Контакт

Европа

Преговарачкиот тим на Украина пристигна во Истанбул

Објавено пред

Претставници на Русија и Украина ќе се сретнат во Истанбул, Турција, на мировни преговори, јавува „Анадолија“.

dobivaj vesti na viber

Украинската делегација вчера вечерта слета со приватен авион на аеродромот „Ататурк“.

Претходно, во Истанбул пристигна руската делегација.

Преговорите се закажани за денеска во претседателскиот кабинет во палатата „Долмабахче“.

Мировните преговори со Русија и Украина ќе траат два дена.

На 10 март Турција беше домаќин на министрите за надворешни работи на Русија и Украина во Анталија на југот на земјата на самитот на две нивоа од почетокот на војната на 24 февруари.

Иако страните не постигнаа договор за прекин на огнот, тие се согласија да продолжат со преговорите.

Потсетуваме дека војната меѓу Русија и Украина, која почна со рускиот напад на 24 февруари, предизвика меѓународна осуда, доведе до финансиски санкции против Москва и поттикна егзодус на светски компании од Русија.

Оттогаш најмалку 1.151 цивил се убиени, а 1.842 се ранети во САД, соопштија Обединетите нации. Во исто време, според Агенцијата за бегалци на ОН, повеќе од 3,87 милиони Украинци избегале во соседните земји.

Европа

Поранешен германски амбасадор во Москва: Путин предизвикува глад, целта е бегалски бран

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин има намера свесно да предизвика глад на Блискиот Исток и Африка, тврди поранешниот германски амбасадор во Москва, диригентот Фрич.

dobivaj vesti na viber

Целта е да се дестабилизира Европа со масовен бегалски бран, изјави Фрич.

Пресметката на Путин е дека по прекинот на испораката на жито, гладот ​​ќе ги принуди луѓето да одат во Европа, пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Европа

Велика Британија: Русите за три месеци војна имаат загуби како во 9 години војна во Авганистан

Објавено пред

Британското разузнавање го објави најновиот извештај за ситуацијата во Украина.

dobivaj vesti na viber

Во првите три месеци од нејзината „специјална воена операција“, како што ја нарекува Русија, Русија веројатно претрпе слична бројка на загинати како Советскиот Сојуз за време на нејзината деветгодишна војна во Авганистан.

Во Украина се води војна, на која Русите се уште не објавиле војна.

Комбинацијата на лоша тактика на ниско ниво, ограничено воздушно покривање, недостаток на флексибилност и команден пристап кој е подготвен да го засили неуспехот и да ги повтори грешките доведе до оваа висока стапка на жртви, која продолжува да расте во офанзивата во Донбас.

Во минатото руската јавност покажа дека е чувствителна на жртвите настрадани за време на изборните војни. Како што жртвите претрпени во Украина продолжуваат да растат, тие ќе стануваат сè поочигледни, а јавното незадоволство од војната и подготвеноста да се објави може да расте, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме околу 50 нови ракети „Сармат“.

Објавено пред

Русија планира да изгради и распореди околу 50 нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента, изјави генералниот директор на руската вселенска агенција Роскосмос, Дмитриј Рогозин.

dobivaj vesti na viber

Ракетите ќе бидат направени во сибирскиот град Краснојарск, изјави тој за новинската агенција Интерфакс. Русија го изведе првото пробно лансирање на ракетата од новата генерација Сармат во космодромот Плесецк во северна Русија во април.

„Сармат“ има домет од 18.000 километри и може да биде опремен со нуклеарни боеви глави. Ова ќе и овозможи на Русија да достигне цели низ светот со лансирање ракети преку Северниот или Јужниот пол.

Првите Сармати ќе бидат стационирани на Краснојарската територија. Претседателот Владимир Путин искористи лансирање ракета во април за да му се закани на Западот во контекст на руската војна во Украина.

Ракетата може да ги надмине сите видови одбрана и да ги натера државите да „размислат подобро“ пред да и се закануваат на Русија, рече тогаш Путин, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

Претставници на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние кои го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК)...

Свет27 минути

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Свет32 минути

Се запали траект на Филипините, седум патници загинаа

Откако на Филипините се запали траект со 134 луѓе, седум лица загинаа, а седум патници се водат како исчезнати, соопшти...

Европа34 минути

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме околу 50 нови ракети „Сармат“.

Русија планира да изгради и распореди околу 50 нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на...

Европа40 минути

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...

Европа42 минути

Борел: Ги исцрпивме воените резерви поради војната во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Џозеф Борел, во неделата изјави дека војната во Украина тектонски го...

Свет11 час

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија16 часа

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа17 часа

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа21 час

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија22 часа

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион23 часа

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа23 часа

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа24 часа

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија1 ден

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија1 ден

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа2 дена

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа2 дена

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ2 дена

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет2 дена

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...