Контакт

Свет

По силниот пад на акциите на Фејсбук, Цукерберг ја означи како штетна објавата на републиканците

Објавено пред

Акциите на Фејсбук паднаа за неверојатни 56 милијарди долари откако некои големи компании, вклучително и „Јунилевер“ и „Кока кола“, ги повлекоа своите реклами од оваа социјална мрежа, наспроти тоа што извршниот директор Марк Цукерберг вети конкретна акција во борбата против говорот на омраза.

Овој пад на акциите му нанесе силен удар на личното богатство на Цукерберг од 7,2 милијарди долари, турнувајќи го од третото на четвртото место на идексот на милијардери на Блумберг, пишуав „Дејли мејл“.

„Кока кола“ најави 30-дневен прекин на рекламирањето на социјалните мрежи во рамки на кампањата против расизмот на социјалните мрежи, а „Јунилевер“, еден од најголемите светски огласувачи , соопшти дека оваа година нема да плаќа реклами на Фејсбук.

Цукерберг вчера најави нова политика на Фејсбук, вклучително и строги ограничувања за огласување о ознаки за штетни постови на јавни лица.

Меѓу првите кои ја почувствуваа новата политика на Цукерберг е американската Републиканска партија, откако компанијата вчера стави ознака за предупредување на видео од партијата, во кое се зборува за леви анархисти.

Па над видеозаписот под името „Се работи за уништување на Америка“, во кое се гледаат запалени полициски возила и исечоци од говорите на соосновачката на кампањата „Блек лајвс метерс“ Патрис Кулорс, како и демократите Ненси Пелоси, Џо Бајден и Александрие Окасио-Кортез, се најде предупредување за насилна или графичка содржина.

Видеообјавата на републиканците завршува со пораката „Гласајте за Трамп“ и со наводници дека таканаречените анархисти ја напаѓаат полицијата, ја разделуваат заедницата и ја уништуваат Америка.

Регион

Во Хрватска регистрирани рекордни 116 новозаболени од коронавирус

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Хрватска се регистрирани се 116 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, меѓу нив 104 пациенти се на болничко лекување, од кои 4 пациенти биле на респиратор. Две лица починаа, соопшти Дирекцијата за цивилна заштита.

Од 25 февруари 2020 година, кога е забележан првиот случај на инфекција во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 3.532 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 117 починале, а 2.377 оздравеле.

Во моментов има само 4660 лица во самоизолација. До денес, тестирани се вкупно 91.486 лица, од кои 1.722 во последните 24 часа.

Во согласност со сегашната епидемиолошка состојба, Центарот за цивилна заштита на Хрватска донесе Одлука за неопходни мерки за организирање на собири на кои се присутни повеќе од стотина учесници за време на прогласената епидемија на Ковид-19.

Споменатата одлука ги воведува потребните мерки што мора да ги исполнат организаторите на сите собири со повеќе од сто лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Гасим: Криумчарите ги следат бродовите на НВО и ги насочуваат мигрантите кон нив

Објавено пред

Германскиот центар за анализи и стратегија за илегална миграција (Гасим) тврди дека крумчарите на луѓе во Северна Африка активно ги следат бродовите на НВО за транспорт на мигранти и ги испраќаат мигрантите кон нив, се вели во извештајот објавен на нивната веб-страница.

Агенцијата, со седиште во Потсдам, анализира информации за илегалната миграција и шверцот за неколку федерални власти, вклучувајќи ги федералната Канцеларија на криминалистичката полиција, федералната полиција, федералната Канцеларија за миграција и бегалци и федералната Канцеларија за заштита на Уставот.

Интерниот извештај на Гасим, до кој дошол германски „Ди велт“, тврди дека криумчарите во Либија се свесни за враќањето на НВО за транспорт на мигранти во либиската зона за пребарување и спасување (САР) во последните неколку недели.

„Во присуство на невладините бродови, забележани се концертирани поаѓања од Либија. Според бегалците и мигрантите, криумчарите ја користат функцијата за следење на разни веб-страници за да ја утврдат локацијата на бродовите на НВО и во поединечни случаи ги контактирале користејќи сателитски телефон“, се наведува во извештајот.

Извештајот ги поткрепува претходните обвинувања на италијанските обвинители во 2017 година дека невладините организации работеле директно со криумчарите на луѓе во Либија за да им помогнат при транспортот на мигрантите во Европа.

Од Гасим велат дека бродовите на НВО донеле повеќе од две третини од мигрантите кои пристигнале во првите два месеци од годинава, пред избувнувањето на пандемијата на коронавирус, во Италија и на Малта.

Во првите два месеци, бројот на мигранти во Италија се зголеми за 948 отсто во однос на претходната година кога популистичкиот сенатор Матео Салвини беше министер за внатрешни работи на Италија и спроведе строга политика за исфрлање на бродовите на НВО од италијанските пристаништа.

Извештајот на Гасим тврди дека многу мигранти се обиделе да преминат во Европа дури и без присуство на бродовите на НВО.

„И покрај отсуството на бродовите на НВО, повеќе од 800 мигранти сами стигнаа на италијанскиот остров Лампедуза на крајот од април / почетокот на мај или беа земени од туристички и комерцијални бродови во зоната на малтешки САР“, велат тие.

Прикажи повеќе...

Европа

Париз ја отвора терасата на Ајфеловата кула

Објавено пред

Од овој викенд, посетителите на Ајфеловата кула повторно ќе можат да уживаат во пијалок на летната тераса на ова париско обележје.

Кулата беше затворена кон средината на март поради епидемијата на коронавирусот, а истата беше повторно отворена за посетителите на 25 јуни, пренесува „Ројтерс“.

Терасата на Ајфеловата кула зафаќа површина од 57 метри и има бар, може да прими од 300 до 350 посетители, а секој четвротк и петок ќе биде организирана забава со диџеј.

Сите посетители мора да носат маски и да го почитуваат физичкото растојание.

Ајфеловата кула обично ја посетуваат околу седум милиони луѓе годишно, од кои 75% се странски туристи, но заради моменталната состојба, се очекува годинава повеќето посетители да бидат од Франција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и  205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија42 минути

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија59 минути

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

Очајници прават очајнички потези, напиша заменик министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев,...

Македонија2 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет3 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ3 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ4 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион4 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија5 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет6 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија7 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија7 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија7 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија18 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија18 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија20 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија21 час

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија22 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ23 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија24 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Досие