Контакт

Европа

Приведен осомничениот за хакерски напад на германски политичари

Објавено пред

Германските власти денеска објавија дека притворен е осомничениот за хакерскиот напад кој резултираше со објавување информации за стотици политичари и познати личности на интернет, пренесе агенцијата АП.

Се наведува дека Канцеларијата на федералната криминалистичка полиција објавила дека бил пребаран стан на осомничен 20-годишник од провинцијата Хесен во централниот дел на Германија. Засега не се соопштуваат повеќе детали, но за подоцна во текот на денот најавена е прес-конференција.

АП потсетува дека речиси 1 000 луѓе беа погодени од ова истекување на податоци и дека во повеќето случаи нападот се сведувал на објавување основни информации за тоа како да се контактираат тие луѓе, но и дека во околу 60 случаи биле откриени подетални лични податоци.

Агенцијата информира дека, според истрагата, биле објавени податоци на пратеници од сите партии во Бундестагот, освен на ултрадесничарската Алтернатива за Германија (АФД).

 

Европа

Членови на семејството на напаѓачот во Утрехт: Го направи тоа поради семејни проблеми

Објавено пред

Членови на семејството на напаѓачот од Утрехт изјавиле дека Ѓокмен Танис го извршил нападот поради семејни проблеми, јави „Анадолија“.

Тој, наводно, поради семејни проблеми, утрово пукал во луѓето во трамвај. Најпрвин пукал во член од своето семејство, а потоа и во луѓето што се обидувале да му помогнат на повредениот.

Според пишувањата на холандските медиуми, Танис имал нарушено ментално здравје, а пред две недели бил на судење поради силување.

Полицијата соопшти дека се разгледуваат повеќе можни причини за нападот и дека не е утврдено дали станува збор за терористички напад. Полицијата не ја исклучува можноста нападот да е извршен од семејни причини.

Танис со години не бил во контакт со татка си, кој живее во Турција. Се појавија и информации дека неговите родители се разведени по што татко му повторно се оженил.

Полицијата го уапси Танис неколку часа по нападот. Градоначалникот на Утрехт, Јан ван Занен, соопшти дека се убиени три лица, а девет се повредени. Подоцна полицијата соопшти дека се повредени пет лица.

Прикажи повеќе...

Европа

Муслиманите во Британија бараат средства за обезбедување на џамиите

Објавено пред

По минатонеделниот напад во Нов Зеланд, во кој загинаа 50 лица, муслиманските водачи во Британија побараа од властите да им дадат средства за обезбедување на џамиите, како што тоа беше направено за еврејската заедница во земјата.

Харун Кан, генерален секретар на Муслиманскиот совет на Велика Британија, предупредува дека постои ризик од слични напади и во Британија.

Владата ја зголеми финансиската помош за еврејските институции по зголемувањето на бројот на антисемитските напади ветувајќи 14 милиони фунти за поддршка на безбедноста во речиси 400 синагоги и 150 еврејски училишта, што е еднакво на 25.000 фунти од институција.

Кан ја повикува владата да покаже иста таква поддршка и за муслиманските заедници.

Во писмото што Кан ќе ѝ испрати на премиерката на Британија се вели дека 52 отсто од целиот криминал од омраза на верска основа се злосторства против муслиманите. Тој додава дека со оглед на тоа што џамиите се отворени седум дена во неделата, ризикот од слични напади како тој во Нов Зеланд е голем, особено во време кога десничарското движење зема замав.

„Долгорочната посветеност на обезбедување на муслиманските заедници слично како еврејските е апсолутно неопходна во овие проблематични времиња кога се бориме со тоа да постигнеме рамнотежа меѓу потребата од безбедност и нашата желба за континуирана отвореност“.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон размислува да забрани протести на Шанзелизе

Објавено пред

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, размислува да забрани демонстрации на познатата париска авенија Шанзелизе (Елисејски Полиња), објави агенцијата „Ројтерс“, повикувајќи се на информации од претставник на претседателскиот кабинет.

Агенцијата АП пренесува дека државниот секретар на француското Министерство за внатрешни работи, Лоран Нун, потврдил дека во саботата полицијата не успеала да ги спречи насилните демонстрации на „жолтите елеци“ во Париз и рече дека владата се обидува да избегне повторување на ова сценарио.

Во саботата, за време на протестите, демонстраните запалија банка во приземје на седумкатна станбена зграда веднаш покрај авенијата Шанзелизе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Пожарот на Скопска Црна Гора се шири

Пожарот на Скопска Црна Гора, на местото наречено Влајингроб, што избувна пред неколку часа, се шири. На терен интервенираат противпожарни...

Свет12 часа

Уапсен осомничениот за нападот во трамвајот во Утрехт

Холандските власти го уапсиле осомничениот за нападот во Утрехт, во кој беа убиени три лица. Станува збор за триесет и...

Топ15 часа

Собранието ќе потроши речиси половина милион евра на авиобилети и хотели

Засилена меѓународна соработка, средби, конференции, семинари, специјални гостувања поврзани со ЕУ и НАТО-интеграцијата, како и редовни активности на пратениците, спаѓаат...

Македонија15 часа

Кај „Чинарот“ во Охрид се ѕида со одобрение за поставување урбана опрема

Општина Охрид ги одобрила градежните активности на плоштадот Чинар во Охрид, каде што минатата недела охриѓани алармираа за нова дивоградба....

Македонија16 часа

(Видео) Премиерот со премногу овластувања во новата агенција за разузнавање, реагираат експертите

Една од главните забелешки на експертската јавноста на јавната расправа за формирањето на новата агенција за разузнавање која ќе ја...

Свет17 часа

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение...

Свет19 часа

Напаѓачот од Нов Зеланд сам ќе се брани пред судот

Терористот кој во петокот во новозеландскиот град Крајстчрч нападна две џамии и уби 50 луѓе, а рани над 40, планира...

Владо Бучковски Владо Бучковски
Македонија19 часа

Бучковски ми кажа дека „Маѓар телеком“ е политички монтиран случај, рече сведокот

Професорот од Правниот факултет Дејан Мицковиќ во сведочењето за случајот „Маѓар телеком“ на прашање на обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова,...

Македонија20 часа

Мицковиќ: На Зврлевски му пријавив дека добивам закани да сведочам за „Маѓар телеком”

Дејан Мицковиќ, професорот од Правниот факултет во Скопје, сведочеше на денешното рочиште за случајот „Маѓар телеком”, како поранешен претседател на...

Топ20 часа

Двајца мотоциклисти загинаа во сообраќајни несреќи

Дваесет и едногодишен гостиварец вчера загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток, додека возел мотоцикл...

Свет21 час

Австралиската полиција ги претресе куќите на сестрата и мајката на Брентон Тарант

Австралиската полиција извршила претрес во две куќи на подрачјето на Нов Јужен Велс во потрагата по материјал што би можел...

Регион22 часа

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што...

Свет22 часа

Владата на Нов Зеланд поддржа построги закони за оружје

Премиерот на Нов Зеланд, Јакинда Ардерн, изјави дека владиниот кабинет ги поддржал измените на законот за оружје, по терористичкиот напад...

Регион1 ден

Грчката полиција: Брентон Тарант престојувал на Крит и Санторини

Грчката полиција соопшти дека осомничениот за нападите во двете џамии во Нов Зеланд, Брентон Харисон Тарант престојувал на грчките острови...

Избори 20191 ден

Силјановска: Да ја спречиме еколошката катастрофа во Охрид и Струга

„Македонијо, време е да ја спречиме оваа еколошка катастрофа што се случува во Охрид и Струга“, порача кандидатката за претседател, Гордана...

Свет2 дена

Масовен погреб за жртвите од авионската несреќа, во земјата спуштени празни ковчези

Илјадници граѓани и членови на семејствата се собраа на заедничкиот погреб за жртвите на настраданите во недамнешната авионска несреќа во...

Избори 20192 дена

Пендаровски: Мојот концепт е за напред, а на Силјановска е за назад

Заедничкиот кандидат за претседател на нашата држава Стево Пендаровски по посетата на Охрид, попладнево се сретна и со граѓаните во...

Крвав четврток2 дена

Првпат во Македонија притворот се гарантира со гаранција, реагираат адвокатите на обвинетите за 27 април

Адвокатите на обвинетите за настаните од 27 април реагираат на определувањето притвор за нивните клиенти, бидејќи, како што пишуваат, судот...

Македонија2 дена

(Видео) Арсовски: Шилегов ќе ги труе скопјани со опасен отров од странство

Петре Шилегов нема намера да се откаже од труењето на скопјани, истакна денеска на прес-конференција Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој...

Регион2 дена

Вучиќ за упадот во РТС: Нема да дозволиме насилство, наидоа на тврд орев

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска напладне се обрати пред српската јавност во однос на вчерашните случувања, кога дел од демонстрантите...

Досие