Контакт

Свет

Претставник на СЗО ја критикува мерката карантин: „Последицата е ужасна глобална катастрофа“

Објавено пред

Специјалниот пратеник на Светската здравствена организација (СЗО) за Ковид-19, доктор Давид Набаро, пред неколку денови испрати прилично изненадувачко предупредување во врска со повторното воведување на општ карантин, попознат под англискиот термин „локдаун“.

Во интервју за конзервативниот британски весник Spectator, Набаро вели: „Ние (од СЗО) не се залагаме за употреба на локдаун како примарен метод за контрола на вирусот. Единствениот случај кога веруваме дека општиот карантин е оправдано решение е кога треба да купите време за да се реорганизирате, да ги прегрупирате ресурсите, заштитувајќи ги вашите истоштени здравствени работници. Но, генерално, ние претпочитаме да не се прави тоа“.

Набаро го упати својот апел како одговор на прашањето на новинарот Ендрју Нил за таканаречената Декларација од Барингтон, во која се потпишани голем број научници, предводени од епидемиологот и експерт за имунологија од Универзитетот во Оксфорд, Сунетра Гупта, епидемиологот и биостатистичар од Универзитетот Харвард, Мартин Кулдорф и епидемиологот и експерт за јавно здравје од Универзитетот Стенфорд, Џej Батачарja.

Во нивната декларација тие побараа локдаун да не се воведува поради неговите штетни влијанија врз економијата и општото јавно здравје и, наместо општите мерки за борба против пандемијата, властите да се фокусираат на најранливите групи, односно на старите лица и хронично болните. Овие групи, според научниците, се 1.000 пати поподложни на коронавирус отколку децата, а идејата е дека доколку на нив им се посвети повеќе внимание, со мерки за изолација, здравите луѓе ќе може да продолжат да живеат како пред пандемијата.

Според нив, ова би овозможило што побрзо достигнување на таканаречениот имунитет на стадо, односно процентот на оние кои преживеале Ковид-19 и стекнале имунитет, ќе го стабилизира и минимизира понатамошното ширење на инфекцијата.

„Само погледнете што се случи со туристичката индустрија, на пример на Карибите или Пацификот, затоа што луѓето не заминаа на годишен одмор. Погледнете што им се случи на малите земјоделци ширум светот затоа што нивните пазари се намалија. Погледнете што се случи со нивото на сиромаштија – се чини дека светското ниво на сиромаштија може да се зголеми двојно. Исто така нивото на неухранетост кај децата може да се зголеми двојно, затоа што децата не добиваат оброци во училиштата бидејќи нивните родители од сиромашни семејства не се во можност да си ги дозволат тоа. Ова е страшна, ужасна глобална катастрофа“, коментира Набаро.

„И затоа навистина апелираме до сите светски лидери: Престанете да користите локдаун како ваш примарен метод на контрола (на епидемијата). Развијте подобри системи за контрола. Соработувајте едни со други и учете едни од други, но запомнете, општиот карантин има една последица што никогаш не се намалува, а тоа е да се направат сиромашните многу посиромашни“, заклучува претставникот на СЗО за Ковид-19.

Сепак, во однос на предлозите за имунитет на стадо реагираше и шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус, кој рече дека ваквите идеи се неетички.

„Имунитетот на стадо се добива преку заштита на луѓето од вирус, не преку нивно изложување на него. Никогаш во историјата на јавното здравство имунитетот на стадо не бил користен како стратегија на одговор за зараза, а камо ли на пандемија“, смета челникот на СЗО, кој нагласи дека да се дозволи Ковид-19 да циркулира неконтролирано, би значело непоребни инфекции, страдање и смрт.

Европа

Германски виролог: Ефектите од вакцинацијата за првпат ќе се видат во јуни

Објавено пред

Берлинскиот есперт за вируси Кристијан Дростен рече дека летото во Германија може да излезе многу добро со продолжување на вакцинацијата и олеснување на рестриктивните мерки.

„Мислам дека ефектите што може да се припишат на вакцинацијата за прв пат ќе ги видиме во јуни“, изјави за телевизијата ЗДФ во неделата вечерта Кристијан Дростен, директор за вирологија на универзитетската болница Шарите во Берлин.

На прашањето за годишни одмори, отворање тераси на ресторани и скара со пријатели, тој објасни дека многу работи сега можат да се дозволат на отворено.

Но, Дростен предупреди дека не треба прерано да се потпадне под чувството на целосна еуфорија.

Тој истакна дека колективниот имунитет ќе ја подобри ситуацијата, но предупреди дека болеста нема да исчезне на есен.

Невакцинираните лица ќе продолжат да се заразуваат и да се разболуваат, но нема да има повеќе неконтролирано ширење на вирусот, додаде тој.

Новиот бран на зараза со коронавирус, кој ги мачи германските власти од ноември, се чини дека се намалува, со оглед на седумдневната стапка на инциденција, која се намалува веќе две недели.

Според Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“ (РКИ), бројот на новозаразени на 100.000 жители за седум дена бил 118,6 во неделата навечер на национално ниво, што е помалку од 146,5 претходната недела

Прикажи повеќе...

Регион

Масовна вакцинација на граѓани на возраст од 18 до 50 години во Словенија

Објавено пред

Во Словенија денес започнува масовна вакцинација против коронавирусот на граѓани на возраст од 18 до 50 години, најави словенечкиот премиер Јанез Јанша.

Тој изјави дека масовната вакцинација е овозможена со поголеми количини испорачани вакцини и воведување на централизирана платформа за регистрација и евиденција на вакцинирани. Јанша на „Твитер“ напиша дека во мај ќе има на располагање повеќе од 450.000 вакцини, а потоа и поголеми количини.

Во Словенија досега повеќе од 20 проценти од вкупното население примиле една доза на вакцина.

Прикажи повеќе...

Свет

Бројот на заболени од коронавирус во Индија почна да опаѓа

Објавено пред

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Индија опадна денес во споредба со неделата, регистрирани се 366.161 нови случаи на коронавирус.

Починале уште 3.754 пациенти. Индија во претходните четири дена имаше повеќе од 400.000 заболени дневно.

Во Индија, во последните 24 часа биле регистрирани 366.161 заразен со коронавирус, додека 3.754 починале, објави Министерството за здравство. Ова е првпат за некое време бројот на нови случаи да биде помал од 400.000, а бројот на смртни случаи да биде помал од 4.000.

Вкупно 22,66 милиони луѓе досега биле заразени во Индија, додека 246.116 починале.

Земјата ќе регрутира стотици поранешни припадници на воениот медицински персонал за помош на преплавениот здравствен систем, објави вчера Министерството за одбрана на земјата.

Околу 400 медицински службеници од индиската армија се очекува да служат според договор од најмногу 11 месеци, соопшти Министерството, додавајќи дека и други воени лекари биле контактирани за консултации преку интернет.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет59 минути

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умрат а лекарите го сокриле видеото

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени со коронавирус кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Македонија1 час

Заев денеска во Брисел, ќе разговара за пристапниот процес на Македонија во ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во седиштето на ЕУ во Брисел ќе има средби со претседателката на Европската Kомисија Урсула фон...

Свет2 часа

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож во Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба откако биле прободени со нож во супермаркет во Нов Зеланд,...

Свет2 часа

Состанок на Министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет2 часа

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија19 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет19 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион21 час

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ21 час

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија22 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија22 часа

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија23 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет23 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија24 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет1 ден

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет2 дена

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 дена

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт2 дена

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ2 дена

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Досие