Контакт

Свет

Пронајден експлозив во парк во Шведска, уапсени се неколку лица

Објавено пред

Стокхолмската полиција соопшти дека уапсила неколку лица откако минатата недела во парк во главниот град на Шведска беше пронајден експлозив и дека истрагата продолжува.

dobivaj vesti na viber

Полицијата не соопштува детали за потенцијалната цел или мотив, но наведува дека засега нема сомнеж дека се работи за терористички напад.

Во неделата, на 21 август, полицијата уништи торба со експлозив во паркот, кој беше едно од местата за фестивалот на културата.

– Од неделата интензивно работиме со големи ресурси и со сето стручно знаење што го поседуваме – соопшти вечерва стокхолмската полиција.

Отворена е прелиминарна истрага додека опасниот објект се анализирал во Националниот центар за форензика за да се утврди, меѓу другото, неговата функционалност.

– Засега не знаеме кога ќе биде завршена анализата – соопштија од полицијата,пренесе Блиц.рс.

Свет

Бербок го обвини Путин за терор

Објавено пред

Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни преговори и дека врши терор.

dobivaj vesti na viber

„Како што сега стојат работите, Путин со својот говор во петокот јасно покажа колку е подготвен за преговори“, подвлече Бербок во изјава за дневниот весник „Ное Оснабрикер Цајтунг“.

Според неа, понудата на Путин гласи: „Ви ја одземаме земјата, ги потчинуваме вашите граѓани, а вие тоа треба да го потпишете“, пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Свет

Медведев: На Маск да му се додели нов офицерски чин

Објавено пред

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев се огласи на „Телеграм“ каде на шега го коментираше ставот на американскиот мултимилијардер Илон Маск за решавање на конфликтот во Украина, пренесуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Во својата објава Медведев на шега предлага на Маск да му се даде „нов офицерски чин“ и вели дека „срамота е што агентот во сенка се разоткри“.

„Секоја чест за Маск! Тој заслужува нов офицерски чин и вонреден. Штета е што агентот во сенка се разоткри. Неговиот следен твит веројатно ќе биде нешто за Украина како вештачки создадена земја“, напиша Медведев во објава со шеговит емотикон.

Основачот на компанијата „Spacex“ и ко-основачот на компанијата Tesla, американскиот мултимилијардер Илон Маск, на Твитер претставил предлог како да се запре војната во Украина, пренесува Танјуг.

Маск наведе четири точки на „украинско-рускиот мир“ и ги покани корисниците да го кажат својот став за нацртот.

Тој изјави дека е неопходно да се повторат изборите во регионите кои гласале за приклучување кон Русија, под надзор на Обединетите нации, па ако народот изрази волја Русија да си замине, нека биде така.

Крим, како што напиша, формално останува дел од Русија, како што беше од 1783 година, односно до грешката на Никита Хрушчов.

Маск ги покани корисниците на Твитер да гласаат за овој предлог.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин повика да се посвети посебно внимание на безбедноста на децата од новите региони

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин ги поздрави учесниците на 19. Серуски конгрес на комесари за правата на децата во конститутивните ентитети на Руската Федерација, истакнувајќи дека посебно внимание треба да се посвети на зачувувањето на животот и здравјето на децата во четирите нови региони на земја.

dobivaj vesti na viber

Путин истакна дека учесниците ќе разговараат за широк спектар прашања од државната политика во областа на заштитата на семејството, мајчинството и детството, кои зависат од сигурно обезбедување на правата и интересите на помладата генерација и создавање услови за развој.

– Денеска е неопходно брзо да се реагира на прекршувањето на правата на децата, да се развијат дополнителни мерки за поддршка на децата со пречки во развојот и, секако, посебно внимание треба да се посвети на заштитата на животот и здравјето на децата во ДНР, Херсон и Запорожје, важно е да се воспостави јасна интеракција со локалните администрации за да се контролира навременото давање медицинска и психолошка помош на оние на кои им е потребна – нагласи претседателот на Русија, пренесе Новости.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со „тешки последици“, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина и...

Свет3 часа

Азербејџан ја гранатираше Ерменија, нови судири на граничниот премин меѓу двете земји

Азербејџанските војници синоќа со минофрлачи и мало оружје ги гранатираа граничните позиции на Ерменија, соопшти Министерството за одбрана на Ерменија....

Свет3 часа

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на украинските територии

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на четири украински региони, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ко Сон Хуи,...

Свет3 часа

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Ијан кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Ијан во Флорида и Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови по втор...

Свет3 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет3 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансираше проектил

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет3 часа

(Видео) Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја истрела балистичка ракета која утринава прелета над Јапонија за прв пат по пет години, што предизвика предупредување до...

Регион16 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа18 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет18 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија21 час

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион21 час

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија21 час

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија22 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија22 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија22 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет23 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет23 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија1 ден

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...