Контакт

Свет

Почина момчето од Јемен чија мајка се бореше за американска виза за да го види својот болен син

Објавено пред

Почина болното момче од Јемен, чија мајка, по правна борба ѝ беше одобрен влез во САД, само поради состојбата на детето. Двегодишниот Абдулах Хасан, кој имал американско државјанство од таткото, боледувал од ретка генетска болест во терминална фаза. Умрел вчера во болницата во Оукланд во Калифорнија.

Иако синот ѝ бил хоспитализиран, Шаима Свилех неколку пати била одбиена за виза на основа на миграцискиот декрет на Трамп, кој го забранува влезот во САД за државјаните на шест во главно муслимански земји, а меѓу нив е и Јемен.

Медиумите ја следеа оваа афера и по молбата на таткото на детето пред камера, американската амбасада во Каиро ѝ дозволи на мајката да влезе во САД.

Абдулах боледувал од болст на мозокот и такото го донел на лекување во болницата во Калифорнија.

Европа

Властите во Москва преку апликација ќе го следат движењето на луѓето во изолација

Објавено пред

Московските власти претставија апликација за паметни телефони, која ги следи движењата на луѓето кои се во изолација поради коронавирусот.

Според официјалните податоци, 2.777 Руси се заразени со Ковид-19, а во последниве 24 часа потврдени се 440 нови случаи.

Досега починаа 24 лица.

Москва, епицентарот на епидемијата во Русија, во неделата најави делумен карантин, а на жителите им беше кажано да ги напуштаaт своите домови само за да купат основни продукти, да ги прошетаат милениците или доколку им треба лекарска помош.

Градски службеник изјави дека властите развиле апликација за паметни телефони за граѓаните на Москва кои имаат коронавирус.

Откако овие жители ќе ја преземат апликацијата, властите ќе можат да ги следат.

Апликацијата е сè уште во фаза на тестирање, изјави Едуард Лисенко, шеф на одделот за информатичка технологија.

Москва исто така се подготвува да воведе градски систем за QR-код, при што секој жител кој се регистрира преку интернет, ќе добие уникатен код со кој ќе им се претстави на полицајците доколку го легитимираат, рече Лисенко.

Прикажи повеќе...

Европа

Сиромашните најпогодени од коронавирусот во Шпанија

Објавено пред

Пандемијата на коронавирус во Шпанија ги погодува сиромашните, старите лица, маргинализираните и оние кои работат на ниско платени, но клучни работни места, предупредуваат експертите.

Лекарите на Каталонскиот форум за примарна грижа предупредуваат – ниските платени работници се многу изложени на вирус.

Луѓето кои работат во трговски центри, супермаркети и старски домови, но и чистачите, честопати се без маски. Така се заразуваат, а потоа одат дома и ги заразуваат луѓето околу нив, затоа што тие претежно живеат во помали станови и немаат можност да се изолираат.

Покрај тоа, сиромаштијата и лошата здравствена состојба исто така многу влијаат, велат – колку сте посиромашни, толку е полошо вашето здравје. Поради ова, шансите за зараза од „Ковид-19“ се концентрирани во сиромашните населби.

Прикажи повеќе...

Свет

Жителите на Вухан излегоа на улица, желни за свежи намирници

Објавено пред

Во Вухан, каде во декември минатата година изби епидемија на коронавирус, жителите полека излегуваат од своите домови, желни лично да купат свежи намирници после неколкунеделен живот во изолација, што подразбира достава на стока.

Многу населби во градот се уште се одделени со пластични ѕидови високи два метри, кои се подигнати на почетокот на кризата со цел социјална дистанца и изолација на заедницата.

Поради тоа граѓаните на Вухан во целост беа препуштени на онлајн достава.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија1 час

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија2 часа

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која...

Свет2 часа

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Европа3 часа

Бројот на починати од Ковид-19 во Европа се искачи над 30.000

Европа изгуби над 30.000 животи во пандемијата на новиот коронавирус Ковид-19, од кои повеќе од една третина се во Италија,...

Европа3 часа

Уапсен терорист во Виена, се криел во старски дом

Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале...

Свет4 часа

Сто заразени на американски носач на авиони: „Не сме во војна, морнарите не мора да умрат“

Капетанот на американскиот наосач на авиони „Теодор Рузвелт“, на кој има повеќе од 4.000 членови на екипажот, побарал итна помош...

Свет4 часа

Русија испраќа медицинска помош во САД за борбата против коронавирусот

Русија ќе испрати во САД опрема за помош во борбата против коронавирусот, јавуваат руските агенции повикувајќи се на портпаролот на...

Регион4 часа

Бугарија, по еден ден, ја укина наредбата за носење маски

Бугарската влада, по само еден ден од носењето на одлуката, ја укина наредбата за носење заштитни маски на јавни места...

Свет5 часа

Во САД повеќе од 4.000 починати од коронавирус, Трамп најави две многу болни недели

Белата куќа објави нова процена дека во САД коронавирусот ќе одземе меѓу 100.000 и 240.000 животи доколку се почитуваат ограничувањата...

Македонија5 часа

Забрана за камиони на Стража, Плетвар и на патот Маврово – Дебар

Од изутринава има забрана за движење тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар, на Плетвар и на...

Регион16 часа

Косово ги укина таксите за Србија и БиХ

Косовскиот премиер во оставка Албин Курти објави дека косовската влада донела одлука за укинување на таксите за производи од Србија...

Македонија19 часа

(Видео) Пендаровски: Ситуацијата со коронавирусот останува сложена

Претседателот Стево Пендаровски по седницата на Советот за безбедност посочи дека ситуацијата останува сложена бидејќи не се знае колку долго...

Македонија19 часа

Филипче: Зголемувањето на бројот на пациенти е очекувано, таквиот тренд ќе продолжи до крајот на април

Според министерот за здравство, Венко Филипче, зголемувањето на бројот на пациенти во овој период е очекувано од страна на епидемиолозите,...

Македонија20 часа

Филипче: Инспекторатот утврди пропуст кај охридската болница

Министерот за здравство, Венко Филипче, посочи дека сè уште се чекаат резултатите на 16 пациeнти од Заводот за рехабилитација во...

Македонија20 часа

Седум македонски граѓани од Перу преку Португалија ќе се вратат во државава

Министерството за надворешни работи информира дека уште седум македонски граѓани се вратени од Лима, Перу на европско тло. Утрово авионот...

Македонија21 час

(Видео) Владата го донесе вториот пакет економски мерки – платите на функционерите скратени на 14.500 денари

Владата ја одржа 32. седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите за...

Македонија22 часа

Кумановец и дебаранец починаа од коронавирусот, за еден ден регистрирани 44 заразени

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести од коронавирусот починале двајца мажи, едниот на возраст од 45...

Економија23 часа

Спасовски: Се одложуваат наплатите за закуп на станови

Пратениците, претседателот на Собранието, директорите и министрите ќе земаат минимална плата од 14.500 денари наместо досегашните над илјада евра за...

Свет23 часа

Светот собори уште еден мрачен рекорд со Ковид-19: повеќе од 800.000 заразени

Бројот на заразени со новиот коронавирус Ковид-19 во светот денеска надмина 800.000 потврдени случаи, посочува Ресурсниот центар за коронавирус „Џон Хопкинс“,...

Досие