Контакт

Свет

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Објавено пред

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата.

Здравствениот систем во Торонто бил известен за првиот потврден случај на корона вирус кај личност која неодамна се вратила од Вухан, градот во Кина од каде почна да се шири заразата, се наведува во владиното соопштение.

Се додава дека заразеното лице е во болница и неговата состојба е стабилна, пренесе „Ројтерс“.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Двајца Срби во карантин во Шабац, еден се вратил од Тајалнд а другиот од Милано

Објавено пред

Двајца мажи се сместени на инфективното одделение на Општата болница во Шабац, поради сомнение дека се заразени со коронавирусот, пренесува српски „Блиц“.
Како што пишува „Новости“, првиот хоспитализиран некое време престојувал на Тајланд, а другиот пред неколку дена се вратил од Милано во Италија.

Хоспитализираните мажи се наоѓаат во прописно опремени изолирани единици, каде медицинскиот персонал влегува само и исклучиво според процедури и во согласност со издадени упатства од институтот за јавно здравје на Србија.

„Повикани се епидемиолози од Заводот за јавно здравје во Шабац да земат примероци поради анализи на инситутот за вирусологија „Торлак“. Пациентите не се респираторно загрозени и не се на кислород, но имаат симптоми на сезонски грип“ велат специјалисти од болницата за „Новости“.

Пацинетите се одвоени зошто доаѓаат од означени подрачја. Патникот на Тајланд таму престојувал во период додека немало изолирани случаи на коронавирус, додека патникот од Милано добил температура, па според прописите, неговата здравствена состојба мора да биде следена и контролирана.

Прикажи повеќе...

Регион

Највлијателните клубови во ЕП се жалеле на хрватското претседавање со ЕУ

Објавено пред

Претседателите на највлијателните клубови во ЕП се жалеле во Европскиот совет на хрватското претседавање со Европската Унија поради игнорирањето на заштитата на владеењето на правото во Унгарија и во Полска, пишува српски „Курир“.

Поради тоа, тие упатиле протестно писмо, а меѓу потписниците е и Манфред Вебер од Европската народна партија. Во писмото што го објави хрватски „Индекс“ се вели дека се длабоко загрижени поради немањето напредок во врска со членот 7 против Унгарија и Полска.

Членот 7 од Лисабонскиот договор предвидува можност за суспензија на правата на определена членка ако таа ги крши европските правила.

Европарламентарците во писмото ја опишуваат ситуацијата како алармантна и се жалат дека е невозможно да се водат и неформални разговори на оваа тема во текот на хрватското претседавање. Тие напоменуваат дека таквите разговори биле водени додека со ЕУ претседавала Финска, а сега, кога Хрватска го презема кормилото, престанале.

„Европскиот совет не смее да замиже пред резолуциите што се усвоени и дебатите кои се водат во ЕП во последните три месеци или пред разните правни потези што ги повлече Европската комисија. Крајно време е да се дејствува“, се вели, меѓу другото, во писмото.

Во заклучокот на писмото се вели дека е потребно да се бранат вредностите на кои е подигната ЕУ, а тоа се човековото достоинство, слободата, еднаквоста, владеењето на правото и почитувањето на човековите права и правата на малцинствата.

Прикажи повеќе...

Европа

Две училишта во Англија затворени откако ученици се вратиле од скијање во Италија

Објавено пред

Две училишта во Чешир, Англија, се затворени откако ученици се вратиле од скијање во Италија каде властите изминативе денови се борат да го стават под контрола ширењето на коронавирусот, пишува „Скај њуз“.

Во пораката до родителите која ја испратил директорот на едно од училиштата се вели дека затворањето ќе биде на сила до крајот на неделава со цел комплетно да се минимизира ризикот од инфекција.

Ваквата одлука следува откако голем број ученици и вработени во училиштето минатата недела го посетиле Бормио, во северна Италија и оттогаш добиле совети да се изолираат.

„Без оглед на сегашните совети од Дирекцијата за јавно здравје во Англија (дека училиштето треба да остане отворено за сите други ученици) решив целосно да го минимизирам можното ширење на инфекцијата и да го затворам училиштето оваа недела“, напишал тој.

Второто училиште на „Твитер“ соопштило дека наставата се прекинува поради кусокот што настанал кај училишниот персонал.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 минута

Двајца Срби во карантин во Шабац, еден се вратил од Тајалнд а другиот од Милано

Двајца мажи се сместени на инфективното одделение на Општата болница во Шабац, поради сомнение дека се заразени со коронавирусот, пренесува...

Македонија23 минути

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион1 час

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија3 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Македонија3 часа

Патник од Дубаи заврши на Инфективна клиника, се прават тестирања за коронавирус

Пред неколку часа на Инфективната клиника во Скопје е примен пациент кој пред неколку дена допатувал од Дубаи, каде што...

Актуелно4 часа

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија4 часа

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион5 часа

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт6 часа

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија6 часа

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет6 часа

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Свет17 часа

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Спорт17 часа

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг,...

Свет18 часа

Вајнштајн прогласен за виновен за сексуални напади

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнштајн е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад. Според Би-би-си, тој...

Македонија20 часа

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет22 часа

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа23 часа

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија1 ден

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет1 ден

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Досие