Контакт

Свет

Почина дете на кое му се слошило во авион на летот од Истанбул кон Њујорк

Објавено пред

Единаесетгодишно дете починало откако изгубило свест во авион на Туркиш ерлајнс кој принудно слетал во Будимпешта.

dobivaj vesti na viber

Авионот бил на релација од Истанбул до Њујорк кога на детето му се слошило, по што принудно слетал во Будимпешта.

Унгарските медиуми јавуваат дека на детето му била укажана лекарска помош веднаш по слетувањето на авионот во Будимпешта.

И покрај одговорот на лекарот, детето не можело да се спаси.

Свет

САД: Ќе продолжиме да притискаме за прекин на огнот и ослободување на заложниците

Објавено пред

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе вложи максимални напори за да обезбеди ослободување на заложниците што ги држеше Хамас во Газа, вклучително и американски државјани кои се водат за исчезнати, изјави висок претставник на администрацијата по прекинот на разговорите во Катар.

dobivaj vesti na viber

Белата куќа објави дека една Американка и седум мажи се исчезнати по нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври.

Досега, четворица Американци се ослободени од почетокот на војната: 4-годишната Абигејл Едан на 26 ноември; Лиат Беинин 29 ноември; и Џудит Таи Раанан и нејзината 17-годишна ќерка Натали Раанан, на 20 октомври.

„Одговорност на Хамас е да ги исполни условите од договорот и да ги ослободи овие млади жени без одлагање“, рече претставникот. Одбивањето не само што ги прекршува условите од договорот првично постигнат од Израел и Хамас, туку е „целосно неприфатливо“ со оглед на „веродостојните наводи за сексуално насилство поврзани со Хамас и злосторствата од 7 октомври“, додаде тој.

Си-Ен-Ен објави дека израелската полиција користи форензички докази, видео снимки и изјави на сведоци и сослушува осомничени за да ги документира случаите на силување во време на нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври. Жените и девојчињата фатени во дивеењето биле сексуално малтретирани, но и физички измачувани и убиени, велат очевидци на настанот.

Полицискиот надзорник Дуди Кац рече дека полицајците собрале повеќе од 1.000 изјави и повеќе од 60.000 видео клипови поврзани со нападите, кои вклучуваат изјави од луѓе кои пријавиле дека виделе жени како ги силуваат. Тој додаде дека истражителите немаат сведоштва од прва рака и не е јасно дали некоја жртва на силување преживеала.

Прикажи повеќе...

Свет

Алармантно зголемување на сексуалната експлоатација: „Им ветуваат работа во Европа, па ги држат затворени во станoви“

Објавено пред

Има алармантно зголемување на сексуалната експлоатација на жените не само во Шпанија, туку и во остатокот од Европската унија.

dobivaj vesti na viber

Жените со потекло од Латинска Америка, особено од Парагвај и Колумбија, се регрутираат на социјалните мрежи со понуди за работа во Европа, а потоа се принудени на проституција во станови 24 часа на ден, што е ропство во 21-от век, објави шпанската полиција.

Меѓународниот ден за укинување на ропството се слави на 2 декември како потсетување на 1949 година, кога Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои Конвенцијата за сузбивање на трговијата со луѓе и експлоатација.

„Постои алармантно зголемување на сексуалната експлоатација на жените не само во Шпанија, туку и во остатокот од Европската унија, каде што луѓето се тргувани и експлоатирани“, рече полицискиот поручник Елена Колас, од Одделот за трговија со луѓе на шпанската цивилна гарда, за новинската агенција ЕФЕ.

Годинава шпанската полиција го зголеми бројот на акции за 42 отсто во однос на 2022 година.

Од вкупниот број на жртви минатата година, 82 отсто биле жени. Од тој број, 37 отсто или четири од десет се од Парагвај, а потоа следат жените од Колумбија и Шпанија со по 18 отсто, како и Перу, Мали и Венецуела.

Цивилната гарда е изненадена од толку висок процент на жртви од Парагвај во Шпанија бидејќи таа јужноамериканска земја има само 6,1 милиони жители.

Колас вели дека добро соработува со парагвајскиот конзулат, кој помага да се идентификуваат и заштитат жртвите.

„Тоа е важно затоа што тогаш жртвите одлучуваат почесто да пријавуваат такви случаи“, објаснува.

Цивилната гарда открива дека дури половина од сторителите се исто така жени, често поранешни жртви на експлоатација, а од вкупниот број жени и мажи експлоататори, 41 отсто се Шпанци, а 18 отсто Бразилци, Аргентинци и Колумбијци. Се зголемува бројот на Мароканци кои се занимаваат со овој криминал.

Бројни жени од Латинска Америка пристигнаа во Шпанија по пандемијата на коронавирус бидејќи е на пат кон побогатите европски земји Франција, Германија и Холандија. Овие жени речиси секогаш влегуваат во ЕУ преку шпанските аеродроми, а со оглед на тоа што зборуваат шпански, комуницираат без проблеми.

Тие сега се главни жртви, додека претходно беа жени од Нигерија, Романија и Бугарија, рече поручникот.

Сексуалната експлоатација на жените од африканската земја Нигерија доживеа експанзија во 2017 и 2018 година, кога беа мачени по неколку месеци пешачење кон Европа и илегален влез и беа подложни на волјата на киднаперите кои им се закануваа со застрашувачки вуду ритуали доколку не се согласат на проституција.

Дел од верските власти на таа земја рекоа дека никој не смее да биде подложен на таква практика, па тоа можеби влијаело на намалување на евидентираните случаи на проституција, додека кај Романките и Бугарките малку подобрата економска состојба во нивната земјите можеби биле поволни.

Полицијата забележала промена и во начинот на привлекување жртви. Појавата на социјалните мрежи го намали заминувањето на трговците со луѓе во нивните земји на потекло. Тие сега нудат работа во Европа за келнерки, козметичарки, негувателки преку рекламни веб-страници или главно социјални мрежи.

Според Колас, агентите на Цивилната гарда специјализирани за борба против овој вид криминал посетуваат обуки на кои учат како да препознаат трговија со луѓе преку отворени интернет извори.

Индикаторите „излегуваат“ од самите огласи, како оние кои бараат ранливи луѓе на кои им требаат пари, преку оние кои нудат работа да работат и живеат на истото место, до оние кои ветуваат флексибилен распоред или оние кои јасно даваат до знаење дека не е потребно да се зборува шпански.

Се менува и местото каде што се експлоатираат. Полициската контрола на ноќните клубови ги принуди шверцерите да ги префрлат жртвите во преполните станови, каде што остануваат затворени 24 часа на ден и под постојан надзор. Криминалците ги контролираат дури и со далечински уреди.

За разлика од ноќните клубови, полицајците не можат да влегуваат во становите со иста леснотија бидејќи генерално им треба судски налог. Овој заеднички европски проблем се дискутира на меѓународни конференции со цел да се најде решение.

Елена Колас гледа на сексуалната експлоатација како начин на претворање на жените во робови и објективизација.

„За трговците со луѓе тоа е неисцрпен извор на пари. Тие можат многупати да ги продадат“, вели поручникот. Ги повикува жените да пријават сексуална експлоатација и да се идентификуваат како жртви на трговија со луѓе.

„Тие често се принудени да консумираат дрога или да ја продаваат, па се плашат дека полицијата ќе ги депортира и ќе ги обвини за трговија со дрога“, вели Колас.

„Но, тоа не е точно. Полицијата ќе ги гледа како жртви и ќе ги заштити“, додава.

Прикажи повеќе...

Свет

Зеленски призна: Офанзивата не ја постигна целта, но имаме решение од кое најмногу се плашат Русите

Објавено пред

Зеленски неуспесите ги припишува на недостаток на оружје од сојузниците, недостаток на обука и поддршка

dobivaj vesti na viber

Украинскиот претседател Володимир Зеленски призна неколку тешки вистини во интервју за „АП“.

Пред се’, дека почетокот на зимата означува нова фаза од војната со Русија – која трае 21 месец – и дека зимата ќе влијае не само на борбата на првата линија, туку и на цивилите во градовите и селата, како и на житото. извозот. Тој призна и дека летната контраофанзива не ги постигнала посакуваните резултати бидејќи Украина не го добила очекуваното оружје од сојузниците. Накратко, според Зеленски, војната нема да заврши толку брзо.

„Имаме нова фаза од војната и тоа е факт. Зимата како целина претставува нова фаза од војната“, рече Зеленски во интервју за „Асошиетед прес“.

Повеќето аналитичари се согласија дека летната контраофанзива е пропуштена шанса и сега Украина се соочува со долготрајна војна. Според некои проценки, Украина вратила половина од територијата што Русија ја окупираше на почетокот на годината. Но, тие не успеаја во својата стратешка цел да ги поделат руските сили на два дела, изолирајќи ги Херсон, Запорожје и Крим од Луганск, Доњецк и Харков.

Зеленски ги припишува овие неуспеси на недостатокот на оружје од сојузниците, недостатокот на обука и поддршка, но „Фајненшл Тајмс“ неодамна напиша дека скромните резултати на бојното поле најверојатно се резултат на несогласувањата меѓу Украина и одредени западни претставници околу воената стратегија, како и несогласувањата во самата украинска армија.

Зеленски додаде дека, и покрај неуспесите, Украина нема да се откаже, дека е задоволен од отпорот што земјата им го нуди на Русите.

„Видете, не се повлекуваме, јас сум задоволен. Но губиме луѓе и не можам да бидам задоволен со тоа. Не го добивме целиот посакуван арсенал на оружје“, рече тој.

Зеленски во интервјуто ја изрази и својата загриженост дека војната меѓу Израел и Хамас ќе го засени конфликтот во Украина и ќе ја доведе во прашање воената помош на Западот, кој, заедно со ограничените ресурси, сега има и некои други политички агенди.

„Веќе можеме да ги видиме последиците од пренасочувањето (вниманието) на меѓународната заедница поради трагедијата на Блискиот Исток“, рече тој. Ова не го препознаваат само слепите“.

Зеленски смета дека покрај борбата на теренот треба да се води и борбата за вниманието на светот.

„Не смееме да дозволиме луѓето да заборават на војната“, вели тој.

Како што се очекуваше, промената на фокусот на војната на Блискиот Исток може да доведе до помала економска и воена помош за неговата земја. Покрај тоа, за Зеленски постои и страв дека американските избори во 2024 година повторно ќе го доведат Доналд Трамп на власт, што би ја поткопало американската поддршка за Украина. Коментирајќи дека американскиот претседател Џо Бајден се соочува со скептицизам во САД поради неговата силна поддршка за Киев, Зеленски призна дека се плаши од изборите: „Изборите секогаш се шок и тоа е сосема разбирливо“.

Имено, неколку десетици милијарди долари западна воена помош веќе се одлеани во Украина, пишува „АП“. Но, тоа не го донесе очекуваниот развој на настаните. Некои украински официјални лица се загрижени дали понатамошната американска помош ќе биде толку дарежлива.

„Сакавме побрзи резултати. Од таа перспектива, за жал, не ги постигнавме посакуваните резултати. И тоа е факт. Нема доволно сила за побрзо да ги постигнеме посакуваните резултати. Но, тоа не значи дека треба да се откажеме, дека мора да се предадеме“, рече Зеленски.

Тој додаде дека има некои позитивни исходи во последните неколку месеци. Украина успеала да постигне важни територијални придобивки, моќта на Московската Црноморска флота е намалена по украинските напади кои ја пробија противвоздушната одбрана и го погодија нејзиното седиште во окупираниот Крим. Конечно, сè уште функционира привремениот коридор за жито што го воспостави Киев по повлекувањето на Русија од воениот договор.

Зеленски вели дека е фокусиран на следната фаза од војната – зајакнување на домашното производство на оружје.

„Ова е излезот. Ништо не ја плаши Русија повеќе од воено самодоволна Украина“, вели тој.

Иако значителен дел од украинскиот буџет е веќе посветен на производството на оружје, тоа не е ни приближно доволно за да се сврти текот на војната. Кога Зеленски последен пат се сретна со претседателот Бајден, членовите на Конгресот и други високи американски функционери, тој упати итен апел до нив: дајте евтини заеми на Украина и дозволи за производство на американско оружје.

„Дајте ни шанса и ќе изградиме“, рече тој. „Колку и да е потребно многу труд и време, ние ќе го направиме тоа и ќе го направиме тоа многу брзо.

Во исто време, рускиот претседател Владимир Путин спроведува стратегија на исцрпување. И Русија се надеваше на брз колапс на украинските сили кога изврши инвазија во февруари 2022 година, но тоа не се случи.

Зимата, се разбира, им носи познати проблеми на војниците: ниски температури, празни полиња кои ги оставаат изложени, а постои и закана од руски воздушни напади врз градови со енергетска инфраструктура и цивили. Во исто време, резервите на муниција се при крај.

„Затоа е тешка зимската војна“, заклучи Зеленски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од...

Свет5 часа

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на...

Топ7 часа

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија10 часа

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија11 часа

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија13 часа

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион14 часа

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион14 часа

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија15 часа

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет15 часа

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија16 часа

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија1 ден

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет1 ден

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет1 ден

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...

Македонија1 ден

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, рече дека две и полгодишната затворска казна е неоснована и дека преку адвокатскиот тим...

Македонија2 дена

Лавров: Со години имавте понижувачко име, Западот ги подбуцнува народите на Балканот

Балканот има проблеми поради однесувањето на Западот, оценува министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. На прашање за македонско-бугарските...

Македонија2 дена

Неколку стотини полицајци ја бараат исчезнатата Вања: проверени подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири  

За пронаоѓање на исчезнатото 14-годишно девојче досега се пребарани речното корито на Вардар, сите подрумски простории, не само во околината...

Македонија2 дена

(Во живо) Втор ден министерски совет на ОБСЕ

Денеска е вториот ден од триесеттиот министерски совет на ОБСЕ, кој се одржува во главниот град на Северна Македонија, Скопје....

Македонија2 дена

„Поради нерационалноста на Арсовска ќе се исплатат 1,5 милион евра долг кон приватните превозници и непотребни 1,5 милион денари камати и судски трошоци“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„На виделина излезе дека ЈСП, раководено од страна на кадарот на Данела Арсовска и СДС, на приватните превозници им должел...

Економија2 дена

Се враќа евтината тарифа на струја, сега 11 часа дневно e достапна за граѓаните, велат СДСМ

„Евтината тарифа на електричната енергија од денеска се враќа кај домаќинствата. Сега домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа...