Контакт

Свет

По поплавите, на Јапонија ѝ се заканува нова опасност

Објавено пред

Во поплавите и лизгањето на земјиштето што почна по поројните дождови во западниот дел на Јапонија загинаа речиси 200 луѓе, а постојат стравувања дека високите температури и недостигот на вода може да предизвика ширење болести.

Ова е најголемата несреќа што ја погоди Јапонија во последните 36 години. Повеќе од 200 000 домаќинства се без вода, една недела по обилните врнежи. Јапонската влада соопшти дека според последните податоци, 195 лица загинале, а десетици се водат за исчезнати.

Температурите над 30 Целзиусови степени и високата влажност на воздухот ги загрозуваат луѓето кои се сместени во училишни спортски сали и во центрите за евакуација.

Со оглед на тоа што количеството вода е ограничено, многу луѓе не внесуваат доволно течности и им се заканува топлотен шок.

Луѓето, исто така, избегнуваат да користат вода за да ги мијат рацете стравувајќи од епидемија.

Владата испрати цистерни со вода во погодените области, но резервите се сé уште ограничени. Повеќе од 70 000 војници, полицајци и пожарникари се обидуваат да ги пронајдат исчезнатите лица. Во многу области куќите се затрупани со кал, кој е стврднат од топлина, што ја отежнува потрагата. Експертите укажуваат дека е можно вакви катастрофи предизвикани од обилните врнежи да се сè почести во Јапонија поради глобалното затоплување.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Вулин: Албанците знаат дека преговорите со Вучиќ не се добри за нив

Објавено пред

Од

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин рече дека за Србија, прифатливо компромисно решение за Косово е „разграничување“ и запирање на ширењето на Голема Албанија“.

Вулин изјави дека очекува Приштина да продолжи со провокации и обиди за прекин на дијалогот.

„Тие знаат дека преговорите со Вучиќ не се добри за нив, а тоа тешко го прифаќаат“, оцени Вулин.

Запрашан како шест месеци по убиството на Оливер Ивановиќ истрагата на приштинските власти не дава резултати, Вулин изјави дека на Приштина и голем дел од меѓународната заедница им одговара да не дојде до решавање на тој случај.

„Би сакал да имаме целосна констрола која би ни овозможила да го решиме злочинот, но немаме. Затоа нашите можности се ограничени“, рече Вулин и додаде дека нема да престанат да трагаат по убијците на Ивановиќ.

Прикажи повеќе...

Економија

Пораст на бројот на туристи во Грција

Објавено пред

Од

Бројот на туристи во Грција скокнал на 20,4 проценти во првите пет месеци, надминувајќи ја бројката од 4,5 милиони посетители во земјата, соопшти грчката министерка за туризам, Елена Коунтоура.

Според нејзините зборови, приходите на хотелите пораснале за повеќе од десет отсто, пренесе „Танјуг“.

Таа изнесе и податоци за порастот на бројот на туристите и приходите на помалку популарните дестинации.

„Дојде до зголемување на посетите за 15о проценти во западна Грција, 58 проценти во Епир, 91 отсто во источна Македонија-Тракија и 47 проценти во Тесалија“, прецизираше Коунтоура.

Министерката наведе дека во текот на изминатите три години, успеале да поддржат дестинации кои претходно не биле профилирани како туристички.

Прикажи повеќе...

Македонија

Коѕијас: Условите за постигнување на договорот за името беа зрели

Објавено пред

Од

Условите за постигнување на договорот за името беа зрели, изјави министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју за државната новинска агенција АНА-МПА.

„Некои тврдат дека сме избрзале, сепак условите беа зрели. Кога условите зе зрели, тоа значи дека морате да продолжите со она што можете да го направите“, рече грчкиот министер.

Запрашан дали тоа бил најдобриот договор што можел да биде постигнат, Коѕијас одговори дека сѐ ќе било полесно ако не претходеле отстапувања во преговорите во изминатите 25 години и додаде дека Грција не може да го промени универзалното право, да се нарекуваме Македонци на индивидуално и неофицијално ниво, но тие можат да нѐ нарекуваат како што сакаат.

Коѕијас, за време на интервјуто, го повтори ставот дека на Грција и е потребна пријателска земја, а не држава која ќе биде под турско влијание во иднина.

„Сакаме ПЈРМ која е под турско влијание или ПЈРМ која е во пријателски односи со нас? Тоа е прашањето кое треба да го одговориме и затоа брзавме со постигнувањето на договорот. Сакаме ли ПЈРМ која во која се развива словенски фундаментализам и ќе има тенденции да се појави терористичка закана за грчката Македонија на Север, или сакаме да ги елиминираме ваквите можности? Сакаме ли земја која ќе се стабилизира и ќе биде поврзана со нас финансиски, географски и социјално, или држава која ќе нѐ смета за непријатели и ќе бара соработка со други земји што нема да нѐ усреќи нас?“, праша Коѕијас.

Грчкиот министер за надворешни работи посочи и дека договорот е прашање на компромис, а не на војна, па затоа тие не можат да го диктираат само она што ќе ги задоволи нивните интереси.  Коѕијас рече дека договорот мора да е компромисен, со цел другата страна да го убеди народот, а понатаму да добие мнозинство во Собранието,  да успее референдумот и на крајот да се ревидира Уставот на земјата.

Е.Т.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Коѕијас: Условите за постигнување на договорот за името беа зрели

Условите за постигнување на договорот за името беа зрели, изјави министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју...

Венко Филипче, тендер Венко Филипче, тендер
Daily news5 часа

(Видео) Филипче: Тендерот уште не е доделен, сè уште е во фаза на евалуација

Министерството за здравство не склучило договор и фирмата која се споменува во јавноста се уште не го добила тендерот за набавка...

Економија5 часа

Немаме мандат да ја проверуваме сопственоста на компаниите, велат од Фондот за иновации

По бурните реакции во јавноста за доделените грантови, од Фондот за иновации и технолошки развој велат дека немаат мандат, ниту...

Топ6 часа

Малолетник прободен со нож во автобус на ЈСП, двајца приведени

Седумнаесетгодишно момче вчера било прободено со нож во автобус на ЈСП со број 22, во близина на Поликлиниката Ѓорче Петров....

Македонија7 часа

Фротир производи и путер меѓу грантираните од Фондот за иновации

„Нова ера во индустријата за фротир производи“ гласи името на проектот кој бил одобрен од Фондот за иновации и технолошки...

Vlada na RM Vlada na RM
Македонија8 часа

Владата објави тендер од 2,6 милиони евра за обезбедување државни објекти

За сума од приближно 2,6 милиони евра без ДДВ, Службата за општи и заеднички работи при Владата објави тендер за...

Македонија9 часа

Димитриевски: Ако обвинувањата за тендерите и грантовите се точни, мора да ги осудиме

Доколку и еден промил од овие тешки обвинувања за тендерите, грантовите… е точен, мораме да се свртиме кон нас самите,...

плажа, одмор, Европска Унија плажа, одмор, Европска Унија
Македонија9 часа

Македонија на врвот на листата на земји во кои луѓето не можат да си дозволат годишен одмор

Според истражувањето на Евростат, една третина од популацијата на Европската Унија (32,9 отсто) не можат да си дозволат годишен одмор...

Лос Анџелес, заложници Лос Анџелес, заложници
Вести10 часа

(Видео) Заложничка драма во продавница во Лос Анџелес, убиена една жена

Вооружен напаѓач упаднал во продавница во Лос Анџелес и околу три часа како заложници држел 50-тина луѓе пред да ѝ...

Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии
Економија11 час

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии....

Македонија1 ден

Измените на Изборниот законик в понеделник на собраниска седница

Пратениците в понеделник на седница ќе расправаат за предлог-законот за изменување на Изборниот законик, по завршување на комисиската расправа. Измените...

Македонија1 ден

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион1 ден

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ1 ден

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет1 ден

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија1 ден

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија1 ден

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија1 ден

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија2 дена

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија2 дена

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Досие