Контакт

Свет

Почина претседателот на Европскиот парламент Дејвид Сасоли

Објавено пред

Почина претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, објави денеска на Твитер неговиот портпарол Роберто Куило.

65-годишниот Сасоли почина на 11 јануари во 1:15 часот во Италија, каде што беше хоспитализиран, додаде неговиот портпарол, пренесува „Ројтерс“.

Сасоли бил во болница во Италија од 26 декември поради „сериозни компликации“ во врска со неговиот имунолошки систем, соопшти неговата канцеларија.

Свет

Убиство во Лондон – избодена жена, маж прегазен со возило

Објавено пред

Две лица загинаа во инцидент во западен Лондон – една жена е избодена до смрт, а маж е убиен од возило, пренесува британски „Експрес“.

Полицијата соопшти дека добила повик веднаш по 9 часот по локално време од патот Чипмунам.

Кога пристигнале на местото на несреќата, затекнале жена со убодни рани и маж удрен од возило.

Констатирана е смрт на лице место.

Портпаролот на лондонската полиција потврди дека повикот пристигнал денеска во 9.01 часот од патот Чипмунам.

На местото на несреќата излегла брза помош, како и пожарникари, а други детали се уште не се објавени.

Прикажи повеќе...

Свет

Историски момент – првата жена судија во Врховниот суд на Пакистан

Објавено пред

Адвокатката Ајша Малик денеска положи заклетва како судија на Врховниот суд во Пакистан, со што стана првата жена во историјата на таа земја која стигнала до највисокиот суд, јавува Анадолија.

Церемонијата на полагање заклетва беше пренесувана во живо од државните медиуми, а нејзиното назначување, иако историско, предизвика контроверзии во Пакистан.

Многу адвокати и судии се спротивставија на овој потег, тврдејќи дека е нарушен принципот на стаж, бидејќи Малик беше четврти судија на Високиот суд во Лахоре пред да биде унапреден.

Пакистанската судска комисија, деветчлено тело кое ги потврдува назначувањата, го одби нејзиното унапредување во Врховниот суд во септември минатата година.

Гласањето беше повторено на почетокот на 2022 година, па комисијата го потврди нејзиното именување со пет гласа „за“ и четири „против“.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќекратно убиство во Милвоки – во куќа пронајдени пет тела

Објавено пред

Мртвите тела на пет лица се пронајдени во куќа во американскиот град Милвоки, а полицијата смета дека се работи за повеќекратно убиство, соопштија локалните власти.

Полицијата на Милвоки одговорила на повикот околу 15:45 часот во неделата за да ја провери ситуацијата во куќата во која подоцна биле пронајдени мртви четворица мажи и една жена, изјави на прес-конференција помошник началникот на полицијата во Милвоки, Пол Формоло.

Идентитетот на жртвите сè уште се утврдува.

„Граѓаните на нашата заедница беа загрижени за станарите што живееја таму. Ова е нормален повик на кој треба да одговориме. Тоа го правиме постојано“ – изјави Формоло.

Тој додаде дека сè уште не се познати мотивите и дека нема информации што би навестиле дека постои опасност за заедницата.

Обдукциите, како што беше најавено, ќе бидат извршени денеска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија57 минути

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија1 час

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија2 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет3 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија3 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет3 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија4 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет4 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет5 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет5 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија16 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија18 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет19 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија22 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија1 ден

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет1 ден

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија1 ден

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Досие