Контакт

Свет

Пристигнува вакцината на „Новавакс“ – направена е со помош на стар и проверен метод

Објавено пред

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека нејзините експерти препорачале условно одобрување на вакцината на американската компанија „Новавакс“.

dobivaj vesti na viber

Минатиот петок Светската здравствена организација итно ја одобри вакцината против ковид произведена од „Новавакс“ и Индискиот серумски институт, отворајќи го патот нивната вакцина да биде вклучена во програмата Ковакс на Обединетите нации за испорака на третмани во сиромашните земји.

Тоа е деветта вакцина што СЗО издава дозвола за итна употреба, што може да значи дека ќе биде прифатена од некои земји кои на патниците признаваат само имунизација со вакцини признати од оваа светска организација, пренесе „Радио Слободна Европа“.

„Одлуката на СЗО има за цел да го зголеми пристапот до вакцини, особено во сиромашните земји, од кои 41 земја сè уште не успеале да вакцинираат 10 отсто од населението, додека во 98 земји стапката е помала од 40 отсто“, рече помошник генералниот директор на СЗО за пристап до лекови и медицински производи Марианџело Симао.

Програмата Ковакс дистрибуира вакцини против ковид во многу земји со низок приход. Склучен е договор со Индискиот серумски институт, најголемиот светски производител на вакцини, за испорака на 1,25 милијарди дози вакцини на „Новавакс“.

Сите вакцини функционираат така што го учат имунолошкиот систем на телото да го нападне коронавирусот, но тоа го прават на различни начини. За разлика од вакцините кои се веќе одобрени за употреба во САД, вакцината на „Новавак“, наречена NVKS-CoV2373, е направена со поконвенционални методи.

Оваа вакцина е направена на конвенционален пристап за разлика од другите вакцини и се смета дека ја намалува неодлучноста во врска со вакцините.

Таканаречената технологија на протеинска подединица на Novovac (што значи дека нивните вакцини содржат прочистени делови од патогенот) е веќе тестирана и тестирана и со децении се користи за вакцинација против разни болести, вклучително и хепатитис Б.

Европа

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Објавено пред

Полицијата сѐ повеќе се сомнева дека убиството на малата Луиза било планирано, особено кога се појавија нови детали од истрагата.

dobivaj vesti na viber

Полицијата ги пребарала куќите на девојките и пронашла докази дека тие биле под истрага за кривична одговорност пред убиството на Луиза.

„Билд“ пишува дека девојките наводно злосторството го планирале со денови. Тие тврдат дека при пребарувањето на „Гугл“ на нивните телефони откриле дека го барале терминот „отсуство на кривична одговорност“.

Иако девојките го признале убиството, оружјето со кое го извршиле делото сѐ уште не е пронајдено.

Во меѓувреме, полицијата ја прекина потрагата по оружјето. Имаше шпекулации дека се работи за мал нож, а британски „Дејли мејл“ објави дека Луиза можеби е убиена со турпија за нокти.

„Не се планирани натамошни претреси на областа. Направивме сѐ што е човечки можно за да го најдеме оружјето со кое беше убиена“, соопштија од полицијата.

Медиумите потсетуваат дека 12-годишната Луиза била избодена 32 пати од своите пријателки, кои потоа ја оставиле да искрвави. Неофицијалната тепачка меѓу пријателките избувнала поради видео на „Тик-ток“, а ножот со кој беше прободена Луиза никогаш не беше пронајден.

Германски „Билд“ претходно објави дека Луиза наводно првин била малтретирана, потоа избодена и оставена сама да крвави до смрт во шумата.

Поради големиот број убодни рани и степенот на повреди по телото на девојчето, обвинителите говорат и за таканареченото претерано убиство.

Неофицијално, најдобрата пријателка на Луиза (13) ја убедувала помладата девојка да ја убие Луиза. Сомнежите се дека мотивот за убиството е одмазда.

Соседите ги виделе девојчињата заедно во шумата.

Девојчињата подоцна се соочиле со своите контрадикторни изјави пред родителите и психолозите по што го признале делото.

Прикажи повеќе...

Свет

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени

Објавено пред

Непознат маж со својот автомобил влетал во пешаци во паркинг-гаражата на аеродромот „Келн-Бон“ на западот од земјата, при што повредил неколку лица. Според локалната полиција, мажот удрил и во неколку автомобили, пренесуваат германските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Полицијата соопшти дека има индиции оти мажот имал проблеми со менталното здравје.

Како што дознава „Билд“, мажот давал отпор при апсењето пред полицијата да го совлада. Повредени се и двајца полицајци.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Герасимовски: Нова фасада и реконструкција на целиот покрив во градинката „13 Ноември“

Објавено пред

Во завршна фаза е поставувањето енергетски ефикасна фасада во должина од речиси 1.500 квадратни метри и реконструкција на целата покривна површина, информира градоначалникот Горан Герасимовски, кој беше на увид во градежните активности во градинката „13 Ноември“, објект „Јасмин“, до Полициската станица Беко.

dobivaj vesti na viber

„90 % од градежните зафати на покривната површина на покривот на градинката објектот ‘Јасмин’ се веќе готови. Станува збор за реконструкција на целата покривна површина. Истовремено, работиме и на поставување енергетски ефикасна фасада. Во моментот поставени се изолација и подлога и се работи на поставување топлотна изолација на фасадата за зголемување на енергетската ефикасност. По завршување на фасадата, останува уште да се изработат завршните работи и опшивките на покривот“, изјави Герасимовски

Претходно, во градинката беа реконструирани сите тоалети. Целта на Општина Центар е да обезбеди квалитетен престој и функционални детски градинки. Со целосна реконструкција на фасадата и покривот на градинката Општина Центар решава уште еден голем проблем и истовремено обезбедува уште подобри услови за престој на децата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Апелација одлучи за „Плацови на Водно“: Мијалков ослободен од затвор, Груевски треба да издржи девет години

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по предметот познат како „Плацови на Водно“, по одржана јавна седница и разгледување на списите во...

Топ1 час

(Видео) Запленети четири вреќи со марихуана вредни околу 100.000 евра, дилерите при бегство оштетиле полициско возило

Полицијата спречила транспорт на речиси 35 килограми дрога, а во врска со настанот уапсени се две лица од скопско Арачиново....

Македонија2 часа

Побарал кисела вода, а добил корозивно средство – битолчанец завршил со труење на Токсикологија

45-годишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба, ова во изјава за „Фокус“...

Македонија3 часа

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој парламент нема мандат да го менува Уставот

„Ќе продолжат, притисоците нема да престанат. Ако мислите дека ќе се откажат, нема да се откажат. Затоа што овие од...

Македонија5 часа

Обвинители, полицајци и инспектори влегоа во битолската болница за Јана, директорот не може да каже дали има лекарска грешка

Обвинителство, полиција, Инспекторат – ова се трите институции кои од се влезени на контрола во Клиничката болница – Битола откога...

Македонија5 часа

Инспекции ја тресат болницата во Битола по смртта на петгодишното девојче, на семејството не му се јавил никој од здравствените власти

Вонредниот надзор, кој треба да утврди како починало петгодишното девојче од Битола, е во тек, а досега здравствените институции не...

Македонија5 часа

Задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“, велат од „Транспаренси интернешнл“

Од „Транспаренси интернешнл“ гледаат задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“. „Транспаренси интернешнл – Македонија“ од 2012 година...

Свет6 часа

Медведев: „Ќе одиме до Киев“

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека ништо не може да се исклучи и дека, доколку...

Европа6 часа

Хил: Бомбардирањето на НАТО на Србија е дипломатски неуспех, граѓаните на Србија никогаш не треба да го заборават

Американскиот амбасадор Кристофер Хил го оцени бомбардирањето на НАТО на Србија како дипломатски неуспех, изрази сочувство до сите семејства на...

Свет7 часа

(Видео) Запалено градското собрание во Бордо на протестите против пензинската реформа во Франција

Градското собрание во францускиот град Бордо беше запалено на протестите што се одржуваат во целата земја против подигање на старосната...

Регион7 часа

На денешен ден почна бомбардирањето на Југославија од НАТО

Сирените се слушаа 78 дена, а вкупниот број на жртвите никогаш не е утврден. Се проценува дека во текот на...

Топ7 часа

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината...

Свет8 часа

(Видео) Пожар во Русија: има опасност пламенот да се прошири на складиште со запалива течност

Пожар избувна во зградата на истражувачко-производствениот комплекс во градот Арамил, Русија, соопшти прес-службата на регионалната главна управа на Министерството за...

Свет8 часа

Турската парламентарна комисија го одобри влезот на Финска во НАТО

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент го одобри предлог-законот за членство на Финска во НАТО. Сега претстои предлог-законот да...

Спорт17 часа

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации...

Македонија18 часа

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да ѝ дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион21 час

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ23 часа

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија1 ден

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија1 ден

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...