Контакт

Свет

Прв разговор меѓу Путин и новиот израелски премиер: договор за спротивставување на ревизијата на историјата

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, и новиот премиер на Израел, Нафтали Бенет, разговараа денеска првпат. Во телефонскиот разговор лидерите се согласија да се состанат во блиска иднина, објави кабинетот на премиерот.

„Премиерот му се заблагодари на претседателот Путин за улогата на неговата земја во одржувањето на регионалната безбедност. Премиерот Бенет и претседателот Путин се договорија да се состанат набргу“, се вели во соопштението на кабинетот на Бенет.

Израелскиот премиер му се заблагодари на Путин за историските врски меѓу рускиот и еврејскиот народ.

Од своја страна, шефот на Русија му посакал успех на Бенет како премиер. Двете страни ја изразиле својата поддршка за развој на традиционалните пријателски односи меѓу Русија и Израел.

Во исто време, прес-службата на Кремљ објави дека Путин и Бенет разговарале за зачувување на историската вистина за Втората светска војна спротивставувајќи се на величењето на нацизмот и негирајќи го холокаустот.

Лидерите разговараа за голем број безбедносни и политички прашања, се додава во соопштението.

„Се разговараше за актуелните прашања за билатералната соработка во политичката, трговската, економската и во хуманитарната сфера.

„Меѓу другото, беше посветено внимание на заедничката задача за зачувување на историската вистина за настаните од Втората светска војна, спротивставување на ревизијата на исходот од војната и величење на нацизмот, како и негирање на холокаустот и дискутирање за одлучувачките придонес кон победата“, се вели во соопштението.

Прес-службата на Кремљ додаде дека лидерите разговарале и за мерките во борбата против ширењето на коронавирусот во Русија и Израел.

Разговорот беше инициран од израелска страна, пренесуваат медиумите.

Свет

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар можат само вакцинирани

Објавено пред

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и театар без потврда за вакцинација, изјави демократскиот градоначалник Бил де Бласио.

Градот стана првиот во САД што воведе ковид-пасош.

Мерката, наречена „Клуч за премин во Њујорк“, „ќе бара вакцинација на вработени и гости во ресторанот, корисници на спортска сала и посетители во затворени простории“, рече градоначалникот на конференцијата, додавајќи дека ќе биде потребна „барем една доза“ од вакцината.

„ Ако сте вакцинирани го имате клучот, можете да ја отворите вратата. Ако не сте, за жал нема да можете да учествувате во многу активности”, рече Де Бласио.

Тој додаде дека мерката ќе биде воведена на 16 август, и дека нејзината имплементација ќе биде контролирана од 13 септември.

Веќе две недели, градоначалникот Бил де Бласио и гувернерот на државата Њујорк, Ендрју Куомо, ги повикуваат владините претставници за вакцинација и препорачуваат носење маска поради зголемувањето на бројот на заразени со делта-сојот на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Свет

Силен земјотрес од шест степени го погоди Токио

Објавено пред

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на префектурата Ибараки во Јапонија.

Епицентарот на земјотресот бил на 40 километри од брегот на Јапонија. Како што се наведува, не постои опасност од цунами, објави „Новости“.

Според корисниците на Твитер, тој се тресел добри 30 секунди.

Луѓето во паника избегаа од Олимпиското село.

Прикажи повеќе...

Свет

Насилство пред Пентагон – полицаец избоден до смрт, напаѓачот застрелан

Објавено пред

Во денешните инциденти на автобуска станица во близина на зградата на Пентагон во Вашингтон, еден полицаец од обезбедувањето на објектот е избоден до смрт, а најмалку едно лице е погодено при пукањето, потврдиле два добро информирани анонимни извори.

Во извештајот на АП се наведува дека напаѓачот бил убиен на самото место, дека зградата и околината на Пентагон биле под блокада повеќе од еден час и дека пукањето се случило пред самиот објект на Министерството за одбрана на САД, на постојка за градски автобуси, од која илјадници вработени во Пентагон влегуваат на работа.

Возовите од метрото и автобусите го заобиколуваат Пентагон поради полициската истрага која е во тек.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар можат само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и театар без потврда за вакцинација, изјави демократскиот...

Топ12 часа

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Македонија14 часа

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија18 часа

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија20 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија20 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија21 час

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија23 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет24 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа24 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија1 ден

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија1 ден

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија1 ден

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија1 ден

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија1 ден

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија2 дена

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија2 дена

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт2 дена

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија2 дена

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ2 дена

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Досие