција и Русија потпишаа договор за формирање заеднички центар за следење на примирјето во Нагорно-Карабах, изјави претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган.

Тој го изјави тоа во говорот пред пратениците на неговата владејачка партија АКП во парламентот откако вчера руските мировни сили беа распоредени во Нагорно-Карабах, пренесува „Ројтерс“.

Претходно беше постигнат договор за шестнеделно примирје меѓу Ерменија и Азербејџан.

Свет

Оперативец на ЦИА убиен во Сомалија

Објавено пред

Оперативец на ЦИА и поранешна морнаричка „фока“, наводно, бил убиен во борба во Сомалија само неколку дена откако критичарите предупредија дека наводниот план за повлекување на Трамп ја поткопува националната безбедност на САД и ги загрозува Американците, пренесува РТ.

Оперативецот ѝ припаѓал на паравоената дивизија на ЦИА и бил убиен неодамна за време на борбите во источноафриканската држава, објави во средата „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на анонимни американски официјални лица. Неговиот идентитет, мисија и точните околности на неговата смрт сепак остануваат нејасни, а ЦИА сè уште нема коментар за наводната жртва.

Извештаите за смртта на оперативецот доаѓаат во време на дискусија на високо ниво за можно повлекување на американските трупи од Сомалија, за кое пишуваа Ројтерс, „Блумберг“, „Тајмс“ и други медиуми. Според тековните проценки, во Сомалија има околу 700 американски војници кои работат заедно со локалните безбедносни сили во борбата против Ал-Шабаб, исламистичка милитантна група поврзана со Ал-Каеда. Не е познато колку разузнавачи се стационирани во земјата.

И покрај тоа што повлекувањето од Сомалија би било во согласност со повлекувањето на трупите што Трамп ги нареди на други места, како што се Ирак и Авганистан, предлогот наиде на отпор и од критичарите на претседателот, како и од неговиот персонал.

Неколку часа по извештајот од октомври во „Блумберг“, во кој се истакнува дека Трамп побарал план за повлекување, портпаролот на АФРИКОМ – кој го надгледува американското воено присуство во Африка – предупреди дека Ал-Шабаб претставува идна закана за Америка, тврдејќи дека на сомалиските сили сепак им е потребна меѓународна помош.

Смртта на оперативецот на ЦИА веројатно ќе го зацврсти тој колеблив став, што го повторија голем број експерти за борба против тероризмот, а многумина тврдат дека повлекувањето ќе ги зајакне локалните терористички групи.Сепак, критичарите на постојаното присуство на САД во Сомалија возвратија дека повлекувањето веројатно само ќе ги репозиционира американските сили во блиските земји наместо да ги испраќа дома, исто така сугерирајќи дека ЦИА и другите разузнавачки оперативци нема да заминат со војниците.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Протест во Баку поради француската резолуција за Нагорно-Карабах

Објавено пред

Група луѓе, граѓани и претставници на повеќе од 40 невладини организации се собраа пред Француската амбасада во главниот град на Азербејџан, Баку, за да ја осудат резолуцијата за признавање на независноста на регионот Нагорно-Карабах, усвоена од Горниот дом на Франција, пренесува азербејџански „Тренд“.

Учесниците на протестот извикуваат слогани „Карабах е Азербејџан!“, „Франција, биди фер!“, „Франција, почитувај го меѓународното право!“, „Франција, излези од ОБСЕ!“

„Додека замижува пред бројните меѓународни злосторства извршени од Ерменија врз Азербејџан, пред теророт и вандализмот врз азербејџански цивили, Франција покажува дволичност и лицемерие пред целиот свет. Резолуцијата на францускиот Сенат насочена кон признавање на т.н. Република Нагорно-Карабах  2 закана за декларацијата да се стави крај на конфликтот во Нагорно-Карабах“, велат учесниците.

„Ние ја осудуваме резолуцијата на францускиот Сенат и бараме нејзино поништување. Бараме прекинување на сите врски со Франција се додека не се поништи резолуцијата. Резолуцијата е голем срам за Франција, која е постојана членка на Советот за безбедност на ОН и копретседавач на Групата Минск на ОБСЕ. Франција мора да се откаже од мандатот на копретседавачот на Групата Минск и од мисијата за медијација“, бараат тие.

На 18 ноември, во Президиумот на францускиот Сенат, група сенатори под влијание на ерменската дијаспора презентираа нацрт-резолуција број 145 „за потребата од признавање на Република Нагорно-Карабах“, за која беше дискутирано и беше усвоена на 25 ноември.

Судирот во Нагорно-Карабах првично започна во февруари 1988 година, кога регионот доминиран од Ерменците прогласи отцепување од Советската Социјалистичка Република Азербејџан. Азербејџан изгуби контрола над самопрогласената република и нејзините соседни области во вооружените судири во периодот 1992-1994 година.Од 1992 година, преговорите за мирно решавање на конфликтот течеа со посредство на Групата Минск, ко-претседавана од Русија, Франција и САД.

Оттогаш, непријателствата во регионот избувнуваа повеќе пати, а последниот конфликт започна во септември. Режимот на прекин на огнот беше воведен од 10 ноември, откако лидерите на Русија, Азербејџан и Ерменија усвоија заедничка изјава за прекин на вооружените борби во Нагорно Карабах на 9 ноември.

Прикажи повеќе...

Свет

Областа Калбаџар му е предадена на Азербејџан под контрола на руските мировници

Објавено пред

Областа Калбаџар, која беше под контрола на непризнатата република Нагорно-Карабах од 1993 година, ѝ е предадена на азербејџанската страна, вели Семјон Дегтјарев, портпарол на рускиот мировен контингент, пренесува ТАСС.

„Денеска областа Калбаџар ѝ беше официјално предадена на азербејџанската страна во согласност со трилатералните договори постигнати од лидерите на земјите“, рече тој.

Според руското Министерство за одбрана, процесот на трансфер го следеле руски мировници.

„Војниците на рускиот мировен контингент се погрижија за безбедноста на цивилното население и организираа трансфер на областа“, рече министерството.

„Процесот на трансфер започна во 00:00 часот на 25 ноември во согласност со трилатералната изјава на рускиот претседател Владимир Путин, азербејџанскиот претседател Илхам Алиев и ерменскиот премиер Никол Пашинјан и беше контролирана од руски мировници“, додаде Министерството.

Обновените судири меѓу Азербејџан и Ерменија избувнаа на 27 септември со интензивни битки во спорниот регион Нагорно-Карабах. Областа доживеа разгорување на насилството летото 2014 година, во април 2016 година и минатиот јули.

На 9 ноември рускиот претседател, Владимир Путин, азербејџанскиот претседател, Илхам Алиев и ерменскиот премиер, Никол Пашинјан, потпишаа заедничка изјава за целосен прекин на огнот во Нагорно-Карабах почнувајќи од 10 ноември.

Рускиот лидер рече дека азербејџанската и ерменската страна ќе ги задржат позициите што ги зазеле и руските мировници ќе бидат распоредени во регионот. Според руското Министерство за одбрана, столбот на контингентот е 15. Одделна моторизирана бригада (мировни сили) од Централниот воен округ.

Руски набљудувачки пунктови се поставени по должината на контактната линија во Нагорно-Карабах и по должината на коридорот Лачин, што ги поврзува Ерменија и Нагорно-Карабах. Командата на мировната операција се наоѓа во Степанакерт и ситуацијата се следи деноноќно.

Нагорно-Карабах, кој е меѓународно признат како дел од Азербејџан, но е главно населен со етнички Ерменци, е причина за расправија меѓу Баку и Ереван со децении. Двете нации претходно водеа крвава војна за регионот помеѓу 1988 и 1994 година со сериозни борби, што повторно се разгореа во септември по повремените пресметки во тоа време.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија3 часа

Заев: Да се соочиме со историските прашања и да развиеме капацитет да си простиме

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што неговото интервју за „Бгнес“ предизвика толку негативни емоции, кои вели дека ги разбира. „Никој...

Македонија3 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ5 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија5 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија5 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет6 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет6 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија17 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија18 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија19 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет19 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен20 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија23 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија1 ден

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија1 ден

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура1 ден

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа1 ден

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет1 ден

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија1 ден

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Досие