Контакт

Свет

Прва анкета по дебатата: повеќето гледачи мислат дека победил Бајден

Објавено пред

Според анкетата на мрежата Си-би-ес, спроведена по американската претседателска дебата, повеќето гледачи сметаат дека дебатата имала негативен тон, а само 17 проценти рекле дека почувствувале позитивни вибрации за време на дуелот.

Анкетата покажала дека 48 проценти сметаат дека демократскиот кандидат Џо Бајден бил подобар, а 41 процент мислат дека во дебатата победил Доналд Трамп. Преостанатите сметаат дека двајцата се изедначени.

Вкупно 69 проценти од испитаниците рекле дека биле изнервирани од расправата меѓу Трамп и Бајден, а само 17 проценти рекле дека дискусијата ги информирала. Речиси 20 проценти од луѓето рекле дека дебатата била песимистичка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Ердоган потврди дека Турција го тестирала рускиот систем С-400

Објавено пред

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потврди дека Турција го тестирала својот ракетен одбранбен систем С-400, произведен во Русија, и покрај осудата на Соединетите Американски Држави.

Ердоган рече дека Турција има целосно право да ја тестира својата опрема.

„Позицијата на Америка апсолутно не е обврзувачка за нас. Нема да ја прашаме Америка“, рече тој.

Вашингтон остро се спротивстави на купувањето на рускиот противвоздушен систем, објаснувајќи дека С-400 претставува закана за одбранбените системи на НАТО, суспендирајќи ја Турција од својата високо-технолошка програма на борбени авиони Ф-35 и заканувајќи се со санкции.

Анкара инсистира на тоа дека била принудена да го купи рускиот систем откако Вашингтон одбил да го продаде американскиот систем „Патриот“. Исто така тврди дека Анкара има суверено право да го купи системот што го сака.

Ердоган обвини за двојни аршини затоа што Грција, која е членка на НАТО, го користела својот систем за ракетна одбрана С-300, а САД не реагирал на тоа.

Русија лани и го достави рускиот одбранбен систем на Турција.

Турските медиуми минатата недела објавија дека Турција го тестирала рускиот систем за воздушна одбрана С-400.

„Тоа значи дека господата се загрижени дека тука има оружје што и припаѓа на Русија. Ние сме решени и ќе продолжиме по нашиот пат“, рече Ердоган.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган до Макрон: Проверете си го менталното здравје

Објавено пред

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го нападна неговиот француски колега, Емануел Макрон денеска, заради неговата политика кон муслиманите, велејќи дека му се потребни проверки на менталното здравје.

„Што може да се каже за шефот на државата кој се однесува вака кон милиони припадници на различни религиозни групи: пред сè, направете проверки на менталното здравје“, рече Ердоган во телевизиско обраќање, пишува „Аваз“.

Предлогот на Макрон да ги брани секуларните вредности од радикалниот ислам ја налути турската влада, проширувајќи го растечкиот список на спорови меѓу францускиот лидер и Ердоган.

Овој месец, Макрон го опиша исламот како религија „во криза“ ширум светот и рече дека владата ќе претстави мерки во декември за зајакнување на законот од 1905 година, со што официјално се одделуваат религијата и државата во Франција.

Тој најави построг надзор над образованието и подобра контрола над странското финансирање на џамиите, откако професор во Франција беше обезглавен оти покажал карикатури со пророкот Мухамед предавајќи за слободата на говорот.

Прикажи повеќе...

Свет

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Објавено пред

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение од надлежните органи, а „Џонсон и Џонсон“ исто така се подготвуваат да продолжат со тестирање на својата вакцина, јави „Ројтерс“.

„АстраЗенека“ ги прекина клиничките испитувања во САД на 6 септември, откако на волонтер кој учествуваше во испитувања во Велика Британија му беше дијагностициран трансверзален миелитис.

Компанијата соопшти дека не е невообичаено волонтер да се разболи за време на клиничките испитувања и дека Управата за храна и лекови на САД ги разгледала записите за безбедност на вакцините собрани во испитувањата ширум светот и заклучила дека тестирањата може да продолжат.

„АстраЗенека“ во текот на минатиот месец ги продолжи тестирањата во Велика Британија, Бразил и Јужна Африка, иако Управата за храна и лекови сè уште ги проучуваше записите за безбедност на вакцините во тоа време.

„Џонсон и Џонсон“ го прекинаа испитувањето минатата недела затоа што еден доброволец се разболел.

Компанијата во петокот соопшти дека ќе продолжи со клиничките испитувања затоа што нема докази дека волонтерот се разболел поради вакцината.

Компанијата наведува дека испитувањата ќе започнат повторно во понеделник или вторник, а податоците за ефективноста на вакцината треба да бидат достапни до крајот на оваа година или почетокот на следната година.

Компанијата има намера да разговара со властите на други земји и да продолжи со испитувањата таму.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет52 минути

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија2 часа

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија3 часа

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија4 часа

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион5 часа

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија6 часа

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет6 часа

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија7 часа

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија7 часа

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија20 часа

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија20 часа

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион21 час

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија21 час

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија22 часа

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија23 часа

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ23 часа

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија1 ден

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион1 ден

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија1 ден

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет1 ден

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Досие