Контакт

Свет

Првпат по два месеца во Кина не се пријавени случаи на локално пренесување на вирусот

Објавено пред

Првпат по речиси два месеца, во Кина не се пријавени случаи на локално пренесување на коронавирусот, соопшти Националната здравствена комисија.

Вкупниот број на случаи се зголеми на 14 од 12 еден ден порано. Двата нови случаи биле увезени од странство. Седум случаи биле во Шангај, а останатите во југоисточната провинција Гуангдонг.

Ова е првпат Кина да нема локален пренос од 16 декември лани, што укажува на тоа дека агресивните чекори преземени од властите успеале да го спречат ширењето на болеста.

Бројот на асимптоматски случаи, кои Кина не ги класифицира како потврдени случаи на Ковид-19, е 16.

Вкупниот број на случаи во континентална Кина е 89.706, додека бројот на починати е 4.636.

Свет

Европската агенција за лекови била цел на руски и кинески хакери

Објавено пред

Руската разузнавачка агенција и кинеските шпиони стојат зад сајбер нападот врз Европската агенција за лекови минатата година, пишува холандскиот весник „Де Волкскрант“.

Според списокот, кој се повикува на извори блиски до истрагата, ЕМА била цел на кинески шпиони во првата половина на 2020 година, а потоа и на руските разузнавачки служби подоцна во текот на годината, пренесува „Ројтерс“.

Руски хакери, наводно, имале пристап до системите на ЕМА повеќе од еден месец, изјавиле извори за „Де Волкскрант“.

Кинезите добиле пристап преку хакирање на германски универзитетски систем, весниците ги цитираат изворите, додека Русите наводно ги користеле недостатоците во податоците на ЕМА за двостепена верификација и други видови на сајбер одбрана.

Европскиот регулатор на лекови со седиште во Амстердам пријави сајбер напад во декември, во кој беа украдени документи поврзани со вакцини и лекови против Ковид-19 и протекоа на Интернет.

Руското Министерство за надворешни работи не одговори веднаш на барањето за коментар, но Москва постојано ги негираше обвинувањата на Западот за хакерство.

Кинеското Министерство за надворешни работи не беше веднаш достапно за коментар. Пекинг претходно изјави дека силно се спротивставува на сите форми на сајбер напади и ги потиснува.

ЕМА започна истрага со холандските и европските агенции за спроведување на законот, но досега не даде детали за тоа кој можел да ги изврши нападите.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Швеѓаните излегоа на улица против владините ковид мерки

Објавено пред

Хаос на протестите во Стокхолм. Шведската полиција се обидува да ги растера демонстрантите кои се собраа против забраните воведени за спречување на ширењето на коронавирусот, кои организираа протест во главниот град на Шведска. Протестот беше организиран и покрај забраната за големи собири.

Полицијата го блокираше мостот во центарот на градот и на нејзината веб-страница пишува дека води дијалог со организаторите за да ги убеди демонстрантите да се разотидат, пишува „Ројтерс“.

Како што пренесуваат тамошни медиуми, еден полицаец е полесно повреден и пренесен во болница.

Според шведскиот дневен весник „Дагенс Нихетер“, демонстрантите пристигнале од повеќе делови на земјата каде што е во сила забрана за јавни собири на повеќе од осум лица.

Шведска, која има 10 милиони жители, во петокот регистрираше 4.831 нов случај на коронавирус и 26 нови смртни случаи, вкупно 13.003 смртни случаи од Ковид-19.

Владата минатиот месец објави дека ќе го скрати работното време на рестораните, баровите и кафулињата и ќе ги засили ограничувањата на бројот на луѓе дозволени во продавниците, во обид да се избегне трет бран на пандемијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Белата куќа издаде предупредување за хакерски напади поврзани со Кина

Објавено пред

Белата куќа издаде предупредување поради хакерски напади врз системот за електронската пошта на Мајкрософт Ексчејнџ (Microsoft Exchange). Според медиумите, се верува дека Кина стои зад нападот.

„ Ова е активна закана. Секој што ги користи своите сервери, од владини и образовни институции до приватниот сектор, мора да претпазливи”, изјави Џен Псаки, портпарол на Белата куќа.

„Мајкрософт“ потврди дека хакерите ги користеле нивните сервери за да ги нападнат своите цели, а се верува дека десетици илјади организации биле нападнати.

Според Би-Би-Си, американските власти веќе подолго време ја обвинуваат Кина за сајбер шпионажа, што Пекинг го негира.

Портпаролот на Белата куќа, Псаки, рече дека Белата куќа е загрижена за бројот на погодени организации и поединци. Таа рече дека системот на Мајкрософт може да има уште посериозни последици.

Според некои, независни експерти, досега се пробиени дури триесет илјади организации.

Еден од директорите на Мајкрософт, Том Барт, објави повреда на безбедноста на својот блог и откри дека компанијата работи на ажурирање на системот за да ги „залепат дупките“ кои им овозможиле на хакерите да ја нарушат безбедноста на системот.

Безбедносниот центар на Мајкрософт – MSTIC, тврди дека „можам да кажам со голема веројатност дека ова е закана спонзорирана од држава, најверојатно Кина“, и тие го нарекоа вирусот Хафниум.

Како што објаснија, примарната цел на софтверот е шпионажа, а тој особено се обидува да украде информации поврзани со истражување на заразни болести, адвокатски фирми, високообразовни институции и компании кои учествуваат во набавка на опрема за одбрана во САД.

Портпаролот на кинеската влада изјави дека Кина не стои зад последните напади.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Македонија3 часа

Нови 722 заболени и девет починати од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.701 тестирања, а регистрирани се 722 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 375,...

Топ3 часа

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија4 часа

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Топ7 часа

Кривична пријава за жител на Трпејца, со лажен елаборат изградил куќа во Националниот парк „Галичица“

Полицијата поднесе кривична пријава против жител на Трпејца затоа што со фалсификат геодетски елаборат изградил куќа во месноста „Трпејчко кале“ што е...

Македонија9 часа

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија9 часа

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ10 часа

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Македонија10 часа

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион11 час

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Свет23 часа

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина...

Европа1 ден

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Македонија1 ден

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија1 ден

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија1 ден

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ1 ден

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ1 ден

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион1 ден

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа1 ден

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет1 ден

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Досие