Контакт

Европа

Предупредувачка приказна за коронавирусот од Италија: Не правете го она што го сторивме ние

Објавено пред

Многумина од нас беа премногу себични за да ги следат препораките за промена на нашето однесување. Сега сме во карантин и луѓето непотребно умираат, напиша италијанскиот новинар Матиа Ферареси за „Бостон глоуб“.

Во продолжение го пренесуваме целиот текст:

„Како и во секоја војна, треба да избереме кој да се лекува, а кој не“.

Ова беше наслов објавен на 9 март во „Кориере дела Сера“, водечки весник во Италија, кој нè извести дека болниците на северот на Италија, епицентарот на појавата на коронавирусот кај нас, биле оптоварени, а здравствениот систем бил на работ на колапс.

Анестезиолог од болницата во Бергамо, еден од градовите со најмногу случаи на „Ковид-19“, изјави за весникот дека одделот за интензивна нега веќе е со исполнет капацитет, а лекарите биле принудени да започнат со правење тешки одлуки на кои пациенти им е најпотребна механичка вентилација заснована на возраста, животниот век и други фактори. Исто како во време на војна. Написот беше необјасниво објавен на 15. страница, додека главниот наслов на насловната страница на весникот ги пренесе политичките кавги околу мерките за спречување на заразата.

Болницата во Бергамо не беше единствената болница во областа што се соочуваше со недостаток на капацитет и рационализација на грижата. Истиот ден, слушнав од еден менаџер од системот за здравствена заштита во Ломбардија, меѓу најнапредните и најдобро финансирани во Европа, дека видел анестезиолози како плачат во болничките ходници заради изборите што ќе ги направат.

Во деновите потоа, презаситените болници поставија шатори како импровизирани болнички одделенија, а товарните контејнери беа поставени на влезовите на медицинските центри за да ги згрижат пациентите кои доаѓаат со зголемено темпо. Некои од луѓето кои не можат да добијат медицинска нега умираат во своите домови.

Бидејќи повеќе медицински работници почнаа да опишуваат слични ситуации на социјалните медиуми и во интервјуа, италијанското друштво за анестезиолози објави вонредни нови упатства за да им помогне на лекарите кои се соочуваат со етички дилеми, со што се разјаснува дека критериумот „прв дојден, прв услужен“ што се користел кај пациентите со исти заболувања и нивото на ризик во обични времиња не било соодветно во справувањето со тековната вонредна состојба.

До минатата недела, италијанскиот јавен здравствен систем имаше капацитет да се грижи за сите. Нашата земја има универзална здравствена заштита, така што пациентите не се одвраќаат од болниците. Но, за неколку дена, системот беше уништен од вирус што јас и многу други Италијанци не успеавме да го сфатиме сериозно.

Неможноста на медицинскиот систем да се справи со протокот на пациенти во критична состојба не е еден од проблемите на овој комплексен медицински итен случај. Тоа е проблемот. Не требаше да сум изненаден. Како новинар, прочитав, слушнав и разговарав со неколку експерти објаснувајќи дека најнепосредна закана од „Ковид-19“ е тоа што болничкиот систем станува презаситен, и затоа најгорливата потреба беше да се избегнат премногу луѓе да се разболат истовремено, бидејќи ресурсите се ограничени.

Но, тие информации некако беа зачувани во некоја оддалечена меѓусебна врска од мојот ум, опфатена со непрекинат проток на битови и графикони за стапката на морталитет на стари лица, политичко лошо работење, кавги за недоволно тестирање и премногу тестирање, пропаѓање на пазарот, проекции за економското влијание на епидемијата и така натаму. Сето ова е, се разбира, исклучително релевантно – но во исто време се чувствува целосно ирелевантно кога се губат животи во ситуација што можеше да се спречи.

Значи, ова е моето предупредување за Соединетите држави: Не мораше да дојде до ова.

Секако, не можевме да спречиме појава на претходно непознат и смртоносен вирус. Но, можевме да ја ублажиме ситуацијата во која сега се наоѓаме, во која умираат луѓе кои можеле да бидат спасени. Јас, и премногу други, можевме да преземеме едноставна, но морална акција: Можевме да останеме дома.

Она што се случи во Италија покажува дека итните апели на владата и одбивањето на некои да ги променат навиките во однос на социјалните интеракции не се доволни кога страшните исходи сè уште не се очигледни; кога тие стануваат очигледни, обично е доцна да се дејствува. Јас и многу други Италијанци едноставно не видовме потреба да ги смениме нашите рутини за закана што не можевме да ја видиме.

Италија сега е во карантин од 9 март; поминаа неколку недели откако вирусот првпат се појави овде за да сфатиме дека строгите мерки се апсолутно неопходни.

Според неколку научници, Италија е 10 дена пред Шпанија, Германија и Франција во епидемијата, и 13 до 16 дена пред Велика Британија и Соединетите држави. Тоа значи дека тие земји имаат можност да преземат мерки што денес може да изгледаат прекумерни и несразмерни, но од иднината, каде што сум сега, се совршени рационални со цел да се избегне колапс на системот на здравствена заштита.

Пред епидемијата да ја погоди мојата земја, мислев дека дејствувам рационално затоа што собирав и процесирав многу информации за епидемијата. Но, мојата добра информираност не ме направи порационален. Ми недостасуваше она што може да го наречете „морално знаење“ за проблемот. Знаев за вирусот, но проблемот не ми влијаеше на значаен, личен начин. Ми требаше ужасната етичка дилема со која се соочуваат лекарите во Ломбардија за да се разбудам.

Се ставив во нивните чевли и сфатив дека треба да се направи сè за да се избегнат многу етички погубни избори: Како да одлучиме кој добива кревет, а кој не? Возраст? Животниот век? Колку деца имаат? Нивните посебни способности? Дали струката на пациентот е релевантен фактор? Дали е правилно да се спаси средовечен лекар кој ќе спаси повеќе животи ако преживее наспроти помлада личност која е невработена во последните 12 месеци? Овие се вид на теоретски прашања што треба да ги одговорите на часови за лидерство во деловно училиште. Но, ова не е тест за личност. Тоа се вистински животи.

Начинот да се избегне или ублажи сето ова во САД и на други места е да се направи нешто слично на она што го прават сега Италија, Данска и Финска, но без да ги потрошиме неколкуте, хаотични недели во кои мислевме дека неколку локални заклучувања, откажувајќи јавни собири и топло поттикнување работа од дома би било доволно да се запре ширењето на вирусот. Сега знаеме дека не беше доволно.

Во средата, премиерот Џузепе Конте, го објави последниот чекор во процесот што постепено ја претвори Италија во целосно карантирана земја. Продавниците да бидат затворени во секое време, со исклучок на аптеките, продавниците за храна и весниците, бидејќи владата мудро ги смета информациите за примарна потреба.

Сите несуштински работни места се привремено стопирани. Од лицата кои сè уште одат во канцеларијата, се бара да ја докажат апсолутната неопходност да го сторат тоа со потпишување на потврда што мора да биде доставена и проверена од полицијата.
Оние што не ги почитуваат мерките се соочуваат со затвор до три месеци и парична казна.

Излегување надвор за физичка активност е дозволено, доколку е кратко и ако лицето е само. Училиштата и универзитетите – кои се затворени од 4 март – ќе бидат затворени барем до 3 април, но датумот најверојатно ќе биде продолжен.

Животот во карантин е тежок, но исто така е и вежба за понизност. Нашата колективна благосостојба ги прави нашите мали индивидуални желби да изгледаат малку каприциозни и ситничарски. Јас и мојата сопруга работиме од дома, или барем се обидуваме. Им помагаме на децата со домашните задачи, следејќи ги упатствата што нивните учители ги испраќаат секое утро преку говорни пораки и видео, во обид да ги одржат во живот односите со своите ученици.

Засега, моите двајца синови се помалку досадни отколку што мислевме дека би биле, и добро се снаоѓаат. И фала му на Бога за нашиот мал заеднички покрив каде што можат да трчаат малку попладне, барем додека жената на 5-ти кат не се пожали на бучавата за време на нејзиниот дремка. Или јас или мојата сопруга излегуваме еднаш дневно да прошетаме и да купиме храна кога ќе ни притреба. И покрај тоа што полицајците се стационирани на улица за да ги одвратат сите да ги напуштат своите домови, двајцата сметаме дека уште има многу луѓе надвор. Читаме. Се молиме. Играме фудбал во ходникот. Тоа е време на размислување и тишина, момент во кој се појавуваат некои големи прашања – како зошто, точно, решивме да немаме ТВ.

Чудно, исто така е момент во кој нашиот вообичаен индивидуалистички, егоцентричен поглед малку опаѓа. На крајот, секој од нас се откажува од нашата индивидуална слобода со цел да ги заштити сите, особено болните и старите лица. Кога е загрозено здравјето на сите, вистинската слобода е да се следат упатствата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Истражување: коронавирусот не се пренесува преку мајчиното млеко

Објавено пред

Мајчиното млеко е безбедно, дури и ако мајката е заразена од коронавирус. Не се пренесува на новороденче преку доење, се резултатите од истражувањето спроведено од експерти од одделот за неонатологија при Универзитетот во Торино, објавени во стручното списание Frontiers in Pediatrics.

„Микробиолошките анализи покажаа дека коронавирусот не се пренесува од мајка на бебе преку доење, што е многу важно откритие“, рече професорот Дејвид Лембо, директор на Универзитетската лабораторија за молекуларна вирусологија на одделот за клинички и биолошки науки, кој го водеше истражувањето.

Мајките позитивни на Ковид-19 се придржувале кон сите здравствени мерки – користеле маски за лице, одржувале хигиена на рацете и редовно ги дезинфицирале предметите што ги користеле. Ниту едно бебе не доби Ковид-19.

„Резултатите се охрабрувачки и за мајките и за здравствените работници што се грижат за здравјето на мајките и децата“, рече проф. Лембо.

Истражувањето ги поддржува препораките на СЗО, кои дури и со ограничени достапни информации досега и земајќи ги предвид сите придобивки од доењето врз имунолошкиот систем на детето исто така им се советуваат на мајките позитивни на коронавирус, рече Енрико Бертино, координатор на истражувањето и директор на универзитетската неонатологија во болницата „Сант Ана“ во Торино.

Проф. Лембо истакна дека антивирусното дејство на мајчиното млеко се истражува на Универзитетот во Торино со години додавајќи дека се откриени и некои од неговите нови активни состојки кои може да го заштитат новороденчето од вирусни инфекции.

„Од оваа причина, освен во посебни случаи, доењето е важен извор на здравје за новороденчето и е исклучително важно за зајакнување на имунитетот на бебето“, заклучи Лембо.

Прикажи повеќе...

Европа

Брисел ja забрани проституцијата поради коронавирусот

Објавено пред

Градските власти во Брисел одлучија да ја забранат проституцијата на неодредено време во обид да го забават ширењето на коронавирусот во главниот град на Белгија.

Властите затворија и три хотели што прифаќаат сексуални работници затоа што не се почитувале мерките за дистанцирање, изјави Вафа Хамиш, портпаролка на градската влада, за АП.

Таа најави дека ќе се зајакнат полициските контроли за да се обезбеди почитување на забраната.

Одлуката е донесена по воведувањето на полицискиот час, што се однесува на ноќните барови.

Од почетокот на оваа недела сите барови и кафулиња во Брисел мора да бидат затворени во периодот од 23 до 6 часот наутро, а сите други места што продаваат пијалаци или храна ќе бидат затворени во 22 часот.

Брисел се соочува со нов скок на бројот на заразени од коронавирус.

Прикажи повеќе...

Европа

„Билд“: Германија планира да ја ограничи продажбата на алкохолни пијалаци поради коронавирусот

Објавено пред

Германските медиуми пишуваат дека Берлин има намера да ги спречи приватните забави и да ја ограничи продажбата на алкохолни пијалаци во борбата против пандемијата.

Меркел неодамна предупреди дека бројот на нови дневни случаи може да се искачи на 19.200 до Божик. По разговорите меѓу шефовите на државите и канцеларката Ангела Меркел, се очекува германските власти да предложат низа построги ограничувачки мерки.

Според новинската агенција ДПА и весникот „Билд“, кои добија пристап до нацрт-одредбата, сојузната влада сериозно размислува за мерка со која приватните забави ќе бидат ограничени на 25 лица или 50 на јавни места.

Во нацртот се споменува и забрана за продажба на алкохол во одредено време од денот во ресторани и барови во области со голем број инфекции, пишува ДВ.

Нацртот на сојузната влада исто така повикува на построги мерки за следење на контактите и обезбедување точност на информациите. За време на посетите на барови, ресторани и настани, од граѓаните може да се бара во иднина да ги дадат своите лични податоци и податоците за контакти со цел полесно да го следат ширењето на инфекцијата во случај на епидемија.

Новите регулативи треба да стапат во сила само во градовите и регионите со висок процент на заразени лица, односно каде што се заразени повеќе од 50 на 100.000 жители во период од седум дена.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија14 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија14 часа

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија15 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија17 часа

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет17 часа

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија18 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија19 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија19 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија19 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија20 часа

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет20 часа

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија21 час

Средба Османи – Вархељи: Почетокот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ22 часа

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници...

Македонија22 часа

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет23 часа

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет23 часа

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија23 часа

Министрите на владина седница ќе потпишат кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија, денеска, со почеток во 12 часот, во свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет24 часа

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа24 часа

Село во Романија третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Досие