Контакт

Свет

По деблокирањето, 113 брода поминаа низ Суецкиот Канал

Објавено пред

Повеќе од 100 брода поминаа низ Суецкиот Канал во двата правца откако товарниот брод што го блокира тој воден пат беше преместен, објави денеска египетската државна телевизија.

Вкупно 113 пловни објекти го преминале каналот до 6 часот утрово во согласност со претходно објавените планови на Каналот, според извештајот на египетската телевизија.

Колони бродови синоќа повторно тргнаа низ каналот, пренесуваат медиумите.

Уште 140 брода се очекува да поминат преку Суецкиот Канал денес, изјави претседателот на Управниот одбор на Суецкиот Канал, Осама Рабија.

Тој рече дека 95 брода ќе поминат до 19 часот по локално време, а други 45 до полноќ, потврдувајќи ги неговите надежи дека застојот поради блокадата, ќе се надополни за три-четири дена.

Свет

(Видео) Белгискиот амбасадор се извини за сопругата која му залепи шлаканица на продавачот

Објавено пред

Белгискиот амбасадор во Јужна Кореја се извини за „неприфатливата“ реакција на неговата сопруга за време на конфронтацијата со вработените во продавницата во Сеул кога таа му влепи шлаканица на продавачот.

Вработените сакале да ја проверат облеката во која сопругата на Питер Лекује, Сјанг Сјеку, излегла од продавницата, бидејќи истите модели се продаваат во нивната продавница, наведува „Би-би-си“.

Еден работник излегол по неа, а потоа сопругата на амбасадорот го следела вработениот назад во продавницата и, во конфликт снимен од безбедносните камери, очигледно турнала и му влепила шамар на друг вработен кој се обидел да интервенира.

Белгиската амбасада во Сеул соопшти дека Сјанг (63) моментално е во болница каде што закрепнува од мозочен удар што го претрпела во меѓувреме минатата недела.

Таа ќе соработува со полициската истрага за инцидентот што е можно поскоро, се додава во соопштението.

Инцидентот во продавницата се случил на 9 април.

Прикажи повеќе...

Свет

Индија пред колапс, здравствените работници во солзи предупредуваат- кислород ќе има уште неколку часа

Објавено пред

Болниците во Делхи утрово издадоа предупредување за итни случаи, велејќи дека им преостанале само неколку часови за снабдување со кислород, бидејќи уште еден страшен бран со Ковид-19 го погоди здравствениот систем во поголемите индиски градови.

Вработените во болниците вчера и денеска објавија алармантни пораки на социјалните мрежи, во кои се наведува дека тие не се во можност да се справат со барањата на пациентите и бараат помош од владата, пишува британскиот весник „Гардијан“.

Индија објави најголемо дневно зголемување на заразени случаи од Ковид-19 во светот денеска втор ден по ред, откако регистрираше 332.730 новозразени случаи со коронавирус и 2.263 смртни случаи, бидејќи, како што беше објавено, пандемијата е излезена од контрола.

Ројтерс известува дека, во услови на недостиг на кислород, вооружени полициски сили биле распоредени дури и пред централата за производство на медицински кислород, со цел да се обезбеди безбедност.

Неколку болници, вклучувајќи ја и болницата Шанти Муканд во западен Њу Делхи, со 110 пациенти заразени со Ковид, изјавија дека речиси е потрошено снабдувањето со кислород.

Извршниот директор на таа болница, претходно низ солзи изјави, дека ќе отпушти некои пациенти, поради недостаток на кислород, и бидејќи во болницата нема ништо што, како што рече, би можело да им помогне.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Тигар во Кина во полн налет разби стакло на возило

Објавено пред

Сибирски тигар во село во североисточна Кина повредил еден селанец и во полн трк скршил стакло на прозорец од автомобил, објави кинескиот весник „Пиполс дејли“.

Локалните власти ги предупредија жителите на селото Хејилонгјанг да останат во своите домови. Властите планираат да го отстранат тигарот од областа со стрела со средство за успивање, објави весникот.

На „Твитер“ беше објавено и видео од тигарот кој трча кон возилото. На снимката може да се види и стаклото од автомобилот, распарчено по застрашувашкиот скок на големата мачка.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа24 минути

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа: откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет33 минути

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет39 минути

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Свет1 час

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија3 часа

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија16 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ18 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија18 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион19 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија19 часа

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ21 час

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија22 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ23 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија24 часа

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа24 часа

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ1 ден

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет1 ден

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет1 ден

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија2 дена

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија2 дена

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Досие