Контакт

Свет

По грешка пуштиле 23 патници од крузерот без повторен тест за коронавирус

Објавено пред

Владата на Јапонија дозволила да се симнат 23 патници од крузерот „Дајмонд принцес“ без повторно тестирање на коронавирус по истекот на двонеделниот карантин.

Јапонскиот министер за здравство, Кацунобу Като се извини за пропустот.

„Длабоко жалам поради нашата грешка. Ќе направиме се да не ја повториме истата грешка“ рекол министерот пред новинарите.
Истовремено било откриено дека една патничка-Јапонка, по напуштањето на бродот била позитивна на коронавирусот. Таа се симнала од бродот, кој е усидрен кај Јокохама по двонеделниот карантин, но на новиот тест во префектурата Точига било утврдено дека е позитивна на коронавирусот.

Министерството за здравство соопштило дека повторно ќе ги тестира 23 патници, кои се симнале од бродот во средата и четвртокот. Тие последен пат биле тестирани пред 5 февруари и јапонското министерство се обидува да стапи во контакт со нив за повторно да бидат тестирани.

Крузерот со 3700 патници и членови на екипаж беше во карантин од 3 февруари.

Свет

САД одобрија употреба на два лека против коронавирус во болниците, Трамп ги нарече Божји дар

Објавено пред

Американското Министерството за здравство соопшти дека ФДА одобрил лекарите по потреба да им ги пропишуваат тие лекови на адолесценти и возрасни пациенти кои биле хоспитализирани поради „Ковид-19“.

Повеќе земји започнуваат клинички испитувања за дејството на тие лекови врз коронавирусот, откако истражувањето на мал примерок покажал дека лековите можат да бидат ефикасни.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ги пофали тие лекови.

„Има големи шанси тие да имаат огромно влијание – рече тој, нарекувајќи ги Божји дар.

Контроверзниот француски доктор Дидиер Раулт, директор на IHU Mediterranee Infection во Марсеј, се залага за употреба на хлорокин во третманот на болеста. Тој поттикна сомневање кај многу други лекари кои предупредуваат дека испитувањето што го извршил на мал број пациенти не е спроведено во согласност со златните стандарди на клиничките испитувања, односно тој, меѓу другото, не користел контролна група на испитаници кои не примаат испитувана активна супстанција.

Прикажи повеќе...

Европа

Фон дер Лајен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Објавено пред

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Таа истакна дека фокусот на буџетот на Европската Унија за периодот 2021 – 2027 година ќе биде борбата против новиот коронавирус.

Таа за бриселскиот портал „Политико“ изјави дека повеќегодишната финансиска рамка не е единственото средство за помош, но дека е средство за стратешко инвестирање и интраевропска кохезија што е прифатена од сите земји членки на ЕУ.

„Политико“ пишува дека Фон дер Лајен објави дека ЕК ќе претстави дополнет предлог за буџетот на ЕУ од 2021 до 2027 година, што ќе вклучува пакет стимулации.

Прикажи повеќе...

Европа

Мерцедес за една недела направи уред кој може да ги замени респираторите

Објавено пред

За помалку од една недела, направено е помагало за дишење со цел да им овозможи на пациентите да избегнат интензивна нега, пренесува Би-би-си.

Инженерите од Универзитетот во Лондон работеле со лекарите во Универзитетската болница во овој град и колегите од Мерцедес Формула 1 за да направат уред кој испорачува кислород во белите дробови, без потреба од респиратор. Уредите за континуиран проток на воздух во дишните патишта (CPAP) веќе се користат во болниците, но засега се во мал број.

Кина и Италија се земји кои ги искористија овие помагала кај пациентите со Ковид-19.

Четириесет нови уреди се испратени во Универзитетската болница во Лондон и во три други установи во овој град. Доколку тестирањата минат добро, Мерцедес-АМГ-ХПП може дневно да произведува до 1.000 вакви уреди на ден. Регулаторната агенција за лекови и производи за здравствена заштита во Велика Британија веќе ја одобри нивната употреба.

Уредот овозможува постојан доток на мешавина од воздух и кислород во устата и носот на пациентот. Ова е направено под притисок, што значи дека белите дробови остануваат отворени, со што се зголемува количината на кислород што влегува во нив.

Ова го намалува напорот потребен за дишење, особено кога алвеолите се ослабени од респираторно нарушување како Ковид-19.

За разлика од едноставната маска за лице поврзана со снабдување со кислород, CPAP испорачува воздух и кислород под притисок, така што мора да има маска што цврсто стои на лицето на пациентот, преку устата и носот, или пак тоа ќе се прави со поставување на проѕирен шлем на главата.

Дури и така, ова е многу помалку нападно од респираторите, за кои пациентите мора да бидат силно седатирани и да им се вметне цевка во дишните патишта.

„Употребата на CPAP машините кај пациенти со заразни респираторни инфекции е малку контроверзна затоа што секое мало протекување околу маската може да ги растера капките од пациентот и да го зарази медицинскиот персонал“, вели Данкан Јанг, професор по интензивна нега, кој е еден од професионалците кои критички пристапува кон овој нов уред.

Сепак, неговиот колега, професорот Мервин Сингер смета дека ризикот може да се намали ако на пациентот му се стави еден вид на заштитен шлем.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет53 минути

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ1 час

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95 од нив

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа, на ниво на цела држава, 242 лица не ја почитувале...

Свет3 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет16 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија20 часа

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија21 час

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија21 час

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија22 часа

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија22 часа

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија23 часа

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Македонија24 часа

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни...

Македонија1 ден

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето,...

Свет1 ден

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство. Според Националната здравствена комисија, уште петмина...

Свет1 ден

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа2 дена

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија2 дена

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија2 дена

Полиција ќе ги доставува на домашна адреса готовите лични карти и возачки дозволи

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и...

Македонија2 дена

Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Свет2 дена

Вухан е отворен по два месеца изолација

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи...

Досие