Контакт

Регион

Претставени првите монети со ликот на кралот Чарлс III

Објавено пред

Претставени првите монети со ликот на кралот Чарлс III. Новиот монарх ќе ја замени својата мајка и ќе стане првиот крал на британските монети од 1952 година.

dobivaj vesti na viber

Британците ќе можат да ги забележат новите монети од декември, кога кусурот од 50 пени постепено ќе стапи во оптек.

Крис Баркер од музејот на Кралската ковачница рече дека портретот на Чарлс користен на монетите е „достоинствен и грациозен, како одраз на неговите години служба“.

Во согласност со традицијата, фигурата на кралот на новата монета е свртена лево – спротивно на кралицата.

Пред тоа, монетарницата ќе пушти комеморативна палета на монети во понеделник наутро како соодветна почит на животот и наследството на кралицата Елизабета.

Портретот на Чарлс ќе се појави и на специјалните комеморативни монети од 5 фунти и 50 п,пренесе Аваз.ба.

Регион

Рама: Би било катастрофа за Србија ако Вучиќ не присуствува на самитот за Западен Балкан

Објавено пред

Албанскиот премиер Еди Рама изрази уверување дека српскиот претседател Александар Вучиќ ќе присуствува на самитот Европска Унија – Западен Балкан што ќе се одржи во Тирана на 6 декември.

dobivaj vesti na viber

Рама на онлајн прес-конференција оцени дека Вучиќ нема друг избор и додаде дека во спротивно би било катастрофа за Србија, пренесува „Коха“.

„Србија ќе биде на самитот и претседателот на Србија нема друг избор освен да дојде на самитот. Ова го кажувам со убедување. Спротивното би било катастрофа за Србија и за него, се разбира“, изјави Рама.

Тој смета дека самитот во Тирана е историски затоа што за прв пат се одржува во земја која не е членка на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Регион

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Објавено пред

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции во Бугарија.

dobivaj vesti na viber

„Наместо европска солидарност, Бугарија добива цинизам!“, напиша претседателот Румен Радев на својот Фејсбук профил. Тој потсетува дека тројца бугарски полицајци досега загинале додека ја чувале надворешната граница за Европската унија.

Според Радев, премиерот на Холандија Марк Руте недозволиво предложил оваа граница да се помине за 50 евра.

Потпретседателката Илијана Јотова, исто така, ја критикуваше одлуката на холандската влада да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната.

„Холандија им го подари најдобриот божиќен подарок на сите евроскептици“, рече таа, пренесе БНР. бг.

Министерот за внатрешни работи, Иван Демерџиев, ова го дефинира како „крајно навредливо“.

Тој во својот писмен став наведува дека Бугарија прави исклучителни напори за заштита на границите и посочува на мислењето на Европската комисија според кое Бугарија ги исполнува сите барања од шенгенската легислатива.

Според министерот за правда Крум Зарков, Холандија постапува „неразумно од техничка, правна и политичка гледна точка“. За БТВ, Зарков изрази збунетост од одлуката, бидејќи, според него, Бугарија направила доволно за да ја убеди холандската влада дека ги исполнува шенгенските услови.

„Многу пати разговаравме со Холанѓаните, одговоривме на секое нивно прашање. И сега одеднаш нивниот премиер со такви неприфатливи сугестии ја донесе оваа конечна одлука. Ова однесување е целосно на сметка на Холандија во моментов“, рече Крум Зарков. .

Со реакции излегоа и лидерите на политичките сили.

На Фејсбук, копретседателот на „Продолжуваме со промената“ Кирил Петков изјави дека пред една недела разговарал со премиерот на Холандија, пред кого ги образложил чекорите што ги презема Бугарија и преземените заложби за владеење на правото и решителна борба против корупцијата.

„Бугарија заслужува да биде полноправна членка на Шенген“, вели Петков.

Лидерката на БСП, Корнелија Нинова, исто така на Фејсбук, го посочува „Шенгенот“ како една од ретките обединувачки теми и ги повикува политичките сили заедно да го бранат националниот интерес.

Пратеничката група на коалицијата „Бугарски подем“ ќе поднесе предлог до Народното собрание да се гласа против сите предложени иницијативи и именувања на Кралството Холандија, како реципрочна мерка на применетата „политика на сегрегација“. кон Бугарија.

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов се воздржа од директни јавни критики за Холандија. Тој на „Фејсбук“ објави дека имал, како што рече, искрен разговор со австрискиот канцелар Карл Нехамер, на кого изразил надеж дека бугарските власти ќе дадат одговори на сите прашања и ќе ги смират легитимните грижи на Австрија и некои други земји-членки.

Според главниот обвинител Иван Гешев, нема причина Бугарија да не биде прифатена во Шенген.

„Нè кочи преголемото изложување на проблемите на Бугарите против Бугарите. Ние заедно не ги браниме нашите национални интереси надворешно“ – вака Иван Гешев одговори на прашањето зошто земјите од ЕУ се против влезот на Бугарија во Шенген зоната.

Холандија во петокот соопшти дека нејзината одлука да не го поддржи пристапот на Бугарија во Шенген зоната не е политичка, туку заснована на факти и дека може да ја преиспита работата дури кога ќе стане јасно дека во Бугарија функционира владеењето на правото способно за справување со корупција и организираниот криминал.

Во исто време, Хаг ќе даде зелено светло за прием на Романија во зоната без гранична контрола.

Проширувањето на Шенген зоната е вклучено во агендата на претстојниот состанок на министрите за внатрешни работи и правда од Европската унија на 8 декември. Покрај Бугарија и Романија, кандидат е и Хрватска.

Прикажи повеќе...

Регион

Ученикот кој го повлече столчето на наставничката во Србија се обидел да се самоубие

Објавено пред

Таткото на ученикот Н.Ж. (17), кој на 9 ноември во Техничкото училиште во Трстеник повлече столче на наставничка, пријавил дека неговиот син синоќа се обидел да се самоубие, дознава „Новости“ од повеќе извори.

dobivaj vesti na viber

Како што е соопштено, ученикот кој Вишото јавно обвинителство во Крушевац го гони за тежок инцидент и за кој директорот претходно предложил исклучување од училиштето, се обидел да се обеси.

Итната медицинска помош од Трстеник брзо пристигнала на местото на настанот во селото од каде што е ученикот и тој во свесна состојба бил пренесен во болницата во Крушевац. Околу 1 часот по полноќ бил примен во шок собата на Одделот за интензивна нега во Крушевачката општа болница и неговата состојба е стабилна, пишува „Новости“.

Минатата недела Вишото јавно обвинителство во Крушевац поднесе барање за поведување претходна постапка против Н.Ж. и И.К.(17), а барањето за постапката, како што е наведено во обвинителството, „ оди во насока на кривичното дело злоупотреба и тортура, извршено како соизвршител“.

Пред Основното јавно обвинителство Трстеник е поведена постапка против третиот учесник во настанот М.М.(18), кој исто како И.К го снимал целиот инцидент во училницата.

Директорот на Техничкото училиште во Трстеник, Милан Глиџиќ, претходно донесе одлука за исклучување на двајца ученици Н.Ж. и М.М., кој го одобри предлогот на Наставничкиот совет, кој беше едногласно усвоен на седницата на 23 ноември.

Професорката Марија Стевановиќ била жртва на насилство во училницата, кога Н.Ж. и го повлекле столот, додека М.М и И.К снимале со своите мобилни телефони, а потоа тоа видео го дистрибуирале на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет44 минути

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа45 минути

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија1 час

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет1 час

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет1 час

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „ИзиЏет“ од Краков, Полска до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија2 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија20 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион21 час

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет22 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт1 ден

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија2 дена

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија2 дена

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет2 дена

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија2 дена

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...