Контакт

Свет

Преку 11 милијарди евра годишно се перат преку банки во Естонија

Објавено пред

Преку 11 милијарди евра годишно се переле преку банките во Естонија во периодот помеѓу 2012-2016, а од нив 7,3 милијарди евра биле пренесени преку сметките на нерезиденти, пренесе Ројтерс кој се повика на полициски извор.

Земјата-членка на Европската Унија ја тресат шокантните откритија за перење пари од Русија, Молдавија и Азербејџан преку нерезидентни транскакциски сметки, кои властите на Естонија и Летонија беа приморани за ги затворат.

Финанскиската полиција во Естонија изјави дека покрај овие 4 милијарди евра испрани во банките кои беа откриени преку национална финансиска агенција за истрага, дополнителни 7,3 милијарди евра биле исплатени во естонските банки преку продажба на акции од Русија.

Според извештајот на полицијата, Руските власти се обиделе да ги сопрат овие трансакции надвор од земјата, кои подоцна биле префрлени на сметки нерезиденти во банките во Естонија како подоцна би биле ликвидирани преку финансискиот систем на Естонија.

„Во 2012, преку 7,3 милијарди евра од Русија биле процесирани преку нашиот финасиски систем. Средствата биле префрлени на десетици правни лица и фирми за повеќе стоки и услуги,“ изјави финансиската полиција во годишниот извештај.

Истата година, вредноста на економијата на Естонија изнесувала само 17,9 милијарди евра. Полицијата предупреди дека годинава се очекуваат нови обиди за перење пари од други банки од Русија.

Данската финанскиска полиција, пак, изјави дека овој месец пронашла „сериозни пропусти“ во работата на Данске Банк, откако спровеле истрага врз менаџментот и вработените во филијалите на Данске Банк во Естонија.

Свет

Одлука за екстрадиција на Асанж на 4 јануари

Објавено пред

Одлуката за екстрадиција на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во САД ќе биде донесе на 4 јануари следната година. Тоа е одлучено во продолжението на судењето во лондонскиот суд, каде е завршено изнесувањето на докази.

Како што пренесува британскиот портал „Експрешанстар“, Асанж ќе помине Божик зад решетки во затворот Белмарш, каде престојува веќе 16 месеци.

Сослушувањето пред лондонскиот суд траеше четири недели.

САД го бараат Асанж поради истекување на илјадници доверливи документи за воени злосторства на САД во Ирак, Авганистан и Гвантанамо.

За време на сослушувањето, одбраната на Асанж со десетина сведоци се обидела да ја одложи екстрадицијата во САД, каде му се заканува доживотна казна затвор.

Прикажи повеќе...

Свет

Захарова: Имаме докази дека екстремисти се распоредени во Нагорно-Карабах

Објавено пред

Русија од сопствени извори има сознанија за преместување на екстремисти во зоната на судирите во Нагорно-Карабах, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Таа одговарајќи на новинарското прашање на кои информации се потпира руското МНР кога вчера соопштило дека е недопустливо екстремисти да бидат распоредени на подрачјето на судирите, пренесе ТАСС.

„Имаме такви докази. Такви информации ни се на располагање. Во целост сте во право. Таквите материјали се позајмени од социјалните мрежи и соодветни публикации, но во соопштението кое беше поставено на сајтот на Министерството за надворешни работи сигурно сме се потпирале на сопствени откритија, факти и извори“, рекла Захарова.

Соопштението, како што навела таа, предизвикало загриженост во Москва поради тие факти, но во конкретниот случај не сакала да открие детали, одговарајќи на прашањето кои земји користат екстремисти во судирите.

Руското Министерство за надворешни работи во соопштение вчера објави дека екстремисти од Сирија и Либија се прераспределени во зоната на судирите во Нагорно-Карабах.

Прикажи повеќе...

Свет

Во САД вратени последните Американци обвинети за поддршка на Исламска држава

Објавено пред

САД ги вратија последните Американци за кои се верува дека биле држени во притвор во Сирија и кои биле обвинети за подршка на таканаречената Исламска држава, соопшти американското Министерство за правда.

Овој потег би можел да и` пружи силна позиција на администрацијата на Доналд Трамп во обидот да ги убеди другите земји да ги вратат и ако е потребно кривично да ги гонат државјаните кои отишле на Блискиот Исток за да пружат поддршка на Исламска држава, оценува „Њујорк тајмс“.

Во соопштението на американското министерство се наведува дека четворицата вратени Американци биле дел од групата од 1.000 мажи од повеќе од десетина држави, кои биле во затвор во северна Сирија.

Тие четворица пролетта минатата година биле заробени од Сириските демократски сили, кои се предводени од Курдите.

Според информациите, тие се обвинети дека на групата и` пружале материјална помош.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

Захарова: Имаме докази дека екстремисти се распоредени во Нагорно-Карабах

Русија од сопствени извори има сознанија за преместување на екстремисти во зоната на судирите во Нагорно-Карабах, изјави денеска портпаролката на...

Свет2 часа

Навални најави тужба против Песков

Рускиот опозиционер Алексеј Навални најави дека ќе го тужи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој побара наводните докази за неговата...

Македонија3 часа

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

„Вратете ги парите“, „Лопови, лопови “, „Која банка е следна?“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од...

Македонија4 часа

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на...

Регион4 часа

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот коментирајќи ги...

Свет5 часа

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, САД и на Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах. Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел...

Свет6 часа

Азербејџанските сили тврдат дека уништиле ерменски ракетен систем во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан во средата објави дека вооружените сили на земјата успеале да го деактивираат ерменскиот ракетен систем...

Македонија7 часа

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена...

Топ7 часа

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Полицијата приведе тројца малолетници поради сомнение дека се сторители на кривично дело тешка кражба на дрзок начин. „На 22 септември,...

Регион8 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија9 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ9 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија11 час

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија12 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија1 ден

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион1 ден

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ1 ден

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Досие