Контакт

Свет

Проблеми со софтверот предизвика подолга пасошка контрола на парискиот аеродром

Објавено пред

Службите кои управуваат со париските аеродроми Шарл де Гол и Орли и железничката служба Еуростар денеска ги предупредија патниците дека имаат проблеми со софтверот, што предизвика подолги проверки при пасошите и безбедносните контроли.

dobivaj vesti na viber

„Денес нашите станици се многу зафатени. Проверките на пасошите и безбедносните проверки траат подолго од вообичаеното поради проблемите што ги имаат француските власти со контролните системи“, се наведува на твитер-профилот на Еуростар.

Аеродромите низ Европа се обидуваат да се справат со зголемувањето на бројот на патници по пандемијата, а британските аеродроми се пред особено тешка недела, бидејќи училишните празници се преклопуваат со церемонијата по повод 70-годишнината од тронот на кралицата Елизабета, наведува „Ројтерс“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Шолц: Односите со Русија не можат да се вратат во состојба пред нападот на Украина

Објавено пред

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави на самитот на Г7, дека односите со Москва не може да се вратат во состојбата пред рускиот напад врз Украина, што доведе до долгорочни промени во меѓународните односи.

dobivaj vesti na viber

„Кога ситуацијата ќе се промени, мора да се промениме и ние“, рече Шолц на крајот од вториот ден од самитот на Г7 што се одржа во замокот на Баварските Алпи.

Шолц, кој е домаќин на овогодинешниот собир, рече дека лидерите на Г7 во понеделникот одржале конструктивни разговори со Индија, Индонезија, Сенегал, Јужна Африка и Аргентина, кои тој ги нарече „демократии на иднината“.

„Добро е, важно и неопходно е да разговараме еден со друг. Слушањето на другите создава меѓусебно разбирање и ни ја олеснува работата“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Едно лице загина во торнадо во Холандија

Објавено пред

Торнадо го погоди холандскиот крајбрежен град Зирикса, на југозападниот дел на земјата, при што загина едно лице, а десет се повредени, јавуваат агенциите.

dobivaj vesti na viber

„За жал, едно лице загина во торнадото, а првите извештаи велат дека се повредени уште 10“, соопштија властите на провинцијата Зиланд.

Додаваат дека службите за итни случаи сè уште го проценуваат влијанието од тој редок феномен.

Торнадото подигна покриви на четири куќи и предизвика рушење на фасадата на една, соопштија надлежните и посочија дека „штетите се големи на неколку улици во градот“.

Секоја година се повеќе торнада ја погодуваат Холандија, но последното со фатални последици се случи во 1992 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Сопственикот на „Азовстал“ ја тужи Русија, најбогатиот Украинец барал милијарда долари

Објавено пред

Најбогатиот Украинец и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол, Ринат Ахметов, поднел тужба против Русија до Европскиот суд за човекови права, барајќи компензација за, како што навел, милијарди долари деловни загуби поради руската инвазија, пренесуваат агенциите.

dobivaj vesti na viber

Ахметов, во чија фабрика украинските борци со недели се спротивставуваа на руското бомбардирање, ја тужи Русија за „тешка повреда на неговите имотни права“, објави неговата холдинг компанија „System Capital Management“ (SCM), пренесува Ројтерс.

Во соопштението на компанијата се вели дека Ахметов бара и судски налог за „да се спречи Русија да продолжи да спроведува блокади, грабежи, пренасочувања и уништување на житото и челикот“ произведени од неговите компании, пишува медиумот.

„Злото не смее да остане неказнето. Руските злосторства против Украина и нашиот народ се бесрамни и оние кои се виновни за нив мора да бидат повикани на одговорност“, кажал Ахметов, според компанијата.

Тој додал дека „грабежот на украинската извозна стока, вклучително и житото и челикот, веќе резултираше со пораст на цените и гладување на луѓето ширум светот“, и дека, како што рекол, „овие варварски акции мора да се прекинат и Русија да плати за сите“.

На прашањето за тужбата на Ахметов, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјавил дека Русија повеќе не е под јурисдикција на Европскиот суд за човекови права.

Според магазинот „Форбс“, нетото богатство на Ахметов изнесувало 15,4 милијарди долари во 2013 година, но неговата деловна империја оттогаш ги трпела последиците од повеќегодишните борби меѓу про-пруските сепаратисти во источна Украина, како и од последиците од воената акција на Москва во таа земја.

Ахметов минатиот месец објавил дека неговата компанија Метинвест, најголемиот украински производител на челик, претрпела загуба од 17 до 20 милијарди долари поради руското бомбардирање во Мариупол. Конечната сума ќе биде одредена во тужбата, изјавил тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа4 часа

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија4 часа

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа4 часа

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа5 часа

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија8 часа

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија8 часа

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија8 часа

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија9 часа

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ9 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија9 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион11 час

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ12 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет12 часа

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет13 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет13 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион1 ден

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет1 ден

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...

Свет1 ден

(Видео) Лидерите на Г7 се шегуваа на сметка на Путин

Лидерите на самитот на Г7 на најиндустриските земји во Германија се пошегуваа со изгледот на рускиот претседател Владимир Путин. Тие...

Свет1 ден

Џонсон сака Велика Британија повторно да се вклучи во Европа

Британскиот премиер Борис Џонсон е заинтересиран за францускиот проект на Европската политичка заедница, кој ќе и овозможи на Велика Британија...