Контакт

Европа

Предвремени избори во Австрија на почетокот од септември

Објавено пред

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени избори на почетокот од септември и како клучно го оцени враќањето на довербата кај граѓаните и угледот на Австрија во светот, по политичкиот скандал предизвикан од видеоснимките на вицеканцеларот Хајнц Кристијан Штрахе.

Канцеларот Курц вчера на претседателот на Австрија му предложи да распише предвремени избори, откако во јавноста се појави видео на кое се гледа како Штрахе, кој во меѓувреме поднесе оставки од функциите заменик-канцелар и лидер на Слободарската партија (ФПО), и нуди на наводна внука на руски милијардер државни позиции во замена за финансиска помош за неговата партија.

Курц и Ван дер Белен денеска еден час зборуваа за актуелната ситуација во земјата, по оставката на лидерот на ФПО и одлуката на шефот на владата да ставаи крај на коалицијата со таа партија.

 

Европа

Унгарија му оддаде почит на поранешниот премиер

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан заедно со својата сопруга положи бели ружи на гробот на починатиот поранешен премиер Имре Наѓ во знак на сеќавање.

Наѓ беше комунистички реформатор, кој се бореше за поблага верзија на комунизмот, но тенковите на Москва ја задушија револуцијата од 1956 година и тој беше уапсен и обесен на 16 јуни 1958 година за вмешаност во неа.

Наѓ беше повторно погребан во 1989 година, на истиот ден од неговото погубување. Стотици илјади луѓе излегоа за да го следат повторното погребување на Плоштадот на хероите, што се сметаше за крај на комунизмот во Унгарија.

Пред триесет години Виктор Орбан, кој во тоа време беше млад либерален политичар, одржа говор на погребот со кој ја почна својата политичка кариера.

Но, само неколку стотини луѓе беа на 30-годишнината од погребот на Наѓ, која се одржа за време на викендот.

Прикажи повеќе...

Европа

Германската полиција уапси едно лице за убиство на германски политичар

Објавено пред

Германската полиција соопшти дека уапсила еден човек во врска со пукањето на политичарот Волтер Либке на почетокот на месецот.

Либке беше член на владејачката партија ЦДУ на Ангела Меркел и претседател на округот Касел, 100-ина километри североисточно од Франкфурт. На 2 јуни тој беше застрелан во главата од непосредна близина.

Либке претходно добил смртни закани од екстремните десничари кога ја поддржа одлуката на канцеларката Меркел од 2015 година да ги отвори границите на Германија за бегалците.

Властите рекоа дека 45-годишен маж бил уапсен овој викенд врз основа на ДНК-докази и воедно бил притворен. Според два германски весника, осомничениот бил поврзан со десничарски екстремисти.

Шест дена по убиството на Либке, еден човек бил уапсен, но подоцна ослободен без обвинение.

Прикажи повеќе...

Европа

Поразително е тоа што владата на Британија молчи пред расизмот на Трамп, вели пратеничка од опозицијата

Објавено пред

Пратеник ја обвини владата на Британија дека му прогледала низ прсти на претседателот Доналд Трамп за неговите расистички коментари за градоначалникот на Лондон, јавуваат локални британски медиуми.

Наз Шах од опозициската Лабуристичка партија вели дека владата не успеала да му се спротивстави на Трамп и да ги одбрани етничките малцинства додека тој упатувал расистички коментари кон лондонскиот градоначалник.

„Ако Доналд Трамп може да ја поддржува екстремната десница и да користи расистички навреди за да го напаѓа градоначалникот на Лондон, а притоа нашата актуелна премиерка или некој потенцијален иден премиер не го осудува тоа однесување, тогаш тоа создава опасен и загрижувачки преседан“, вели Шах.

„Малцинствата се директна цел на омразата и фанатичкото однесување“, додава Шах.

„На кого ќе се потпрат овие групи луѓе кога ќе им биде потребна поддршка? Тишината од страна на нашата конзервативна влада е поразителна“, вели таа.

Коментарите на Шах следуваа откако Трамп го нарече градоначалникот на Лондон национален срам.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија3 часа

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Македонија4 часа

Хан: Северна Македонија направи храбри компромиси, ЕУ губи ако не ја награди земјата

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на...

Економија5 часа

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е...

Бегството на Груевски5 часа

(Видео) Државата ќе бара екстрадиција на Груевски како организатор на 27 април

Државата ќе бара екстрадиција на поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, за настаните од 27 април 2017 година...

Регион6 часа

Јадранот се задушува во пластика и е меѓу најзагадените мориња во Европа

Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранското Море е меѓу најголемите во Европа по североисточниот дел на Медитеранот и...

Вести20 часа

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија20 часа

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт20 часа

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Вести24 часа

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт1 ден

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет1 ден

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ1 ден

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет1 ден

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет1 ден

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет1 ден

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет1 ден

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски2 дена

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Економија2 дена

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија2 дена

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Досие