Контакт

Свет

Пронајдени остатоци од човечки тела и делови од авионот кој вчера се урна во морето крај Џакарта

Објавено пред

Индонезиските власти откриле сигнали од две локации во Јаванското море. Се верува дека тие можеби потекнуваат од црната кутија на авионот на „Сривиџаја ер“, кој исчезна од радарите само четири минути по полетувањето на домашен лет од Џакарта за Понтијанак.

Спасувачките екипи пронашле делови од човечки тела и парчиња од трупот на авионот. Во него имало 56 патници и шест членови на екипажот, вкупно 62 лица.

Сè уште нема официјални податоци за жртвите.

„Уверен сум дека авионот ќе го најдеме многу наскоро“, рече член на индонезиското воено воздухопловство вклучен во потрагата, која се фокусира на поширокото подрачје на островите Лаки и Ланканг каде длабочината на морето е помеѓу 20 и 23 метри.

Авионот „боинг 737-500“, на компанијата „Сривиџаја ер“, вчера непосредно по полетувањето во 7 часот и 40 минути, паднал во морето откако нагло ја изгубил висината и набргу по полетувањето од индонезиската престолнина го загубил контактот со контролата на летање и исчезнал од радарите.

Војската распореди неколку воени бродови и два хеликоптера „Супер Пума“ во областа со цел да се помогне во потрагата, изјави командантот на вооружените сили.

Градоначалникот на областа каде исчезна авионот пренел сведоштва од локалните рибари кои наводно ја виделе експлозијата во близина на островот Лаки.

Роднините на исчезнатите патници, уште од вчера со нетрпение чекаат вести за авионот и судбината на нивните најблиски.

Свет

Во Јапонија умрела жена по примањето на вакцината на „Фајзер“, причината за смртта и натаму непозната

Објавено пред

Јапонското Министерство за здравство објави дека една жена починала во 60-тата година од животот по примањето на вакцината против коронавирусот од „Фајзер“, а причината за нејзината смрт сè уште не е утврдена.

Жената починала од крвавење во мозокот три дена по приемот на вакцината, соопшти Министерството, додавајќи дека е можно двата настана да не се поврзани.

Таа се вакцинирала во петокот, а сомнежите се дека добила крвавење во мозокот три дена подоцна. Станува збор за првата смрт во Јапонија пријавена по вакцинација.

„Крвавењето во мозокот, за кое постои сомневање дека е причина за смртта, не е толку ретко кај луѓето на возраст меѓу 40 и 60 години. Овој пат, врз основа на примери од странство, се чини дека нема поврзаност помеѓу крвавењето во мозокот и вакцините против коронавирусот“, рекол Томохиро Морија, доктор кој е ангажиран и како стручен советник на владата.

„Можеби е случајност, треба да се соберат повеќе информации за работните групи да ја проценат ситуацијата“, велат здравствените власти.

Претставниците на „Фајзер“ во Јапонија не биле достапни за коментар. „Фајзер“ во ноември минатата година соопшти дека вакцината е ефикасна кај сите возрасни и етнички групи и дека нема поголеми несакани ефекти, што е знак дека имунизацијата може да се спроведува во светот.

Здравствените власти насекаде во светот го пофалија брзиот развој на безбедна и ефикасна вакцина, но ги предупредија луѓето со хронични здравствени проблеми првин да се консултираат со лекар пред да се решат за имунизација.

Јапонија, како членка на Г7 индустриски најразвиени земји во светот, ја почна својата програма за вакцинација на 17 февруари.

Досега има добиено три пратки вакцини од „Фајзер“/„Бионтек“.

Прикажи повеќе...

Свет

Лавров: Ковид-пасошите во ЕУ се спротивни на доброволната вакцинација

Објавено пред

Воведувањето ковид-пасоши на територијата на Европската Унија би било спротивно на принципот на доброволна вакцинација, изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

„Излезе дека оваа идеја е спротивна на правилата на демократијата бидејќи во земјите на Европската Унија постои одлука дека вакцинацијата е доброволна. Ако се воведе ковид-пасош, тоа ќе биде во спротивност со принципот на доброволност. Тоа значи дека луѓето ќе бидат натерани со сила, се разбира, ако сакаат да патуваат, а во Европа, без движење меѓу земјите членки на ЕУ, населението тешко може да си ги замисли своите животи“, рече Лавров.

Тој додаде дека одлуките на Европската Унија во врска со можното воведување ковид-пасоши не треба да ги дискриминираат граѓаните на Русија, пренесува „Спутник“.

„Сè уште не можам да кажам ништо за тоа како ова ќе влијае на можностите на руските граѓани. Треба да почекаме за конечно решавање на ова прашање. Ги информиравме нашите колеги од Европската Унија дека сметаме на донесување одлуки што нема да ги дискриминираат руските граѓани“, рече Лавров на новинарско прашање да ја коментира идејата на Европската Унија за воведување ковид-пасоши во Европа.

Според него, ќе биде можно да се каже нешто поконкретно кога оваа идеја ќе добие барем некои прелиминарни конкретни карактеристики.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора уапсена 60-годишна жена која возела под дејство на дрога

Објавено пред

Црногорската полиција денеска соопшти дека во Беране била приведена 60-годишна жена со иницијали Б. К. од Гусиње, која управувала возило под дејство на дрога.

„Заедно со барањето за поведување прекршочна постапка, Б. К. беше донесена до надлежниот прекршочен суд, каде што ѝ беше изречена глоба од 480 евра, забрана за управување моторно возило во траење од четири месеци и три казнени поени“, соопшти полициската управа.

Полицијата во Беране запрела и 24-годишен возач, кој возел со 153 километри на час, во место каде што максимално дозволената брзина била 70 километри.

Тој бил казнет со глоба од 300 евра, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Во ковид-центрите во Скопје примени нови 49 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 49 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 297 лица...

Свет2 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Македонија4 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Регион5 часа

Претседателот на Србија ѝ ги предаде вакцините на БиХ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, во Сараево, предаде контингент од 5.000 вакцини од компанијата „Астра зенека“, што Србија ѝ ги...

Свет6 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет7 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет18 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет18 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа21 час

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет22 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија23 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија1 ден

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија1 ден

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион1 ден

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Досие