Контакт

Свет

Принцот Хари призна дека консумирал алкохол и дрога, а имал и панични напади поради смртта на неговата мајка

Објавено пред

Принцот Хари не престанува да раскажува детали од неговиот живот. Сега тој се осврна и на познатото интервју на Би-Би-Си со принцезата Дијана кое деновиве повторно е актуелно откако стана извесно дека новинарот, Мартин Башир, пред повеќе од 20 години фалсификувал документи за да ја убеди принцезата да ја интервјуира.

Во разговор со водителката, Опра Винфри, во новата серија за ментално здравје, тој зборуваше за вознемиреноста и паничните напади со кои се соочувал како член на кралското семејство, како и за погребот на принцезата Дајана.

Хари призна дека една деценија по смртта на неговата мајка дека пиел лекови, алкохол и консумирал дрога за да ја ублажи болката.

„Јас пиев толку многу за една ноќ, колку што би пиел секој за една недела“, рече Хари.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Combster (@combsterapp)

Дајана, принцезата од Велс, почина во сообраќајна несреќа во Париз во 1997 година, обидувајќи се да избега од папараците.

Во новиот сериал „The Me You Can’t See“, принцот Хари рече дека периодот од 28-та година до 32-та година е неговиот најголем кошмар и дека тогаш се борел со напади на вознемиреност и паника.

„Едноставно, психички бев во многу лоша ментална состојба. Секојпат кога ќе облечев костум и вратоврска…требаше да играм улога. Ќе го прилагодав изразот на лицето кон јавноста и гледајќи се во огледало си велев: ‘Одиме’“, рече тој.

На погребот на неговата мајка, принцот Хари чекореше зад ковчегот заедно со неговиот брат, татко, чичко и дедо.

„Она што најдобро го паметам се звуците на копитата на коњите. Се чинеше како да сум надвор од моето тело и да го правам она што другите го очекуваа. Покажав само една десетина од она што го чувствував. Тоа беше мајка ми, а вие никогаш не сте ја ни запознале“, вели принцот.

Хари минатата недела изјави дека е решен да го „прекине циклусот на болка“ што го чувствувал на својата кожа како дете. Тој рече дека сака неговите деца да растат на поинаков начин и откри дека посетувал терапија.

Војводата од Сасекс рече дека тој бил најсреќен во годините поминати во војска, бидејќи во тоа време немал „посебен третман“.

Хари ја коментираше целокупната ситуација со Би-Би-Си и нивното извинување по 26 години. Како што вели, му е жал што неговата мајка не открила дека е измамена.

„Нашата мајка беше неверојатна жена која својот живот го посвети на службата. Таа беше издржлива, храбра и несомнено искрена. Ефектите од бранот на културна експлоатација и неетички практики на крајот и’ го одзедоа животот. На оние кои презедоа некаква форма на одговорност, Благодарам. Тоа е првиот чекор кон правдата и вистината. Сепак, она што длабоко ме загрижува е дека ваквите практики и денес се распространети“.

На интервјуто вчера се осврна и принцот Вилијам кој рече дека измамничкиот начин на кој е добиено интервјуто значително влијаело на она што го кажала мајка му.

„Интервјуто беше најголем придонесувач за влошување на односите на моите родители. Неопислива тага доаѓа од сознанието дека неуспесите на Би-Би-Си значително придонеле за нејзиниот страв, параноја и изолација, на што се сеќавам од последните години со неа. Но, она што најмногу ме растажува е тоа што, ако Би-Би-Си правилно ги испиташе поплаките и загрижените прашања, кои првпат беа изразени во 1995 година, мајка ми ќе знаеше дека е измамена. Не само што Башир ме изневери, туку и првите луѓе на Би-Би-Си. Овие пропусти, утврдени од истражувачки новинари, не само што го изневерија моето семејство, туку ја изневерија и јавноста“.

Во контроверзното интервју, принцезата рече: „Бевме тројца во тој брак“. Тоа беше првпат некој од кралското семејство толку отворено да зборува за животот во палатата, а гледачите внимателно следеа како таа раскажува за нејзиниот несреќен брак со принцот Чарлс, нивните работи, за најинтимните детали од семејството.

Лејди Ди тогаш призна дека имала афера. Таа рече дека поради аферата на принцот Чарлс со Камила Паркер (денес негова сопруга) се чувствувала безвредна. Откри дека имала булимија и се повредувала.

Во извештајот од 126 страници, напишан од пензионираниот судија Џон Дајсон, се наведува дека Би-Би-Си, по интерна истрага, го прикрила „некоректното однесување” на Башир, кој не бил познат новинар кога ја интервјуирал Дајана.

Истрагата која била спроведена, ги утврдила начините и методите со кои Башир ги користел за да дојде до принцезата Дајана. Тие покажале дека новинарот не само што ги мамел челните луѓе во телевизијата, туку и родениот брат на принцезата Дајана, Ерл Спенсер.

Башар на Спенсер му покажал фалсификувани изводи кои покажуваат како една новинарска групација, го плаќала негов близок соработник. На тој начин тој сакал да стекне доверба кај Спенсер за да може полесно да дојде дој Дајана. Кога раководителите во „Би-би-си“, го прашале Башар за наводните изводи, тој негирал дека на Спенсер му покажал било какви документи.

Во извештајот се критикува и однесувањето на Тони Хол, поранешниот извршен директор на корпорацијата, кој беше обвинет за пропусти и „многу неефикасна“ истрага. Како тогашен шеф на Би-Би-Си, тој бил свесен дека Башир кажал „сериозни и необјасниви лаги“ за тоа што сторил за да ја убеди принцезата да разговара со него.

„Без оправдување, Би-Би-Си не ги исполни високите стандарди на интегритет и транспарентност што го карактеризираат“, се вели во извештајот.

Хол, денеска поднесе оставка од функцијата претседател на управниот одбор на Британската национална галерија, откако беше критикуван за интервјуто.

„Како што веќе реков, многу ми е жал за настаните од пред 25 години и верувам дека лидерството значи преземање одговорност“, рече Хол.

Британската телевизија „Би-би-си“, пред два дена се извини поради начинот на кој Башир го извел интервјуто со принцезата Дајана.

Свет

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Објавено пред

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебреизус рече дека има пад на новозаразени со коронавирус во последните седум недели.

Ова е најдолг период на опаѓање на неделно ниво од почетокот на пандемијата.

Гебреизус во Женева изјави дека нивната цел е да се вакцинира најмалку 70 проценти од светската популација до самитот Г7 што ќе се одржи во Германија во 2022 година.

„Потребни ни се 11 милијарди дози вакцини за да ја постигнеме оваа цел“, рече лидерот на СЗО.

Проценувајќи ја моменталната состојба кога станува збор за пандемијата, Гебреизус рече дека бројот на новозаболени е намален во последните седум недели.

„Иако бројот на новозаразени на неделно ниво е најмал од февруари, бројот на смртни случаи не опаѓа толку брзо. Бројот на смртни случаи пријавени минатата недела беше сличен на претходниот. Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден, рече Гебреизус.

Тој напомена дека падот на бројот на заразени лица е само маска наспроти алармантното зголемување на смртните случаи во многу земји. Според него „ненадејното зголемување во Африка е особено загрижувачко затоа што ова е регион со мал пристап до вакцини“.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден вети дека ќе му ја каже „црвената линија“ на Путин

Објавено пред

Американскиот претседател Џозеф Бајден вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е „црвената линија“, пренесе агенцијата Франс прес.

„ Не бараме конфликт со Русија, но ќе одговориме доколку Русија продолжи со своите активности“, изјави Бајден пред новинарите по самитот на лидерите на НАТО.

Бајден, кој ќе се сретне со Путин во Женева во четврток, го опиша рускиот претседател како интелигентен, цврст и „достоен противник“.

„ Сепак, тој (Путин) мора да разбере дека ќе биде трагедија ако умре опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој е во затвор во Русија“, предупреди Бајден.

Американскиот претседател го осуди „агресивното однесување“ на Русија и инсистираше на поддршка на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина. Русија го анексираше украинскиот полуостров Крим во 2014 година и ги поддржува проруските бунтовници во источна Украина.

Според агенцијата АП, Бајден изразил надеж дека рускиот претседател ќе покаже интерес за „промена на перцепцијата што светот ја има за него“.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Објавено пред

Кинеската мисија во Европската унија денеска ја осуди проценката на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“.

Водачите на НАТО вчера изразија загриженост за амбициите на Кина за развој на нуклеарен арсенал, означувајќи го како системски предизвик за време на самитот на кој американскиот претседател Џо Бајден ги повика своите колеги од НАТО да се спротивстават на кинескиот авторитаризам и растечката воена моќ.

„ Амбициите и однесувањето на Кина претставуваат предизвик за меѓународниот поредок заснован на правила и во области од значење за безбедноста на Алијансата“, рече лидерот на НАТО.

„НАТО кажува невистини за мирниот развој на Кина, погрешно ја проценува меѓународната ситуација и укажува на менталитетот на Студената војна“, рече Кина во одговорот објавен на веб-страницата на кинеската мисија

Се додава дека Кина е секогаш посветена на мирен развој и не претставува никому системски предизвик, но дека нема да остане без одговор ако некој стави такви предизвици пред себе.

Групата седум најразвиени земји (Г7), кои се состанаа во Велика Британија за време на викендот, ја критикуваа Кина за нејзините човекови права во провинцијата Синџијанг, повика на висок степен на автономија во Хонг Конг и побара темелна истрага за потеклото на коронавирусот во Кина.

Кинеската амбасада во Лондон објави дека решително се спротивставува на споменувањето на Синџијанг, Хонг Конг и Тајван, наведувајќи дека фактите се искривени и со тоа се откриваат злобните намери на повеќе земји, како што се САД.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебреизус рече дека има пад на новозаразени со коронавирус во последните...

Свет16 минути

Бајден вети дека ќе му ја каже „црвената линија“ на Путин

Американскиот претседател Џозеф Бајден вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет30 минути

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската унија денеска ја осуди проценката на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија15 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет16 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет18 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија19 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа19 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија20 часа

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија21 час

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион22 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија22 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија24 часа

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет24 часа

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија1 ден

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт2 дена

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт2 дена

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт2 дена

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија2 дена

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа2 дена

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Досие