Контакт

Свет

Потврдено префрлувањето на Навални во затвор надвор од Москва

Објавено пред

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е префрлен во казнена колонија каде што треба да издржи казна затвор од две и пол години, изјави шефот на затворската служба Александар Калашников.

„Тој е префрлен на местото каде што треба да биде според одлуката на судот“, рече Калашников, додавајќи дека нема закани по неговиот живот или здравјето.

Адвокатот на Навални вчера изјави дека рускиот опозиционер е пренесен во затвор надвор од Москва.

Руските медиуми претходно навестија дека Навални, кој беше во најстрого чуваниот затвор во Москва, ќе биде префрлен во објект во западна Русија.

Москва не ја послуша пресудата на Европскиот суд за човекови права во Стразбур, со кој им се нареди на руските власти да го ослободат Навални, наведувајќи ги како причина ризиците во затворот за неговиот живот.

Навални (44), најпознатиот противник на рускиот претседател Владимир Путин, беше уапсен на 17 јануари, веднаш по враќањето од Германија, каде закрепнуваше пет месеци од труењето за кое го обвинува Кремљ.

Руските власти ги отфрлаат овие тврдења и го обвинуваат Навални за соработка со западните разузнавачки служби.

Во февруари судот во Москва го осуди Навални на две и пол години затвор под обвинение дека ја прекршил условната казна додека бил во Германија каде што закрепнувал од труење.

Свет

Кремљ вети контрамерки на сите нови антируски санкции од Вашингтон

Објавено пред

Русија ги осудува плановите за санкции на Вашингтон и ќе одговори на нив по принципот на реципроцитет со цел најдобро да ги осигура своите интереси, објави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува ТАСС.

„Ние осудуваме какво било наметнување санкции, ги сметаме за незаконски. Во секој случај, принципот на реципроцитет во ова прашање е валиден; реципроцитет на начин што најдобро им служи на нашите интереси“, прецизира тој.

„Засега нема да ги коментираме извештаите во медиумите. Ќе почекаме официјално да бидат објавени какви било специфични одлуки од Вашингтон. Сигурно не би сакале да дејствуваме врз основа на формулата на Ленин ‘Еден чекор напред, два чекора назад’ во нашите билатерални односи“, објасни Песков.

САД во меѓувреме воведоа нови санкции кон Русија, кои опфатија повеќе од 30 лица и компании и одлучија да протераат 10 руски дипломати. Причината за воведување нови санкции, како што тврди Вашингтон, е мешањето на Москва во американските избори во 2020 година и кибернападот за кој американската влада ја обвинува Русија, пренесуваат агенциите.

Нападот врз софтверот на компанијата „Солар Виндоус“ им овозможи на хакерите пристап до илјадници компании и владини агенции кои го користат тој софтвер.

Претходно,„ Блумберг“ објави дека новите американски антируски санкции можат да влијаат на неколку десетици физички и правни лица, а исто така ќе вклучат и ограничувања поврзани со државниот долг на Русија.

Особено, може да се воведе забрана за забрана за набавки на должнички хартии од вредност од американски финансиски институции директно од Банката на Русија, Министерството за финансии и нејзиниот суверен фонд.

Прикажи повеќе...

Свет

Шпанија дозволила израелски агент да сослушува палестински новинар во Мадрид

Објавено пред

Шпанските безбедносни служби дозволиле израелски агент од шпионската агенција Мосад да сослушува палестински новинар кој барал азил, објави новинската агенција „Вафа“.

Инцидентот во зградата на Цивилната гарда во Мадрид беше осуден од синдикатот на палестинските новинари. Синдикатот ја повика шпанската влада да преземе одговорност преку осигирување на безбедноста на Муат Хамид и на неговото семејство. Оттаму, исто така, повикаа шпанските власти да отворат истрага за тоа што се случило за време на сослушувањето.

Шпанската Цивилна гарда е најстарата агенција за спроведување на законот во земјата и има „воена природа“. Синдикатот на новинари соопшти дека постои сомневање дека заедно со Мосад овозможила израелскиот агент да го испрашува Хамид во својата зграда.

„Ова е грубо кршење на меѓународното право, повреда на шпанскиот суверенитет и закана за безбедноста и сигурноста на новинарот“, тврди синдикатот.

Во изјавата се додава дека случајот се следи внимателно заедно со Унијата на шпански новинари, палестинското Министерство за надворешни работи и иселеници и шпанските политички и безбедносни органи за да се осигура дека Хамид нема да биде предмет на никаква повреда или тортура.

Хамид, кој е репортер на телевизијата „Ал Араби“ и хонорарен соработник на „ Ал-Араби Ал-Џадид“ во моментов има статус на бегалец во Шпанија, каде што живее со сопругата и двете деца.

Популарниот шпански онлајн весник „Публико“ минатиот петок објави дека на 9 декември Хамид добил телефонски повик од „Николас“, дежурен офицер во информативната служба на шпанската Цивилната гарда

„Николас наводно сакал да разговара за работата на Хамид како новинар, за неговото минато и неговиот живот во Шпанија. Ова е редовна постапка за бегалците и мигрантите“, објави „Публико“.

Кога новинарот отишол да го се сретне со „Никола“ во Билбао, се сретнал со друг офицер, Хавиер.

„Хамид одговорил на сите прашања, објаснувајќи зошто поднел барање за азил во Шпанија и го опишал своето патување од Палестина до Европа преку Турција“, објави Паблико.

На почетокот на февруари младиот палестински новинар повторно бил повикан од Никола… овој пат во Мадрид. Овој пат во просторијата имало и друг човек, наводно наречен Омар, кој му бил претставен како Палестинец. Хамид, сепак, веднаш го забележал неговиот израелски акцент и решил да одговори на неговите прашања на хебрејски.

Омар признал дека е Израелец, а во тој момент Хавиер ја напуштил просторијата, оставајќи го Хамид во рацете на агентот на Мосад, кој им се заканил на палестинскиот новинар и на неговото семејство, велејќи дека никогаш нема да им биде дозволено да се вратат во Палестина поради  една од неговите новинарски истраги поврзана со работата на Мосад.

„Публико“ побарал коментар и појаснувања од Израелската амбасада и од Цивилната гарда, како и од шпанското Министерство за внатрешни работи, но досега нема повратни одговори.

Прикажи повеќе...

Свет

Рекорден број починати од коронавирус во Турција

Објавено пред

Во изминатите 24 часа, 297 лица починаа од коронавирус во Турција – најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата. Вкупниот број на починати во Турција сега е 35.031.

Регистрирани се и 61.400 новозаразени лица, така што вкупниот број на заразени досега е 4.086.957.

Земајќи го предвид просечниот број на заразени лица за седум дена, Турција во моментов е четврта земја во светот според бројот на заболени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија4 часа

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа6 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија8 часа

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион9 часа

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион10 часа

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа10 часа

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет10 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија11 час

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија23 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион24 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија1 ден

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија1 ден

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија1 ден

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија1 ден

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија1 ден

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион1 ден

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа1 ден

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Досие